• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı

2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı

2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı

2001 yılında çeyrek altın fiyatı birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunun haricinde bu yıldan itibaren ülkemizde artan enflasyon oranları ve döviz kurundan dolayı da altın fiyatları hızlı bir artış sürecine giriş yapmıştır. Ayrıca dünya genelinde de yapılan fiyat güncellemeleri ile birlikte altın fiyatı global çapta yüksek artışlar göstermiştir. Bu artışlardan dolayı günümüzde yatırım yapmak isteyen bireyler çeyrek altınları kullanmak yerine daha çok gram altın yatırımcılığını yapmaktadır. Bunun haricinde düğünlerde hediye olarak çeyrek altın takacak olan kişiler de çeyrek altın yerine alternatif yöntemlere başvurabilmektedir.

Çeyrek altın neden alınmalı

2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı
2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı

2001 yılında çeyrek altın fiyatı günümüz fiyatlarına göre oldukça düşük seviyelerde seyir etmekteydi. Bu nedenle günümüzdeki altın fiyatları ile o günün şartlarına göre fiyatlar kıyaslanmaması gerekmektedir. Günümüzde fiyatların bu denli artmasının en büyük nedeni olarak karşımıza, enflasyon ve dolar kurunun artış göstermesi bilgisi bulunmaktadır.

Dolar kurunun çok fazla yükselmesiyle gram altın fiyatı artarken aynı zamanda enflasyon ile paramızın değer kaybetmesi ile de fiyatlarda oldukça yüksek fiyatlanma dalgalanmaları görülebilmektedir. Günümüzde asgari ücretle çok az çeyrek altın alma şansı olan bireyler, 2001 gibi senelerde çok daha fazla çeyrek altın alma şansı buluyorlardı. O yıllarda yatırım yapan ve fırsatı yakalayan altın yatırımcıları günümüzde oldukça kaliteli şekillerde kazançlı altın satım işlemleri yapabilmektedir. Buradan da anlaşılacak en net bilgi; altın yatırımcılığında en uzun bekleme süresi olan yatırımcılar, o kadar fazla kazanç rakamlarına ulaşabilmektedir.

2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı
2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı

Çeyrek altın alma nedenleri arasında birden fazla neden bulunmaktadır. Bu nedenler genel olarak bireylerin parasını artırmak ve birkaç kez parasını katlamak gibi nedenlerden dolayı önerilmektedir. Diğer bazı yatırım türleri oldukça yüksek risklere sahip olurken, altın yatırımcısı olarak çeyrek altın alıp depolamanın herhangi bir riski bulunmamaktadır. Bu nedenle mutlaka risksiz ancak uzun vade bekleme süresi olan kişilere altın yatırımcılığı tavsiye edilmektedir.

Sizlerde uzun vade beklemek ve kazanç sağlamak istiyorsanız altın yatırımcısı olarak çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altın, Reşat altın, Hamit altın gibi altın türlerini alabilir ve çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz. Bunun haricinde son zamanlarda gümüş yatırımcılığı da bireylere tavsiye edilip, önerilmektedir. Ancak altın kadar hiçbir yatırım güvenli olmayabilmektedir. Günümüzde yatırım yapmak isteyen kişilerin %90’ı altına güvenerek, herhangi bir endişe duymadan yatırım yapabilmektedir.

Çeyrek altın yatırımı yapmanın bir takım avantajları

 • Gram altın ürününe göre maliyet olarak daha fazla ve büyüklük olarak aynı olduğu için depolama olarak çok daha avantajlı bir şekilde üretilmektedir. Aynı gram altın sayısına göre çeyrek altın elinde olan kişiler, yapacakları yatırımlarla birlikte depolama çözümlerini en aza indirebilmektedir.
 • Çeyrek altın yatırımlarında alım ve satım sürecinde çok fazla komisyon oranı bulunmadığı için, hem alırken zarar edilmemekte hem de satış yapılırken güncel çeyrek altın fiyatlarına yakın bir fiyattan bozum işlemleri yapılabilmektedir.
 • Çeyrek altın alım ve satım işlemlerinde yakınınızda bir kuyumcu olmasına gerek olmaksızın bazı döviz ofislerinde de alım ve satım işlemlerini başarılı şekilde sağlamanız mümkün olabilmektedir.
 • Acil olarak beliren ve ortaya çıkmakta olan düğün, nikah, söz, nişan gibi organizasyonlarda zamanınız olmadığı zamanlarda yatırımını yapmış olduğunuz çeyrek altınları hediye edebilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Çeyrek altın genel olarak tüm organizasyonlarda rahatlıkla hediye edilebilecek bir üründür. Mevcut maliyeti ile de kişileri büyük oranda memnun etmektedir.

Yukarıda yazmakta olan avantajlar çeyrek altın yatırımcısı olmak isteyen kişiler için oldukça önemli avantajlar arasında yer almaktadır. Bu avantajlar ile birlikte çeyrek altın almak isteyen herkesin sayısında gün geçtikçe bir takım artışlar olabilmektedir.

Hediyelik olarak çeyrek altın almak

2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı
2001 Yılında Çeyrek Altın Fiyatı

2001 yılında çeyrek altın fiyatı oldukça uygun fiyatlardayken günümüzde çeyrek altın fiyatları enflasyon oranları, döviz kurunda olan değişkenlikler ve altının değer kazanmasıyla birlikte oldukça yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Eskiden herkes herhangi bir organizasyona giderken hediyelik olarak çeyrek altın alabiliyor olsa da günümüzde herkes çeyrek altın alamayabiliyor. Çeyrek altının mevcut değerlerinden ötürü, günümüzde hediyelik altın almak isteyen birçok kişi, hediyelik çeyrek altın almak yerine gram altın almayı tercih etmektedir. Çeyrek altın fiyatı bugün kaç tl olduğunu buradan görebilirsiniz.

Kaynak: Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor