• ALTIN (TL/GR)
  2.515,34
  % 0,21
 • ÇEYREK ALTIN
  4.080,00
  % 0,17
 • YARIM ALTIN
  8.185,00
  % 0,19
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.295,00
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1960
  % 0,03
 • € EURO
  35,0247
  % 0,05
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

İçindekiler

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

1 Dolarlık Banknotun Sahte Dolar Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Boyut: 155,956 x 66,294 mm
Kağıt türü: %75 pamuk, %25 keten

Amerika Birleşik Devletleri bir dolarlık banknotu (1 $), ABD para biriminin en yaygın değeridir. Gilbert Stuart tarafından resmedilen ilk başkan George Washington, şu anda ön yüzde yer alırken, Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Mührü arka yüzde yer alıyor. Bir dolarlık banknot, tüm ABD para birimlerinin en eski ters tasarımına sahipken, iki dolarlık banknot şu anda üretilmekte olan en eski ön yüz tasarımına sahip. Bugün bir dolarlık banknotta görülen ön yüz tasarımı, ilk olarak 1963’te Federal Rezerv Notu haline geldiğinde piyasaya çıktı.
“Tanrı’ya Güveniyoruz” ulusal sloganının tüm para birimlerine dahil edilmesi 1955’te kanunla zorunlu kılındı ​​ve ilk olarak 1957’de kağıt para üzerinde göründü.

Sahte 1 Dolar Nasıl Anlaşılır

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır
Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

Çünkü bir dolarlık banknot için sahte dolar yapmak için harcanan zaman, çaba ve para çoğu durumda kârsızdır. 1 dolarlık sahtecilikle ilgili münferit vakalar vardır. Özel güvenlik özellikleri olmayan sahte 1 dolarlık banknotu veya herhangi bir sahte doları tespit etmek için 5 kolay adım:

Paranın dokusunu hissedin. Parayı çok sık kullanan kişiler, daha düşük kaliteli bir sahte dolara dokunarak tespit edebilir. Hakiki para birimi, kabartma baskı işleminde üretilen mürekkebi biraz yükseltmiştir. Özellikle yeni bir dolarlık banknot tutuyorsanız, bu mürekkebin dokusunu hissedebilmelisiniz;

Parayı aynı çeşit ve seriden başka biriyle karşılaştırın. Parayı başka bir tanesi ile yan yana tutun.

Baskı kalitesine dikkatlice bakın. Gerçek ABD banknotları, normal ofset baskı ve dijital baskının (en sofistike kalpazanlar dışında herkes için en popüler araçlar) kopyalayamayacağı teknikler kullanılarak basılır. Bulanık alanları, özellikle de gerçek paralarda testere dişli noktaların keskin ve iyi tanımlanmış olması gereken sınırların çevresinde (gerçek paraların net, kesintisiz sınırları vardır) ve Federal Rezerv ve Hazine mühürlerinde olduğu gibi ince ayrıntılarda arayın. Sahte dolardaki portreler donuk, bulanık ve düz görünebilirken, gerçek para birimindeki portreler keskindir ve çok ince ayrıntılar içerir.

ABD para biriminin küçük kırmızı ve mavi çizgileri de kağıt fabrikasında her banknotun veya kağıt paranın başlangıcından itibaren üretilir. Uzman bir kalpazan, her renk için “ekran” işlemi dedikleri yöntemi kullanarak baskı yapacaktır. Ne yazık ki, bir büyüteç altında, bu iplikler açıktır, çünkü sahte dolar basanların basılı kağıtlarında “uzanmış” değil, yasal kağıt para üzerinde “ayağa kalkmış” görünmektedirler.

Seri numaralarını inceleyin. Banknotdaki seri numaralarının eşleşip eşleşmediğine bakın. Sahte dolarlar, eşit aralıklı olmayan veya bir satırda tam olarak hizalanmayan seri numaralarına sahip olabilir. Birden fazla şüpheli para aldıysanız, seri numaralarının her iki banknot da aynı olup olmadığına bakın. Aynı iseler, sahte dolardır.

5 Dolarlık Banknotun Sahte Dolar Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır
Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

Boyut: 155,956 x 66,294 mm
Kağıt türü: %75 pamuk, %25 keten

Amerika Birleşik Devletleri beş dolarlık banknot veya beşer, Amerika Birleşik Devletleri para biriminin bir çeşididir. 5 dolarlık banknotun şu anda ön tarafında ABD Başkanı Abraham Lincoln’ün portresi ve arka tarafında Lincoln Anıtı bulunuyor. Bugün ihraç edilen tüm 5 dolarlık banknotlar Federal Rezerv Tahvilleridir. Beş dolarlık banknotlar Federal Rezerv Bankaları tarafından kırmızı kayışlarla teslim edilir.

Gravür ve Baskı Bürosu, dolaşımdaki bir ABD beş dolarlık banknotunun ortalama ömrünün, aşınma nedeniyle değiştirilmeden önce 16 ay olduğunu söylüyor. 2017 yılında ABD Hazinesi Gravür ve Baskı Bürosu tarafından üretilen tüm kağıt paraların yaklaşık %12,88’i 5 banknottu.

Yeniden tasarlanan yeni 5 dolarlık banknot, kullanımı kolay ve kalpazanların sahte dolar yapması daha zor olan güvenlik özellikleri içerir. Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknot 13 Mart 2008’de tedavüle girdi.

Sahte 5 Dolar Nasıl Anlaşılır

Güvenlik özellikleri, 5 dolarlık bir banknotun sahte dolar mı yoksa gerçek dolar mı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Filigranlar

Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotta iki filigran var. Portrenin sağında, eski tasarım 5 dolarlık banknotlarda bulunan Başkan Abraham Lincoln’ün önceki portre filigranının yerini alan büyük bir rakamlı 5 filigranı yer almaktadır. Konumu, arka plan tasarımına dahil edilmiş boş bir pencere ile vurgulanır. Yeni beş dolarlık banknot tasarımına ikinci bir filigran – daha küçük üç 5’ten oluşan bir sütun – eklendi ve portrenin soluna yerleştirildi. Paranızı ışığa tutun ve bu iki filigranı arayın.

Sahte Dolarda Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik Konusu

Eski tasarım 5 dolarlık banknotlarda portrenin solunda yer alan katıştırılmış güvenlik şeridi, yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotta portrenin sağına taşındı. Banknotunuzu ışığa tutun ve katıştırılmış güvenlik şeridini arayın. İplik boyunca dönüşümlü bir şekilde ABD harfleri ve ardından 5 rakamı görünür. Güvenlik ipliği, ultraviyole ışıkla aydınlatıldığında mavi renkte parlar.

Ek Tasarım ve güvenlik özellikleri

Renk

Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknottaki en göze çarpan fark, banknotun ortasına kenarlara yakın griye karışan açık morun eklenmesidir. Küçük sarı 05’ler , banknotun önündeki portrenin solunda ve arkadaki Lincoln Anıtı vinyetinin sağında basılıdır. Renk, potansiyel kalpazanlar tarafından kopyalanabileceğinden, banknotun gerçekliğini doğrulamak için kullanılmamalıdır.

Özgürlük Sembolleri

Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotun arka planına bir Amerikan özgürlük sembolü eklendi. Bir kartal ve kalkan içeren Amerika Birleşik Devletleri Büyük Mührü, Başkan Lincoln’ün portresinin sağında mor renkte basılmıştır. Mor yıldızlardan oluşan bir yay, portreyi ve Büyük Mührü çevreliyor. Özgürlük sembolleri her mezhep için farklıdır.

Güncellenmiş Portre ve Vinyet

Ön taraftaki Başkan Lincoln’ün portresinin ve arkadaki Lincoln Anıtı vinyetinin etrafındaki oval kenarlıklar kaldırıldı. Portre yukarı taşındı ve omuzlar bordüre doğru uzatıldı. Lincoln Anıtı’nı bulutlarla dolu bir gökyüzüne karşı çerçeveleyen vinyete gravür detayları eklendi.

Düşük Görüş Özelliği

Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknot için banknotun arka yüzünde sağ alt köşede bulunan 5 rakamı büyütülmüş ve görme engellilerin para birimini ayırt edebilmesi için yüksek kontrastlı mor mürekkeple basılmıştır.

 mikro baskı

Yeniden tasarlanan Amerika Birleşik Devletleri beş dolarlık banknotunda, banknotun ön tarafında üç alanda mikro baskı bulunur: banknotun sol ve sağ kenarlarında tekrarlanan BEŞ DOLAR sözcükleri bulunabilir; Büyük Mühür içindeki kalkanın üst kısmında E PLURIBUS UNUM kelimeleri görünür; ve kalkanın sütunları arasında ABD kelimesi tekrarlanır. Notun arkasında , büyük mor 5 düşük görüş özelliğinin bir kenarında USA FIVE sözcükleri görünür. Çok küçük olduklarından, mikro baskılı sözcüklerin kopyalanması zordur.

Merkez Bankası Göstergeleri

Portrenin solundaki evrensel bir mühür, tüm Federal Rezerv Sistemini temsil ediyor. Sol seri numarasının altındaki bir harf ve rakam, ihraç eden Federal Rezerv Bankasını tanımlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük şehirlerde 12 bölgesel Federal Rezerv Bankası ve 24 şube bulunmaktadır.

Seri numaraları

On bir sayı ve harften oluşan benzersiz kombinasyon, banknotun ön tarafında iki kez görünür. Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotta sol seri numarası, önceki tasarımlara kıyasla biraz sağa kaydırıldı. Benzersiz tanımlayıcılar olduklarından, seri numaraları kolluk kuvvetlerinin sahte dolarları belirlemesine yardımcı olur ve ayrıca Gravür ve Baskı Bürosu’nun ürettikleri banknotlar için kalite standartlarını takip etmesine yardımcı olur.

10 Dolarlık Banknotun Sahte Dolar Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır
Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

Boyut: 155,956 x 66,294 mm
Kağıt türü: %75 pamuk, %25 keten

Amerika Birleşik Devletleri on dolarlık banknotu, Amerika Birleşik Devletleri para biriminin bir çeşididir. İlk ABD Hazine Bakanı Alexander Hamilton şu anda tasarının ön yüzünde yer alırken, ABD Hazinesi arka yüzünde yer alıyor. (Hamilton, şu anda ihraç edilen ABD tahvillerinde yer alan iki başkan olmayan kişiden biridir. Diğeri, 100 dolarlık banknotta yer alan Benjamin Franklin. Buna ek olarak, Hamilton, ABD para biriminde yer alan ve kıtada doğmamış iki kişiden biridir. Amerika Birleşik Devletleri, Batı Hint Adaları’ndan olduğu için. Diğeri, Kamehameha I, 2008 Hawaii eyalet çeyreğinde görünüyor.) Bugün basılan tüm 10 dolarlık banknotlar Federal Rezerv Tahvilleridir.

Gravür ve Baskı Bürosu, dolaşımdaki 10 dolarlık bir banknotun ortalama ömrünün, aşınma nedeniyle değiştirilmeden önce 18 ay olduğunu söylüyor. 2017’de basılan tüm ABD banknotlarının yaklaşık %3,7’si 10 dolarlık banknotlardı. On dolarlık banknotlar Federal Rezerv Bankaları tarafından sarı kayışlarla teslim edilir.

Amerika Birleşik Devletleri 10 dolarlık banknotundaki yüzün kaynağı, New York Belediye Binası’nın portre koleksiyonuna ait olan John Trumbull’un 1805 tarihli Hamilton portresidir. Amerika Birleşik Devletleri on dolarlık banknotu (10 $), portrenin sola dönük olduğu dolaşımdaki tek ABD kağıt para birimidir (100.000 $’ lık banknot, Woodrow Wilson’ın sola dönük bir portresini içeriyordu, ancak yalnızca yerel işlemler için kullanıldı).

Sahte 10 Dolar Nasıl Anlaşılır

Güvenlik özellikleri, 10 dolarlık bir banknotun sahte dolar mı yoksa gerçek dolar mı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Renk Değiştiren Mürekkep

Banknotun ön tarafındaki sağ alt köşedeki 10 rakamının renginin bakırdan yeşile değiştiğini kontrol etmek için Amerika Birleşik Devletleri on dolarlık banknotunu (10 $) eğin. Renk kayması, yeniden tasarlanan para biriminde daha çarpıcı ve insanların paralarını kontrol etmesini daha da kolaylaştırıyor.

Filigranlar

Hazine Bakanı Alexander Hamilton’ın büyük portresinin sağında soluk bir görüntüsünü görmek için notu ışığa tutun. Tasarının her iki tarafından da görülebilir. Yeniden tasarlanan 10 dolarlık banknotta, filigranın konumunu vurgulamak için tasarıma boş bir oval eklendi.

Sahte Dolarda Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik Konusu

Kağıda gömülü küçük bir iplik olduğundan emin olmak için Amerika Birleşik Devletleri on dolarlık banknotunu (10 $) ışığa tutun. Ufak harflerle USA TEN kelimeleri ve küçük bir bayrak görülebilir. Portrenin sağına dikey olarak uzanır ve paranın her iki yanından da görülebilir. Bu iplik, ultraviyole ışıkla aydınlatıldığında turuncu renkte parlar.

Ek Tasarım ve güvenlik özellikleri

Yeniden tasarlanan para birimi aynı boyutta kalır ve eski tasarım banknotlarıyla aynı şekilde geliştirilmiş portreler ve tarihsel görüntüler kullanır ve daha da önemlisi, dünya çapında tam anlamıyla Amerikan olarak tanınmaya devam eder.

Renk

Yeniden tasarlanan Amerika Birleşik Devletleri on dolarlık banknotundaki (10 $) en göze çarpan fark, turuncu, sarı ve kırmızı gibi ince arka plan renklerinin eklenmesidir. Portrenin sağında, arka planda kırmızı renkle Amerika Birleşik Devletleri Anayasasından Biz Halkız kelimeleri basılmıştır. Ayrıca, küçük sarı 10’lar banknotun ön yüzündeki portrenin solunda ve arka yüzündeki vinyetin sağında arka planda basılmıştır. Arka plan renkleri, banknotlara karmaşıklık katar ve ayırt edilmelerine yardımcı olmak için her bir kupürde farklılık gösterir. Renk, potansiyel kalpazanlar tarafından kopyalanabileceğinden, banknotun gerçekliğini doğrulamak için kullanılmamalıdır.

 Özgürlük Sembolleri

Yeniden tasarlanan 10 dolarlık banknota Americana ikonunu temsil eden bir özgürlük sembolü eklendi. Özgürlük Anıtı’nın taşıdığı meşalenin iki resmi, yeniden tasarlanan banknotun ön tarafına kırmızı olarak basılmıştır. Meşalenin büyük bir görüntüsü, Sekreter Hamilton’ın portresinin solunda arka planda basılıyken, meşalenin ikinci, daha küçük metalik kırmızı bir görüntüsü portrenin sağ alt tarafında bulunabilir. Özgürlük sembolleri her para çeşidi için farklıdır.

Ön taraftaki Bakan Hamilton portresini ve arka taraftaki Amerika Birleşik Devletleri Hazine Binası vinyetini çevreleyen oval kenarlıklar ve ince çizgiler kaldırıldı. Portre yukarı taşındı ve omuzlar sınıra doğru uzatıldı. Vinyet arka planına ek gravür detayları eklendi.

Düşük Görüş Özelliği

Banknotun arka yüzünün alt köşesinde bulunan 10 rakamı , görme engellilerin para birimini ayırt edebilmesi için büyütülmüştür.

mikro baskı

Çok küçük olduklarından, mikro baskılı sözcüklerin kopyalanması zordur. Yeniden tasarlanan 10 dolarlık banknotun ön tarafında üç alanda mikro baskı bulunur: ABD kelimesi ve 10 rakamı büyük baskılı meşalenin altında tekrar tekrar bulunabilir ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve TEN DOLAR kelimeleri portrenin altında bulunabilir, ayrıca paranın sol ve sağ kenarlıklarının içinde dikey olarak.

Merkez Bankası Göstergeleri

Portrenin solundaki evrensel bir mühür, tüm Federal Rezerv Sistemini temsil ediyor. Sol seri numarasının altındaki bir harf ve rakam, ihraç eden Federal Rezerv Bankasını tanımlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük şehirlerde 12 bölgesel Federal Rezerv Bankası ve 24 şube bulunmaktadır.

Seri numaraları

On bir sayı ve harften oluşan benzersiz kombinasyon, banknotun ön tarafında iki kez görünür. Yeniden tasarlanan Amerika Birleşik Devletleri on dolarlık banknotunda (10 $), sol seri numarası, önceki tasarımlara kıyasla biraz sağa kaymıştır. Benzersiz tanımlayıcılar olduklarından, seri numaraları kolluk kuvvetlerinin sahte dolarları belirlemesine yardımcı olur ve ayrıca Gravür ve Baskı Bürosu’nun ürettikleri banknotlar için kalite standartlarını takip etmesine yardımcı olur.

20 Dolarlık Banknotun Sahte Dolar Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır
Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

Boyut: 155,956 x 66,294 mm
Kağıt türü: %75 pamuk, %25 keten

Yirmi ABD Doları banknotu (20 $), Amerika Birleşik Devletleri para biriminin bir çeşididir. ABD Başkanı Andrew Jackson şu anda tasarının ön tarafında yer alıyor, bu nedenle yirmi dolarlık banknota genellikle “Jackson” denilirken, Beyaz Saray arka tarafta yer alıyor.

Geçmişte yirmi dolarlık banknot, “double-sawbuck” olarak anılıyordu çünkü on dolarlık bir banknotun değerinin iki katıydı ve Roma rakamı on (X) ile benzerliği nedeniyle “testere” lakaplıydı. Bu kullanım 1980’lerde büyük ölçüde gözden düşmüş olsa da bir testerenin bacaklarına dayanır. Yirmi dolarlık altın para “çift kartal” olarak biliniyordu. Bir takma ad yerine, bu terminoloji bir Kongre kararıyla belirlendi.

Gravür ve Baskı Bürosu, bir Yirmi ABD Doları’nın (20 $) ortalama dolaşım ömrünün, aşınma nedeniyle değiştirilmeden önce 25 ay (2 yıl) olduğunu söylüyor. 2014 yılında basılan tüm banknotların yaklaşık %30’u 20 dolarlık banknotlardı. Yirmi dolarlık banknotlar, Federal Rezerv Bankaları tarafından mor kayışlarla teslim edilir.

Sahte 20 Dolar Nasıl Anlaşılır

Güvenlik özellikleri, 20 dolarlık bir banknotun sahte dolar mı yoksa gerçek dolar mı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Renk Değiştiren Mürekkep

Banknotun ön yüzünün sağ alt köşesindeki 20 rakamının renginin bakırdan yeşile değişip değişmediğini görmek için yirmi dolarlık banknotunuzu eğin. Yeniden tasarlanan para biriminde renk değişimi daha çarpıcı ve insanların paralarını kontrol etmelerini kolaylaştırıyor.

Filigranlar

Banknotu ışığa tutun ve büyük portreye benzer filigran veya soluk görüntü arayın. Filigran, kağıdın kendisinin bir parçasıdır ve banknotun her iki tarafından da görülebilir.

Sahte Dolarda Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik Konusu

Yirmi dolarlık banknotu yakmak için tutun ve kağıda gömülü olan ve banknotun bir tarafında dikey olarak uzanan güvenlik şeridini arayın. Yakından bakarsanız, banknotun her iki yanında bulunan iplik boyunca USA TWENTY kelimeleri ve küçük bir bayrak görülebilir. Güvenlik ipi, ultraviyole ışıkla aydınlatıldığında yeşil renkte yanar.

Ek Tasarım ve güvenlik özellikleri

Yeniden tasarlanan para birimi aynı boyutta kalır ve eski tasarım banknotta aynı şekilde geliştirilmiş portreler ve tarihsel görüntüler kullanır ve daha da önemlisi, dünya çapında tam anlamıyla Amerikan olarak tanınmaya devam eder.

Özgürlük Sembolleri

Banknotun ön yüzünde görünen iki Amerikan kartalı özgürlük sembolüdür. Başkan Andrew Jackson’ın portresinin solundaki arka plandaki büyük mavi kartal, onun döneminde çizilen ve yontulanları temsil ediyor. Portrenin sağ alt kısmındaki daha küçük yeşil metalik kartal, portre, rakamlar ve gravürlerle aynı kabartma mürekkep oyma işlemini kullanan daha çağdaş bir örnektir. Özgürlük sembolleri her çeşit için farklıdır.

Güncellenmiş Portre ve Vinyet

Yirmilik banknotun arka yüzünde sağ alt köşede bulunan 20 rakamı, görme engellilerin para birimini ayırt edebilmesi için büyütülmüştür.

Düşük Görüş Özelliği

Yirmilik banknotun arka yüzünde sağ alt köşede bulunan 20 rakamı, görme engellilerin para birimini ayırt edebilmesi için büyütülmüştür.

mikro baskı

Çok küçük olduklarından, mikro baskılı sözcüklerin kopyalanması zordur. Yeniden tasarlanan 20 dolarlık banknotun ön tarafında iki alanda mikro baskı bulunur: portrenin sağındaki TWENTY USA şeridinin ilk üç harfini çevreleyen USA20 yazısı mavi renkte basılmıştır. THE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 20 USA 20, Sayman’ın imzasının altındaki sınırda siyah olarak görünür.

Merkez Bankası Göstergeleri

Portrenin solundaki evrensel bir mühür, tüm Federal Rezerv Sistemini temsil ediyor. Sol seri numarasının altındaki bir harf ve rakam, ihraç eden Federal Rezerv Bankasını tanımlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük şehirlerde 12 bölgesel Federal Rezerv Bankası ve 24 şube bulunmaktadır.

Seri numaraları

On bir sayı ve harften oluşan benzersiz kombinasyon, banknotun ön tarafında iki kez görünür. Benzersiz tanımlayıcılar olduklarından, seri numaraları kolluk kuvvetlerinin sahte dolarların belirlemesine yardımcı olur ve ayrıca Gravür ve Baskı Bürosu’nun ürettikleri banknotlar için kalite standartlarını takip etmesine yardımcı olur.

50 Dolarlık Banknotun Sahte Dolar Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır
Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

Boyut: 155,956 x 66,294 mm
Kağıt türü: %75 pamuk, %25 keten

Amerika Birleşik Devletleri elli dolarlık banknot, Amerika Birleşik Devletleri para biriminin bir çeşididir. Ulysses S. Grant şu anda ön yüzde, ABD Kongre Binası ise arka yüzde gösteriliyor. Mevcut tüm 50 dolarlık banknotlar Federal Rezerv banknotudur.

Gravür ve Baskı Bürosu, dolaşımdaki 50 dolarlık bir banknotun ortalama ömrünün, aşınma nedeniyle değiştirilmeden önce 55 ay olduğunu söylüyor. 2017 yılında basılan tüm banknotların yaklaşık %3,8’i 50 dolarlık banknotlardı. Federal Rezerv Bankaları tarafından kahverengi kayışlarla teslim edilirler.

Yeniden tasarlanan ABD elli dolarlık (50 $) banknot, kullanımı kolay iki güvenlik özelliğini, mavi ve kırmızının ince tonlarını ve tarihsel özgürlük sembollerini içeriyor.

Sahte 50 Dolar Nasıl Anlaşılır

Güvenlik özellikleri:

Güvenlik özellikleri, 50 dolarlık bir banknotun sahte dolar mı yoksa gerçek dolar mı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Renk Değiştiren Mürekkep

Banknotun ön yüzünün sağ alt köşesindeki 50 rakamının bakırdan yeşile değişip değişmediğini görmek için banknotu eğin. Yeniden tasarlanan para biriminde renk kayması daha çarpıcı ve bu da insanların paralarını kontrol etmesini daha da kolaylaştırıyor.

Filigranlar

Banknotu ışığa tutun ve büyük portreye benzer filigran veya soluk görüntü arayın. Filigran, kağıdın kendisinin bir parçasıdır ve banknotun her iki tarafından da görülebilir.

Güvenlik Konusu

Sahte dolarda banknotu ışığa tutun ve kağıda gömülü olan ve banknotun bir tarafında dikey olarak uzanan güvenlik şeridini arayın. Yakından baktığınız zaman banknotun her iki yanında ABD 50 kelimeleri ve küçük bir bayrak görülebilir. Güvenlik ipliği, ultraviyole ışıkla aydınlatıldığında sarı renkte parlar.

Ek Tasarım ve güvenlik özellikleri

Yeniden tasarlanan 50 dolarlık banknot, eski tasarımlı banknotlarla aynı boyutta kalıyor ve aynı, ancak geliştirilmiş portreler ve tarihi görüntüleri kullanıyor ve en önemlisi, dünya çapında tam anlamıyla Amerikan olarak tanınmaya devam ediyor.

Özgürlük Sembolleri

Amerikan bayrağının resimlerini temsil etmek için elli ABD dolarının ön tarafındaki tasarıma özgürlük sembolleri eklendi. Amerika Birleşik Devletleri bayrağının geleneksel yıldızları ve şeritleri, Başkan Grant’in portresinin arkasında mavi ve kırmızı olarak basılmıştır. Portrenin solunda mavi yıldızlardan oluşan bir alan, sağında ise üç kırmızı şerit yer alıyor. Portrenin sağ alt tarafında küçük bir metalik gümüş-mavi yıldız yer almaktadır. Özgürlük sembolleri her çeşit için farklıdır

Renk

Yeniden tasarlanan 50 dolarlık banknottaki en göze çarpan fark, banknotun her iki tarafına ince mavi ve kırmızı arka plan renklerinin eklenmesidir. Arka plan renkleri, banknotlara karmaşıklık katar ve ayırt edilmelerine yardımcı olmak için her bir kupürde farklılık gösterir. Renk, potansiyel kalpazanlar tarafından kopyalanabileceğinden, banknotun gerçekliğini doğrulamak için kullanılmamalıdır.

Güncellenmiş Portre ve Vinyet

Ön taraftaki Başkan Grant’in portresini ve arkadaki Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası’nın vinyetini çevreleyen oval kenarlıklar ve ince çizgiler kaldırıldı. Portre yukarı taşındı ve omuzlar sınıra doğru uzatıldı. Vinyet arka planına ek gravür detayları eklendi.

Düşük Görüş Özelliği

Banknotun arka yüzünde sağ alt köşede bulunan 50 rakamı, görme engellilerin para birimini ayırt edebilmesi için büyütülmüştür.

mikro baskı

Çok küçük olduklarından, mikro baskılı sözcüklerin kopyalanması zordur. Yeniden tasarlanan 50 dolarlık banknot, banknotun ön tarafında üç alanda mikro baskıya sahiptir: ELLİABD kelimeleri ve 50 rakamı, portrenin solundaki iki mavi yıldızda bulunabilir; FIFTY kelimesi, banknotun her iki yan sınırında tekrarlanmış olarak bulunabilir; ve Başkan Ulysses S. Grant’in yakasında, sakalının altında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kelimeleri görünüyor.

Merkez Bankası Göstergeleri

Portrenin solundaki evrensel bir mühür, tüm Federal Rezerv Sistemini temsil ediyor. Sol seri numarasının altındaki bir harf ve rakam, ihraç eden Federal Rezerv Bankasını tanımlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük şehirlerde 12 bölgesel Federal Rezerv Bankası ve 24 şube bulunmaktadır.

Seri numaraları

On bir sayı ve harften oluşan benzersiz kombinasyon, notun ön tarafında iki kez görünür. Yeniden tasarlanan ABD elli dolarlık banknotta, sol seri numarası, önceki tasarımlara kıyasla biraz sağa kaymıştır. Benzersiz tanımlayıcılar olduklarından, seri numaraları kolluk kuvvetlerinin sahte dolarları belirlemesine yardımcı olur ve ayrıca Gravür ve Baskı Bürosu’nun ürettikleri notlar için kalite standartlarını takip etmesine yardımcı olur.

100 Dolarlık Banknotun Sahte Dolar Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır
Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır

Boyut: 155,956 x 66,294 mm
Kağıt türü: %75 pamuk, %25 keten

Amerika Birleşik Devletleri yüz dolarlık banknotu (100 $), Amerika Birleşik Devletleri para biriminin bir çeşididir. ABD’li devlet adamı, mucit ve diplomat Benjamin Franklin şu anda tasarımın ön yüzünde yer alıyor. Banknotun arka yüzünde Bağımsızlık Salonu’nun bir görüntüsü var. ABD Gravür ve Baskı Bürosu’na göre saat, eski çağdaş banknotlarda yaklaşık 4:10 ve 2009A serisi banknotlarda 10:30’u gösteriyor. Saat bir tarihe dönüştürülürse (10 Nisan), 10 Nisan yılın 100. günü olduğu için zaman seçilmiş olabilir.

Saat yüzündeki dört rakamı yanlış bir şekilde “IV” olarak yazılırken, gerçek Bağımsızlık Salonu saat yüzünde “IIII” vardır. (Saatlerde Romen rakamlarına bakın.) Tasarı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanının yer almadığı iki mevcut nottan biridir; diğeri, Alexander Hamilton’ın yer aldığı Amerika Birleşik Devletleri on dolarlık banknotu. 500$, 1.000$, 5.000$ ve 10.000$ gibi daha yüksek çeşitlerin kullanımdan kaldırıldığı 14 Temmuz 1969’dan beri dolaşımda olan en büyük kupürdür.

Gravür ve Baskı Bürosu, dolaşımdaki 100 dolarlık banknotun ortalama ömrünün 89 olduğunu söylüyor. Aşınma ve yıpranma nedeniyle değiştirilmeden önce aylar (7 yıl).
Banknotlar, kupürde Benjamin Franklin’in portresinin kullanılmasına atıfta bulunularak genellikle “Benjamins” veya 100 için Roma rakamına dayanan “C-Notlar” olarak anılır.
Üretilen tüm banknotların yaklaşık %29’u 2009 100 dolardı. Yüz dolarlık banknotlar, Federal Rezerv Bankaları tarafından hardal rengi kayışlarda (10.000 $) teslim edilir.

2009 Serisi 100 $’lık banknotun yeniden tasarımı 21 Nisan 2010’da tanıtıldı ve 11 Şubat 2011’de halka çıkarılacaktı ancak üretim, Aralık 2010’da durduruldu çünkü üretim hatası nedeniyle %30 kadarı kullanılamaz durumdaydı. Kağıttaki dikey bir kırışık, çekildiğinde banknottaki boş bir alanı ortaya çıkarır. Yeni çıkış tarihi 8 Ekim 2013’tür ve Federal Rezerv, finans kurumlarına yeniden tasarlanmış 100 ABD doları banknot sağlamaya başlamıştır.

Sahte 100 Dolar Nasıl Anlaşılır

Güvenlik özellikleri, 100 dolarlık bir banknotun sahte dolar mı yoksa gerçek dolar mı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Sahte Dolarda 3 Boyutlu Güvenlik Şeridine Dikkat Edilmelidir


100 ABD doları banknotunun ön tarafında mavi bir kurdele olup olmadığına bakın. Mavi şeride odaklanırken notu ileri geri eğin. Çanların hareket ettikçe 100’lere değiştiğini göreceksiniz. Notayı ileri geri eğdiğinizde ziller ve 100’ler yan yana hareket eder. Yan yana yatırırsanız, yukarı ve aşağı hareket ederler. Şerit kağıda basılmaz, kağıda dokunur.

Inkwell’deki Çan

Yeni 100 ABD doları banknotunun ön tarafında, bakır renkli bir hokkanın içinde renk değiştiren bir zil resmi arayın. Zilin bakırdan yeşile dönüştüğünü görmek için eğin, bu etki zilin mürekkep hokkası içinde görünüp kaybolmasına neden olur.

Renk Değiştiren Mürekkep

Banknotun sağ alt köşesindeki 100 rakamının bakırdan yeşile kaymasını görmek için notu eğin.

Filigranlar

Banknotu ışığa tutun ve portrenin sağındaki boş alanda Benjamin Franklin’in silik bir görüntüsünü arayın. Filigran, notun her iki tarafından da görülebilir.

100 $ İçin Sahte Dolarda Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik Konusu

Portrenin solunda dikey olarak uzanan katıştırılmış bir ipliği görmek için notu açık tutun. İplik, alternatif bir desende USA harfleri ve 100 rakamı ile basılmıştır ve iplik boyunca notun her iki yanından görülebilir. İplik, ultraviyole ışıkla aydınlatıldığında pembe renkte parlıyor.

Ek Tasarım ve güvenlik özellikleri

Yeniden tasarlanan 100 dolarlık banknot, aynı boyutta kalıyor ve eski tasarımlı banknotlarla aynı, ancak geliştirilmiş portreler ve tarihi görüntüleri kullanıyor ve en önemlisi, dünya çapında tam anlamıyla Amerikan olarak tanınmaya devam ediyor.

Özgürlük Sembolleri

Yeni 100 dolarlık banknotun Amerikan özgürlük sembolleri – Bağımsızlık Bildirgesi’nden sözler ve Kurucu Babaların tarihi belgeyi imzalamak için kullandıkları tüy kalem – portrenin sağında bulunur.

Güncellenmiş Portre ve Vinyet

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kurucu Babalarından biri olan Benjamin Franklin’in bir portresi, yeni 100 ABD dolarının ön yüzünde duruyor. Arkada, binanın ön tarafı yerine arka tarafını gösteren yeni bir Bağımsızlık Salonu skeçi var. Portre ve vinyetin etrafındaki ovaller kaldırılmış ve resimler büyütülmüştür.

mikro baskı

Benjamin Franklin’in ceketinin yakasında, portre filigranının göründüğü boş alanın çevresinde, altın tüy kalem boyunca ve not kenarlıklarında görünen küçük yazılı sözcüklere dikkatlice bakın.

Merkez Bankası Göstergeleri

Portrenin solundaki evrensel bir mühür, tüm Federal Rezerv Sistemini temsil ediyor. Sol seri numarasının altındaki bir harf ve rakam, ihraç eden Federal Rezerv Bankasını tanımlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük şehirlerde 12 bölgesel Federal Rezerv Bankası ve 24 şube bulunmaktadır.

Seri numaraları

On bir sayı ve harften oluşan benzersiz kombinasyon, banknotun ön tarafında iki kez görünür. Benzersiz tanımlayıcılar olduklarından, seri numaraları kolluk kuvvetlerinin sahte dolarların belirlemesine yardımcı olur ve ayrıca Gravür ve Baskı Bürosu’nun ürettikleri banknotlar için kalite standartlarını takip etmesine yardımcı olur.

UV ışığı altında

Yeniden tasarlanan 100 ABD dolarının güvenlik şeridi morötesi ışıkla aydınlatıldığında görünecek ve pembe renkte parlayacaktır. Banknot kağıdı UV ışığını emer. Sahte dolarda güvenlik şeridi olmayabilir.

Büyük altın 100

100 ABD Doları banknotunun arkasında büyük bir altın rakam olan 100’ü arayın. Görme engellilerin notayı dokunarak algılamasına yardımcı olur.

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır ile ilgili detaylı bilgiden sonra anlık dolar alış satış fiyatlarını ve altın, döviz, kripto verilerini anlık altın sayfamızdan takip edebilirsiniz.

ABD Doları para birimi , Avustralya Doları para birimi

Döviz Arşiv , 2018 Dolar kuru , 2017 Dolar kuru , 2016 Dolar kuru , 2015 Dolar kuru , 2014 Dolar kuru , 2002 Dolar kuru

Kuyumcudan dolar alınır mı? ,

Amerikan doları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: Seçim Çalışmıyor