• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

ABD Doları Para Birimi

ABD Doları Para Birimi

ABD Doları Para Birimi

Amerikan Doları Genel bakış

ABD doları, hem resmi para birimi olarak hem de ABD sınırları dışındaki uluslararası ticaret için dünya çapında en yaygın kullanılan para birimlerinden biridir. Dolar, pennies veya cent adı verilen 100 birime bölünmüştür.

Ekonomi

ABD Doları Para Birimi
ABD Doları Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri, bol doğal kaynaklar, iyi gelişmiş bir altyapı ve yüksek üretkenlik ile beslenen karma bir kapitalist ekonomiye sahiptir.

Uluslararası Para Fonu’na göre, 15 trilyon dolarlık ABD GSYİH’sı, döviz kurlarına göre küresel GSYİH’nın %23’ünü oluşturuyor ve satın alma gücü paritesinde küresel GSYİH’nın %20’sinden fazlasını pazarlıyor.

Diğer herhangi bir ülkeden daha büyük olmasına rağmen, GSYİH’sı 2008’de satın alma gücü paritesinde Avrupa Birliği’nin GSYİH’sinden %5 daha küçüktür.

Ülke, kişi başına nominal GSYİH’de dünyada dokuzuncu ve PPP’de kişi başına GSYİH’de altıncı sırada yer alıyor. ABD doları, ana küresel rezerv para birimidir.

Tarih

ABD Doları Para Birimi
ABD Doları Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri Darphanesi tarafından çıkarılan ilk dolar madeni para, büyüklük ve kompozisyon bakımından İspanyol dolarına benzerdi. İspanyol doları 1857 yılına kadar yasal kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri doları, 1792 Madeni Para Yasası ile tanımlandı.

Aslan doları, Hollanda Yeni Hollanda Kolonisi’nde (New York) popülerdi, ancak 17. ve 18. yüzyıllarda İngiliz kolonilerinde de dolaşımdaydı. Kolonilerde dolaşan bu doların örnekleri genellikle tasarımın tam olarak ayırt edilememesi için kullanıldı, bu nedenle bazen “köpek doları” olarak anılır.

Erken para birimi, şimdi olduğu gibi cumhurbaşkanlarının yüzlerini göstermedi. George Washington, yüzünün para biriminde olmasını istemedi.

ABD doları USD profili

ABD Doları Para Birimi
ABD Doları Para Birimi

Sembol       $

Para ismi        dolar

ISO 4217 kodu           Amerikan Doları

Merkez Bankası         Federal Rezerv

Para birimi alt birimleri         Cent = 1/100

Dolar çeşitleri Kağıt paralar   : $1, $2, $5, $10, $20, 50$, $100

Madeni paralar: 1¢, 5¢, 10¢, 25¢, 50¢, $1

ABD doları para birimini kullanan ülkeler

ABD Doları Para Birimi
ABD Doları Para Birimi

Bu para birimini kullanan ülkeler:

Amerika Birleşik Devletleri, Amerikan Samoası (ABD toprakları), Guam (ABD toprakları), Kuzey Mariana Adaları (ABD toprakları), Porto Riko (ABD toprakları), ABD Virgin Adaları (ABD toprakları), ABD Küçük Dış Adaları (ABD toprakları), Britanya Virjin Adaları (BK toprakları), Britanya Hint Adaları Okyanus Bölgesi (BK bölgesi), Turks ve Caicos Adaları (BK bölgesi), Karayipler Hollanda (Hollanda bölgesi), Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Marshall Adaları, Palau, Panama, Bahamalar, Zimbabve

USD’ye sabitlenmiş para birimleri

Aruban florini, Bahama doları, Bahreyn dinarı, Barbados doları, Belize doları, Bermudian doları, Cayman, Adaları doları, Küba Cabrio Pezosu, Cibuti frangı, Doğu Karayip doları, Salvador kolonu, Eritre nakfa, Hong Kong doları, Ürdün dinarı, Kuveyt dinarı, Lübnan sterlini, Antiller guldeni, Umman riyali, Panama balboa dirhemi, Katar Arap Emirlikleri riyali, Suudi Arabistan direği, Venezuela bolivarı

Dolar hesaplama aracı mı döviz çevirici mi arıyorsunuz?

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor