• ALTIN (TL/GR)
  2.489,56
  % 0,14
 • ÇEYREK ALTIN
  4.260,00
  % -0,07
 • YARIM ALTIN
  8.650,00
  % -0,06
 • TAM ALTIN
  16.613,26
  % 1,65
 • CUMHURIYET ALTINI
  17.013,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5181
  % 0,19
 • € EURO
  34,6054
  % 0,13
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Kahramanmaraş Altın Fiyatları 

Kahramanmaraş Altın Fiyatları 

Kahramanmaraş Altın Fiyatları

Gram Altın Nasıl Hesaplanır

Altının fiyatı, bir ons altının uluslararası piyasalardaki fiyatına ve ABD dolarının Türk lirası karşısındaki değerine göre yükselir veya düşer. Piyasada 1 ons altın yaklaşık olarak 31,10 gram saf altın olarak kabul edilmektedir. Aslında 1 ons altın tam olarak 31,1034768 gramdır. Ama pratikte bir ons altının fiyatı yaklaşık olarak 31,10 gram saf altınla aynıdır ve tüm dünyada aynıdır. 1 ons altının fiyatı, ülkelerin yerel para birimlerinin dolar karşısındaki değerine göre hesaplanmaktadır. Gram altın fiyatı, çeyrek altın fiyatı, yarım altın fiyatı gibi altın fiyatları bir ons altının fiyatından hesaplanır.

Kahramanmaraş altın fiyatları hesaplanmasında üç farklı veri kullanılmaktadır: Altının ilk ons fiyatının bilinmesi gerekir, ikincisi dolar kuru, üçüncüsü ise fiyatın hangi değere göre, altının hangi saflık oranına göre belirlendiğidir.

ONS Altının Fiyatı Hangi Faktörlere Göre Yükselir veya Düşer?

Kahramanmaraş Altın Fiyatları
Kahramanmaraş Altın Fiyatları

Genel olarak altın ons ile ABD doları ters yönde hareket etmektedir. Örneğin, dünya savaştaysa, normal kâğıt paraya olan talep azalacağı için bir ons altının fiyatı artacaktır. Dünya ekonomisinin en güçlü ülkesi olan ABD’nin her hamlesi, altının fiyatını doğrudan etkiliyor. Olası bir ABD askeri krizi senaryosunda ONS altın fiyatı yükselecek. Bu nedenle ülkeler riskli zamanlarda altın rezervlerini artırabilmekte ve olası durumlara hazırlık yapabilmektedir.  Temel olarak Kahramanmaraş altın fiyatları Dünya’daki olaylar ve gelişmeler sonucunda belirlenir.

Kahramanmaraş altın fiyatları genellikle dünyanın diğer ülkelerindeki duruma göre şekillenmektedir. Başka bir deyişle, bir ons altının fiyatı, iç faktörlerden ziyade dış faktörler nedeniyle yükselir veya düşer. Dünya çapında savaş riskleri arttıkça, altın fiyatı genellikle aşırı değerlere yükselebilir. Tersi ortamda ise döviz talebi arttığında altının değeri düşer ve dolar ya da diğer önemli para birimleri yükselir.

Altın Neyle Yükselir?

Altın, yatırımcılar ve özellikle son zamanlarda tasarruf etmek isteyenler için güvenli liman olarak görülüyor. Nakit, hisse senedi ve tahvil gibi kâğıt yatırımlar arasında altın, doğal olarak sürekli büyüyen somut bir yatırım aracı olarak öne çıkıyor. Bilhassa altının son dönemde yükselişe geçmesi, vatandaşların aklında altının nasıl yükseldiği sorusunu da beraberinde getiriyor.

Altının Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kahramanmaraş Altın Fiyatları
Kahramanmaraş Altın Fiyatları

Kahramanmaraş altın fiyatları için etkileyen faktörler sorulduğunda ilk akla gelen arz ve taleptir. Arz ve talep elbette altın fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Talep ne kadar yüksek olursa, altının fiyatı da o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, rol oynayan başka faktörler de vardır. Bunlara küresel reel faiz oranları ve küresel jeopolitik riskler, döviz kuru dalgalanmaları, nakit akışları ve küresel enflasyon dahildir.

Örneğin terörle mücadele gibi küresel jeopolitik riskler ve 2008-2012 küresel finans krizi gibi küresel para akımlarını etkileyen olaylar Kahramanmaraş altın fiyatları yükselmesine neden oluyor. Örneğin 11 Eylül saldırılarının ardından ABD’de yaşanan durgunluk, yatırımcıların altına yönelmesine neden oldu. Böylece altının fiyatı yükseldi. Şubat ve Mart 2020’de yaşananlara bir bakarsanız; Artan korona virüs salgını ve ekonomi üzerindeki etkisi hakkında korkular yayılırken, yatırımcılar güvenli liman olarak altına yöneldi ve bu da altın fiyatını yükseltti. O zamandan beri, büyüme devam etti.

Altın Fiyatlarını Ne Belirler?

Kahramanmaraş altın fiyatları yerel olarak belirlenmez, tüm dünyada aynı şekilde belirlenir. Çünkü altın dünyanın her yerinde alınıp satılmaktadır. Böylece İngiltere’de iş zamanında, İngiltere’de bitince Türkiye ve Amerika’da, Uzak Doğu’da açılıyor. 24 saat hareketli bir piyasada altının asla uyumadığı söylenebilir. Bu, fiyatlandırmada önemli bir faktördür. Küresel ekonomideki hareketler altının fiyatını belirliyor.

Amerika Birleşik Devletleri birincidir. Alınan kararlar ve alınan aksiyonlar Kahramanmaraş altın fiyatları değişiklikleri belirlemektedir. Ancak altının fiyatını sabitlemek güçlü ülke ekonomileriyle sınırlı olamaz.

Kriz Döneminde Altın Fiyatı Nasıl?

Kahramanmaraş Altın Fiyatları
Kahramanmaraş Altın Fiyatları

Kahramanmaraş altın fiyatları kriz dönemleri geldiğinde hemen yükselmez. Aslında fiyat artışı süreç içerisinde gerçekleşir. Temel olarak, altının mücevher fiyatı vardır. Küresel olarak, mücevher talebi Hindistan, Türkiye ve Çin’de daha yüksektir. Üç ülkede altın takı satışları özellikle düğün sezonunda yani ilkbahar ve yaz aylarında artış gösteriyor.

Bu durum Kahramanmaraş altın fiyatları yükselmesine neden olur. Ancak kriz döneminde takı alma ihtiyacı da sezon boyunca azalmaktadır. Bu durumda satışların durması nedeniyle fiyat düşüşü yaşanabilir. Düşen fiyat da yatırım amaçlı altına yönelenlerin ilgisini çekiyor ve uzun vadeli yatırım hedefi olan kişiler ucuza alım yapmaya başlıyor. Uygun fiyata satın alma fırsatından yararlanmak isteyenlerin oluşturduğu alım talepleri Kahramanmaraş altın fiyatları bakımından tekrar yukarı çekecektir.

Kaynak: Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor