• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • TAM ALTIN
  16.383,67
  % 0,61
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.608,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Gram Altın

Gram Altın

Gram Altın

Gram altın satın almak, altına yatırım yaparken birçok yatırımcının tercih ettiği seçeneklerden biridir. Bunun nedeni gram altın almanın hem mantıklı hem de karlı olmasıdır.  Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar iki farklı şekilde satın alabilirler. Bu yollardan biri de kuyumcular veya döviz büroları aracılığıyla gram altın satın almaktır. Bir başka yol da bir banka altın hesabı aracılığıyla gram altın satın almaktır. Gram altın almak genel olarak önemli faydalar sağlarken, özellikle bir bankanın altın mevduat hesabından altın alıp satarken daha verimli bir dönüşüm sağlar.

Anlık Gram Altın Fiyatı

Alış2.559,20
Satış2.559,20
Değişim0,41
Son Güncelleme:

Gram Altın Almak Mantıklı Mı

Gram Altın
Gram Altın

Gram altın satın almak, işçilik maliyeti olmadığı ve tam değerinde satın alınabileceği için mantıklıdır. Bu avantajlar, gram altın satın almayı uygun fiyatlı ve karlı bir seçenek haline getiriyor. Altın yatırımı yapmayı planlayan her yatırımcı, altın yatırımını karlı ve makul kılmak için alış ve satış fiyatları arasındaki farkı dikkate almalıdır. Çünkü alış ve satış fiyatları arasındaki fark altına yatırım yapmanın karlı olup olmadığını belirler. Ek işçilik maliyeti olmadığı için alış ve satış arasındaki fiyat farkı da azdır. Bu, gram seçenekleriyle altın yatırımını mümkün olduğunca karlı hale getirir.

Küçük bir örnek vermek gerekirse, bilezik veya değerli altın gibi kategorilerde işçilik maliyetleri vardır. Ayrıca bu maliyet, talebin yüksek olduğu dönemlerde alış ve satış fiyatları arasındaki farkı artırmaktadır. Ancak böyle bir durum alt gramlarla ilgili bir durum değildir. Gram altın türü; Eski ve yeni altın arasındaki fark gibi sorunları da ortadan kaldırır. Örneğin kuyumculardan bir çeyrek altın alındığında eski tarihi daha düşük bir fiyattan yeniden satılmasına neden olabilir. Yine, bu altın gramı için geçerli değildir.  Son olarak kuyumculardan ve döviz bürolarından her bütçeye uygun bir gramda altın alınabilir. Bir yatırımcı bütçesine göre 0,5 gr, 1 gr, 2,5 gr veya 5 gr altın ve katları satın alabilir.

Bankadan Gram Altın Almak Mantıklı Mı?

Bir bankadan gram altın almak makul ve gram fiziki altın satın almaktan daha karlı. Çünkü banka aracılığı ile açılabilen altın mevduatı birçok avantaja sahiptir. Bir yatırımcı gram altına yatırım yapmayı düşünüyorsa, altın banka hesabının sunduğu avantajlar nedeniyle bu alternatifi mutlaka değerlendirmelidir.

Bir Gram Altın Kolayca Nakde Dönüşür

Gram Altın
Gram Altın

Bir gram fiziki altın satın almak aslında altının sunduğu likidite özelliklerine sahiptir. Yani dilerseniz kuyumcularda veya döviz bürolarında altınlarınızı belirli saatlerde nakde çevirebilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle hafta sonları veya akşamları açık bir kuyumcu veya döviz bürosu bulmanın her zaman kolay olmadığını belirtmek gerekir. Bu muhtemelen kimseyi şaşırtmayacaktır.

Altın hesabı ise 7 gün 24 saat nakde çevrilebilir olduğundan, hesabınızdan dilediğiniz zaman altın çekebilir, ATM gibi kanallardan çekebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak altın hesabı açmanın mantıklı olup olmadığı konusunda daha detaylı bir inceleme yaptık. Dilerseniz incelememiz üzerinden altın banka hesabı açmanın diğer avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Gram altın almak istemeyen yatırımcılar dilerlerse kıymetli altın, cumhuriyet altını veya bilezik gibi kalitelere bakabilirler. Elbette bu seçeneklerde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

Dikkate alınması gereken bu faktörlerin başında alış ve satış arasındaki fiyat farkı gelir. Çünkü dediğimiz gibi alış ve satış fiyatları arasındaki fark, altına yatırım yapmanın karlılığını büyük ölçüde etkiler.  Altın gram olarak almanın yanı sıra bilezik, kıymetli altın ve cumhuriyet altını da tercih edilen yatırım seçenekleri arasında yer alıyor. Bu seçeneklerin gram altınla karşılaştırıldığında bazı dezavantajlarının olması da altın gramın daha geçerli bir yatırım seçeneği olarak görünmesini sağlıyor.

 Gram Altının Diğer Yatırım Araçlarına Göre Avantajları

Gram Altın
Gram Altın

Gram altını neden diğer yatırımlara tercih ettiğinizle başlayalım. Dünyada nadir bulunan altın madenleri, tek başına bu özelliğiyle bile iyi bir yatırım gibi görünüyor. Üstelik, ele alınış biçiminden birkaç kez farklıdır. Sonuç olarak, yatırım amaçlı altın gram almanın çeşitli özelliklerinden faydalanabiliriz. Yatırım olarak bir gram altın almanın nedeni, işçilik maliyetlerine ve sabit değer korumasına göre daha karlıdır.

İşçilik Maliyetleri: Kıymetli altın, cumhuriyet altını ve bilezik gibi tercihlerde işçilik maliyetleri önemli bir dezavantajdır. Gram altında böyle bir işçilik maliyeti yoktur. İşçilik maliyetlerini ortadan kaldırmak ciddi bir avantajdır. Anlık gram altın fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz.

Sabit Değer: Altının gramı, altının değerini sabit bir şekilde gösterir. Özellikle 24 ayar altın alırken yatırımcılar saf altını sadece kendi değerine göre alıp satma avantajına sahiptir.

Uzun Yıllar Avantaj Sağlayan Seçenekler

Gram Altın
Gram Altın

Yatırım olarak bir gram altını karşılaştırmasız almanın da faydaları var. Yatırımcılarımız için kâr etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Altının gramını nasıl değerlendireceğimizi ve bir yatırım aracı olarak uygunluğunu da biliyoruz. Bu durumda yatırım amaçlı gram altın almanın meşru ve kazançlı nedenlerini dikkatle değerlendirmeliyiz. Bu nedenler arasında her bütçeye uygun, ek gelir fırsatları yaratma, farklı altın türleri ile yatırımcının elini rahatlatma gibi başlıklar yer alıyor. Yatırım gramında altın fiyatları, altın fiyatları zirve yaparken bile alım aralığındaydı.

Ayrıca, her yatırımcının kendi bütçesiyle satın alabileceği seçenekler ve yatırım yapabileceği gram altın dereceleri geliştirmiştir. Bu, iyi bir gelir getirisi oranıyla yatırım yapmak için gram altın satın almak için çok iyi bir nedendir. İleride sadece gram altın bırakarak da iyi bir yatırım yapabilirsiniz, ancak yatırım yapmak için gram altın yatırımı yapmak için gram altın almayı da tercih etmeniz gerekiyor. Altının gram cinsinden yatırım ölçeği temel olarak ikiye ayrılmaktadır. 24 ayar altın, yani saf altın 1000 mg’a eşdeğerdir. 22 karattan az ise saflık oranı 916 mg’dır. Aynı zamanda gösterilen gram altının bir diğer adı da 1 gram mini altın külçesidir. Gram kalıba dökülen gram revetman altın modelleri de bu açıdan farklılık göstermektedir.

Bir Gram Altın Satarken Zarar Olur Mu?

Gram Altın
Gram Altın

24 ayar altın, külçe altın ve gram altın yatırımı yapanların altınlarını alıp satarken para kaybetmeleri pek olası değildir. Çünkü bu tür altınlar saf olarak satılır ve kamu ücreti alınmaz. Altının fiyatındaki artış ile fiyatı aynı oranda artmakta ve altın azaldıkça düşmektedir.  Gram altın satın almak için güvenilir bir yer olan Altınbas.com başta olmak üzere online işlem menüleri ve banka döviz büroları üzerinden Gram altın satın alabilirsiniz.

Altın alırken sertifikası olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Altının fiyatı günlük olarak değiştiği için gram altın almadan önce güncel altın kurunu da kontrol etmekte fayda var, gram altını herhangi bir yatırım veya hediye amaçlı kullanabilirsiniz. Yatırım amaçlı olarak fiziki veya sanal banka satın alarak yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca altınları hediyeler, doğum günü hediyesi, düğün, iş veya yeni bir bebeğin doğumunu kutlamak için kullanabilirsiniz. Gram Altın, hem güvenilir bir yatırım aracı olması hem de her an nakde çevrilebilmesi nedeniyle hediye olarak satın alınabilir. Aldığınız altının bir gramını sevdiğiniz birine veya arkadaşınıza vererek hem kullanışlı hem de güvenilir bir hediye seçimi yapmış olursunuz.

Gram Altın Mı Yoksa Ons Altın Mı?

Ons altın tüm dünyadaki yatırımcıların ve merkez bankalarının ilgisini çekerken ve uluslararası bazda işlem görürken, gram altının sadece Türkiye bazında hareketi değişiyor. Ons bazındaki artış veya azalışın gramlara çok güçlü bir şekilde yansımadığı görülmektedir. Altının ons bazında fiyatı yükselirken bir gram altının yükselmesi için Türk lirasının değer kaybetmesi veya ons başına değerin Türk lirasının değer kazanmasından büyük olması gerekir. Bununla birlikte çoğu zaman ons bazında bir artış veya azalış altın gramını da aynı oranda etkiler. Kısacası, ons kayması, gram kaymasından daha kalıcıdır. Sonuç olarak, ödeme oranı daha tatmin edicidir.

Gram Altın Sertifikası Nedir?

Gram altının, ağırlığı ve boyutları dünya standartlarını karşılayan küçük bir külçe olmasını sağlayan bir sertifikadır. Paketlenmiş altın gramlarda altın gram standartları görüntülenebilir.

Gram Altını Satın Aldıktan Sonra Nasıl Satarsınız?

Gram altın Türkiye’deki tüm kuyumcular, sarraflar ve döviz bürolarında satılabilir ve nakde çevrilebilir. Türkiye’nin yanı sıra bankalar ve Dubai Altın Borsası’nda da değerlemeye açıktır.

Bir Ons Altın ile Bir Gram Altın Arasındaki Fark Nedir?

Gümüş, altın, paladyum ve platin gibi değerli metallerin veya elmas, yakut gibi değerli taşların kütlesini ölçmek için kullanılan bir ağırlık birimidir.

Bir Portföy Yüzde Kaç Altın İçermelidir?

Bir yatırımcının portföyünde ne kadar altın olması gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Çünkü bu durum yatırımcının mevcut portföyüne ve kâr hedeflerine göre değişebilmektedir. Diğer şeylerin yanı sıra yatırımcıların piyasa hakkında nasıl hissettiklerine, piyasa oynaklığından rahatsızlıklarına ve finansal ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. Altın, birkaç başarılı ayı piyasası yatırımından biri olduğu için, bu seçeneği değerlendirmek ve buna göre ne kadar altın alacağınıza karar vermek en iyisidir.  Son olarak, altın tahsisi için diğer yatırımları satın alırken kullanılanlara benzer portföy yönetimi stratejilerinin kullanılması gerektiği vurgulanmalı ve uyarılmalıdır.

Altın Yatırımı Yapmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Altına yatırım yaparken göz önünde bulundurulması gereken faktörler, doğru karar verilmesine ve doğru stratejinin kullanılmasına yardımcı olur. Bu nedenle altına yatırım yapmak isteyenlerin belirli faktörlere dikkat etmesi gerekmektedir. Yatırımcıların altın yatırımı yaparken aşağıdaki faktörlere dikkat etmesi önemlidir:

 • Alım ve satım arasındaki fiyat farkına dikkat etmek önemlidir. Alım ve satım arasındaki düşük fark, yatırım getirisini artırır.
 • Zaman dikkate alınmalıdır. Her tüccarın bir balona düşmemelerini ve doğru fiyattan satın almalarını sağlamak için doğru zamanda tahminde bulunması önemlidir.
 • Çeşitlendirme planının bir parçası olarak altına yatırım yapmak önemlidir. Çeşitlendirme, riski azaltırken potansiyel getirileri artırmaya veya sermayeyi korumaya yardımcı olacaktır.
 •  Fiziki altına yatırım yapmayı tercih eden yatırımcıların hırsızlık veya kayıp durumunda varlıklarını korumaları önemlidir. Gerekirse, sigorta satın alma olasılığı da dikkate alınmalıdır.

Bu nedenle, diğer tüm yatırım ürünleri başarısız olduğunda altın karlı bir yatırım seçeneği olabilir. Ayrıca altın yatırımı yapmadan önce yatırımcıların ne tür bir yatırım yapacaklarını ve altının güncel değerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir.

Gram Altın Yatırım Mı?

Altına yatırım denilince kamuoyu ilk çeyrekte altın biriktirmeyi düşünüyor. Çeyrek altın biriktirmenin geleneksel yolu, maaşınızdan kalan parayı çeyrek altın alarak yatırım yapmaktır. Fiziki yatırım olarak bilinen bu yöntemle bütçeye göre her ay altının dörtte biri ayrılabiliyor. Altın gram yatırımı son yıllarda daha popüler hale gelen ve daha fazla avantajı olan bir yöntemdir. Gram altın biriktirme işlemi hem fiziksel olarak hem de sanal ortamda yani banka hesabı üzerinden yapılabilmektedir.

Çeyrek Altın Mı Yoksa Gram Altın Mı Daha Mantıklı

Çeyrek altının üretim tarihi eski olduğunda kuyumcular satın alırken onu parçalayacaktır. Çok değerli altın satın alırken kesinti ücreti oldukça yüksektir, değerli altın alırken onu saklamak için güvenli bir yeriniz olmalıdır. Çok miktarda altın aldığınızda güvenlik de sizin için sorun olacaktır, bir gram altın almak istediğinizde banka hesabınızla satın alabilirsiniz. Bir gram altın aldığınızda istediğiniz kadar satın alabilir, cari satış fiyatından satın alırsınız ve herhangi bir indirim ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Bu avantaja sahip olduğunuz için olası fiyat artışlarını anında yakalayabilir ve kar etme fırsatına sahip olursunuz. Şok kazançlar olarak tanımlanan bu rallilerde kuyumcuya ulaşana kadar zararda kalabilirsiniz. Büyük miktarda yatırım yapmak istediğinizde çeyrek altındaki gibi zarar etme durumunuz olmuyor

Gram altın almak istediğinizde banka hesabınızda güvenle saklayabilirsiniz. Çeyrek altın satın aldığınızda, onu saklamak için ek depolama alanı kiralamanız gerekebilir, ancak gam altında böyle bir durum söz konusu değildir. Gram altın ve kıymetli altın alarak yatırım yapmak istediğinizde kıymetli altın gram altına göre dezavantajları olan bir yatırım yöntemidir. Bu nedenle daha fazla gram altın satın almak ve daha fazla gram altına yatırım yapmak çok önemlidir.

Altın Fonu

Altına yatırım yapmak isteyenler için bir diğer alternatif de altın fonudur. Günümüzde yatırım şirketleri tarafından satın alınabilecek birçok altın fonu bulunmaktadır. Altın fonu satın almak da belirli avantajlar sağladığı için mantıklı bir seçenek olabilir.  Bir altın fonu tipik olarak fonun toplam değerinin en az %80’ini halka açık altın artı altına dayalı finansal araçlara yatırır. Bu fonlar ayrıca belirli araçlara, genellikle yabancı para birimlerine de yatırım yapabilir.

Altın fonu ile altına yatırım yapmanın bazı avantajları vardır. Bunların en büyüğü, alış ve satış fiyatları arasında bir fark olmamasıdır. Örneğin, bir altın fonunun hisselerini alırken ve yatırım yaparken günlük olarak tek bir fiyat duyurulur. Yatırımcılar ayrıca alım satım marjını ödemek zorunda değildir.  Ayrıca altın fonu ile altına yatırım yapmak, altın banka hesabına yatırım yapmak gibi bir güvenlik ağı oluşturur. Bu nedenle, altına fiziksel bir yatırım yapmaktan daha güvenlidir. Altın fonları ile alınan payların kolaylıkla nakde çevrilebileceğini de eklemek gerekir. Altın fonları ayrıca yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmelerini ve dolayısıyla fayda sağlamalarını kolaylaştırır.

Altına Yatırım Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar gelişmiş dünyada ve günümüzde ana para birimi olmasa da altın çeşitli nedenlerle hala popüler bir yatırımdır. Bu bağlamda altına yatırım yapmanın faydaları oldukça fazladır. Örneğin altına yatırım yapmanın avantajlarından biri, çeşitlendirme amaçlı kullanılması, kolayca nakde çevrilebilmesi, değerini her zaman koruması ve dünyanın her yerindeki yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesidir.

Sabit Bir Değeri Korumak

Altının tarihine bakıldığında her zaman değerini koruma eğiliminde olduğu görülebilir. Önde gelen ekonomistler, altının fiyatının bile değerinin bir göstergesi olmadığını iddia ediyorlar. Örneğin, fiyat düşse bile altının temel değeri pek değişmez. Bunun ana nedeni, emtia olarak sınırlı miktarda altının bulunması ve fiat para birimi olan ABD dolarının içsel bir değerinin olmamasıdır.

Enflasyondan Korunmak

 Enflasyon başta bizim ülkemiz olmak üzere birçok ülkenin en büyük sorunlarından biridir. Enflasyon nedeniyle, nakit büyük ölçüde değer kaybedebilir. Bu, eldeki paranın değersiz hale geldiği anlamına gelir. Enflasyon olduğunda altının değeri artar. Altın döviz cinsinden fiyatlandırıldığından, para birimindeki herhangi bir devalüasyon, mantıksal olarak altın fiyatında bir artışa yol açacaktır. Böylece altın, enflasyon zamanlarında nakitten çok daha istikrarlı bir yatırım sunuyor.

 Çeşitlendirme Sağlayın

Bir yatırımcı için portföyünü çeşitlendirmek en önemli şeylerden biridir. Çünkü çeşitlendirme potansiyel riskleri azaltır ve olası getirileri artırır. Bir yatırımcının portföyüne farklı varlıkları dahil etmek, yatırımlarının genel riskini çeşitlendirmenin ve azaltmanın kaçınılmaz bir yoludur. Altın ise genellikle piyasa ve para birimi değerlerinin tersi yönde hareket ettiği için etkili bir çeşitlendirme aracı sağlar.

Her An Para Çekme

Yatırımcılar, seçtikleri en iyi altın yatırım yolu ne olursa olsun likidite avantajından yararlanabilir. Bu, altına yatırım yapmanın en değerli faydalarından biridir. Altın dünyanın her yerinde kolaylıkla nakde çevrilebilir. Üstelik kısa süreli oluyor. Ayrıca, gerçek paranın aksine altının likiditesi ve popülaritesi rakipsizdir.

Popülarite

Altın, dünyanın birçok yerinde popüler bir meta olmaya devam ediyor. Ülkeler dünyanın her yerinde para, hazine bonosu ve diğer menkul kıymetleri satsalar da altının aksine siyasi çalkantılarla karşı karşıyalar.  Altın, takı ve elektronik dahil olmak üzere çok çeşitli ürünlerin imalatında kullanıldığı için, bu değerli metale yoğun bir talep var ve bu da fiyatını daha da istikrara kavuşturuyor. Üstelik talebin yüksek olduğu dönemlerde bu piyasalar altın fiyatlarını daha da yukarı itiyor.

 Altına Yatırım Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Altına yatırım yapmanın birçok avantajı vardır. Her yatırım aracında veya opsiyonunda olduğu gibi altına yatırım yapmanın da bazı dezavantajları vardır.  Bu bağlamda altına yatırım yapmak isteyenlerin dezavantajlarının da farkında olması gerekir. Bu dezavantajlar, yatırımcıların farklı yatırım araçlarını karşılaştırabilmelerine ve daha doğru kararlar verebilmelerine de yardımcı olacaktır.

Altına Yatırım Yapmak İçin İyi Bir Zaman Mı?

Gram Altın
Gram Altın

Altına yatırım yapmak için doğru zamanı tahmin etmek çok önemlidir. Tüm yatırımcılar altına yatırım yapmak için en iyi ve en uygun zamanı nasıl belirleyeceğini merak ediyor. Bu bağlamda her zaman işe yarayacağına inandığımız bir soruya cevap vermenin her şeyden daha mantıklı olduğunu düşünüyoruz.  Altına yatırım yapmak için en iyi zaman, enflasyonun gerçekleştiği ve ulusal para birimini devalüe etmesinin beklendiği zamandır. Bu düşüşler ne kadar erken yakalanırsa, kâr etmek için o kadar fazla fırsat olur. Borsa çöküşü ve siyasi kargaşa gibi öncü göstergeler, ülkenin para biriminin gelecekte devalüasyonuna işaret edebilir. Gram altın grafik yazımızı da okuyabilirsiniz

Aynı şekilde, merkez bankasının daha fazla para bastığının duyurulması, altına yatırım yapmak için iyi bir zaman olduğunun bir başka işareti olabilir. Kısa vadede güçlü bir kur değerlenmesi ve enflasyonun beklenmediği bir durumda, altın fiyatının yükselmesi için fazla bir neden olmadığını da belirtmek gerekir.  Bununla birlikte, mücevher ve elektronik gibi altına ihtiyaç duyan pazarlardan talebin artması bekleniyorsa, potansiyel fiyat baskılarından yararlanmak için altına yatırım yapmayı düşünmeye değer olabilir.

Altına Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?  

Altına yatırım yapmak, portföy çeşitlendirmesi, enflasyondan korunma ve likidite avantajlarıyla mantıklıdır. Çünkü altının sağladığı bu özellikler yatırımcılara çeşitli faydalar sağlamaktadır. Bu konuları genişletmek için altın, nispeten risksiz bir çeşitlendirme aracı sağlar. Sonuç olarak, yatırımcılar portföylerindeki riski azaltırken sermayelerinin bir kısmını sabit tutabilirler.  Enflasyondan korunma seçenekleri de altına yatırım yapmayı makul kılıyor. Öyle ki yerel para biriminin değeri düşmeye başladığında veya bir sinyal alındığında altına geçiş enflasyon koruma işlevini yerine getirir.  Likidite avantajı da göz ardı edilmemelidir. Çünkü altını dünyanın her yerinde kolay ve hızlı bir şekilde nakde çevirmek mümkündür. Tüm bu faktörler altını sağlam bir yatırım seçeneği haline getiriyor.

Kaynak: Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor