• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Çeyrek Bileklik

Çeyrek Bileklik

Çeyrek bileklik

Çeyrek bileklik, en çok tercih edilen altın takılardan biridir. Hem estetik hem zarif bir görünüm sergileyebilmek için belli bir kombini tamamlayıcı özelliği olan bilekliklerin günümüzde ayrı bir yeri bulunur. İnce bilekleri saran çeyrek bileklik modelleri birbirinden farklı olan tasarımları ile pek çok kişinin beğenisini kazanmaktadır. Çeyrek altın bileklik modelleri hem gündüz hem de gece takılabilen takılar olup aynı zaman da her tarza da hitap etmektedirler.

Çeyrek Bileklik
Çeyrek Bileklik

Çeyrek bileklik modellerinin 8 ayar, 14 ayar, 22 ayar ve 24 ayar olan çeşitleri bulunur. Modelleri oldukça çeşitli olmakla beraber saf altın içermesi nedeniyle bileğe asla zarar vermez. Genelde 14 ayar ve 22 ayar altın olanları tercih edilmektedir. İçerisindeki saf altın sayesinde oldukça dayanıklı bir üründür. Çeyrek altın bileklikler için Osmanlı ihtişamını yansıtan tasarımlarda mevcuttur. Bu nedenle Osmanlı tasarımlarında Reşat altın kullanılır. Osmanlı tasarımında yer alan Reşat altının 14 ayar ve 22 ayar olarak çeşitleri bulunmakla beraber bu altın ile üretilen bileklikler genelde yatırım aracı olarak kullanılmaktadırlar.

Çeyrek Bileklik Seçiminde Hangi Hususlar Dikkate Alınmalı?

Çeyrek Bileklik
Çeyrek Bileklik

Altın doğa üzerinde sarı renkli olarak bulunan , yumuşak olan ve genelde ufak parçalar olarak bulunan bir element ismidir. Eski antik çağlardan günümüze kadar insanlar tarafından tercih edilen en değerli madenlerdendir. Altın günümüzde hem takı hem yatırım aracı olarak yer almaktadır. Altının gram, saflık derecesi ve ayarına göre pek çok çeşidi vardır. Yatırım aracı olarak sıklıkla tercih edilen altın çeşidi ise çeyrek altındır. Çeyrek altın düğünlerde hediye edilmesinin yanında kolye ve çeyrek altın bileklik üzerinde yer alarak çeşitli kombinlere eşlik etmektedir. Seçim yaparken;

 • Satın alınacak çeyrek bileklik ayarına dikkat edilmeli 24 ayar olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü 24 ayar olması demek altının yüksek dereceli olduğunu gösterir.
 • Çeyrek altın bileklik eğer yatırım amaçlı olarak kullanılacaksa sertifikalı altın olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Satılan firma tarafından patentli birer ürün olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Gramı, ayarı, altın derecesi ve işçilik bedeli hakkında mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır.

Çeyrek Bileklik Fiyatları Ne Kadar?

Çeyrek Bileklik
Çeyrek Bileklik

Altın devamlı olarak iniş ve çıkış yaşayan bir elementtir. Bazı nedenlerden ötürü altın madeninin piyasası devamlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle çeyrek altın bileklik fiyatı da devamlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fiyatına altının iniş ve çıkış etkenlerinin yanında işçilik bedeli etkeni de etkili olabilmektedir.

Çeyrek bileklik üzerinde özelikle birden fazla çeyrek altın kullanılmışsa altının piyasadaki güncel fiyatının yanında bileklik üzerinde kaç adet çeyrek altın kullanıldığı da bilekliğin fiyatlandırılması konusunda oldukça etkili olacaktır. Fiyatını etkileyen başka bir unsur ise düğün için ya da yatırımlık kullanılacağı konusudur. Çünkü yatırımlık kullanılacak olan çeyrek bileklik fiyatı düğünde hediye edilecek olanın fiyatına göre fazla olacaktır.

Çeyrek Bileklik Kaç Gram?

Çeyrek altınlar, hem yatırım hem de takı olarak en çok tercih edilen altın türüdür ve bu bakımdan akla ilk gelen altın takı da çeyrek altın bileklikler olmaktadır. Çeyrek altınların gramları ise 1.75 gram olarak bilinir. Bu altın türü 22 gramdan oluşur. Çeyrek altında has altın gramı olarak bakılırsa 1.606 gram has altın görülür. Çeyrek anlık altın fiyatlarını hesaplarken öncelikle 24 ayar altın gramı ve 1.606 gramı çarpma işlemi yapılır. Ardından çıkan sonucun üzerine belirli bir miktar işçilik ücreti, kar oranı eklenir. Çeyrek altınlar kuyumcu ve sarraflarda, çeşitli döviz bürolarında, kısmen bankalarda satılmaktadır.

Çeyrek Altın Yatırımı Yapmak

Çeyrek Bileklik
Çeyrek Bileklik

Yatırım bakımından incelenirse altınlar en iyi yatırım araçlarıdır çünkü fiyatları sürekli yukarı yönde ilerlemektedir. Ancak her altın türü yatırıma uygun değildir, bunun sebebi altının kendisi veya yatırım yapacak kişinin bütçesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle altın yatırımı yapılmak istendiğinde akla ilk gelen tür, çeyrek altın olmaktadır. Çeyrek altın yatırımı gerek yapısı, gerek en ucuz altın fiyatlarına sahip olmasıyla en çok tercih edilen yatırım türüdür ve mantıklı bir yatırım olacaktır. Çeyrek altının yarı fiyatı kadar bir fiyata sahip olan gram altınlar da yatırımda sıklıkla tercih edilir. Fakat çeyrek altın yatırımı, aynı zamanda takı olarak da kullanılabilmesiyle gram altından daha popülerdir.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor