• ALTIN (TL/GR)
  2.515,41
  % 0,21
 • ÇEYREK ALTIN
  4.079,00
  % 0,17
 • YARIM ALTIN
  8.185,00
  % 0,18
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.295,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2191
  % 0,10
 • € EURO
  35,0619
  % 0,10
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir

Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir

Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir

FOMO nedir? Hisse senedi ve kripto para piyasalarında adından sıkça söz ettirirken, psikolojide de Fear of Missing Out ‘kaçırma korkusu’ olarak bilinir. FOMO, kullanıcıların gelişen teknolojiyle birlikte belirli deneyim ve fırsatları kaçıracakları algısını yaratıyor ve öyle görünüyor. Borsada herhangi bir değerin sürekli artması nedeniyle FOMO oluşur, kullanıcı fırsatı kaçırma düşüncesiyle en yüksek fiyattan varlığı satın alır ve varlık aniden değer kaybeder.

Yatırım ve ticaretle ilgilenen kullanıcılar, FOMO olarak piyasada büyük bir kayıp korkusu ile karakterizedir. FOMO, küresel olmaktan çok bireysel bir etkiye sahiptir. FOMO mağduru olan kullanıcılar yanlış seçim yaptıklarından korkarlar ve bu korkuyla atılan adımlar çoğu zaman kullanıcı için olumsuz sonuçlar doğurur. Kullanıcı herhangi bir borsada takip ettiği bir değerin hızlı yükselişini gözlemler ve fırsatı kaçırdığını hissederek hisseyi yüksek fiyattan satın alır.

Fomo Nedir FOMO Etkisi

Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir
Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya ve finansal piyasa verileri her an takip edilebilmektedir. İnternetin sunduğu bilgilere sınırsız erişim sayesinde, kullanıcılar hayatın birçok anını kaçırdıklarına ve FOMO’nun radarında olabileceklerine inanıyorlar. Kaygı, sabırsızlık, heyecan, kıskançlık, korku gibi duygular kullanıcıyı meşgul ederek FOMO etkisini arttırır. FOMO etkilerinden kaçınmak için duygular arka planda yer almalı ve kullanıcılar mantık kullanmalıdır. Borsada işlem yapmak isteyen bireyler ve şirketler, FOMO etkisi yerine dijital verileri kullanarak işlem yapmaları durumunda daha karlı uzun vadeli sonuçlara sahip olabilirler.

FOMO’nun Kripto Para Üzerindeki Etkisi Nedir?

Kripto para piyasasında işlem yapmak isteyen yatırımcılar duygulardan ziyade mantıksal ve matematiksel verilere dayalı olarak işlem yapmalıdır. Bir kripto borsasında izlenen herhangi bir madeni paranın büyüyen yeşil grafiği, yatırımcıları ve yatırımcıları fırsatları kaçırma korkusuyla tüm birikimlerini kullanmaya çekiyor. Herhangi bir makul veri takibi olmadan yapılan bu hareket, kaçırılmış bir fırsat olarak görülür ve kazançlar kayıplara dönüşebilir. Satın alınan ürünün fiyatının düşmesiyle aynı yatırımcı endişelenir ve hüsrana uğrar ve satın aldığı kripto para birimini düşük bir fiyata satar. Bu durumda yatırımcı FOMO etkisinden etkilenir ve dolayısıyla yaptığı işlemlerde kaybeder.  

Fomo’yu Ne Tetikler?

Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir
Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir

Kripto para piyasasını çok yakından takip eden kullanıcıların elde ettiği karlar, risk almak isteyen kullanıcıların aceleci davranmasına ve fırsatı değerlendirmemekten korkmasına neden olabilir.  Haberler ve söylentiler FOMO’yu tetikleyen temel faktörlerden bazılarıdır.

Kripto para borsası haberleri ve kâr amaçlı kullanıcı deneyimleri de yeni yatırımlar yapacak kullanıcıları etkiliyor.  Kısa sürede büyük bir kâr elde etmek isteyen bir kullanıcı da tüm parasıyla hızla büyüyen bir kripto para alıp ürünü satarak düşük panik yapabilir, kâr arzusu yerine zarar etmiş olur.

Kripto Para Piyasalarında FOMO Formasyonu 

Yatırım, bilgi ve strateji gerektirir. Ani yükseliş ve düşüşlerin yaşandığı bir kripto para borsasında duygulara göre hareket etmek, yatırımcıların hata yapmasına neden olabilir. Özellikle FOMO etkisi yani kaçırılmış fırsat hissi erken alım satıma neden olabilir. FOMO etkisi genellikle şöyle görünür:

 • Yatırımcılar fırsatları kaçırmaktan korktukları kripto paraları sürekli izliyorlar, gözlerini alım satım ekranından alamıyorlar.
 • Doğru pozisyonu kaçırmamak için stratejisiz veya kendi stratejinize karşı işlem yapın.
 • Yükseliş ve yeşil histogram göründükten sonra bir satın alma emri verdi.
 • Kripto varlıkları yüksekten satın aldı, sonra düştüğünde sattı ve dolayısıyla kaybetti.
 • Yatırım yaparken FOMO gibi duygusal etkilerle hareket etmek yanlış olur. FOMO etkisi özellikle yeni yatırımcılar arasında popülerdir.

Kripto Ticaretinde FOMO’nun Üstesinden Nasıl Gelinir?

Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir
Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir

Mantık ve analiz yerine kayıp korkusuna dayalı yatırım yapmak, yatırımcıları ve bir bütün olarak piyasayı, yatırım kararlarını mantıktan ziyade hassasiyete göre değerlendirmeye sevk edebilir. Sonuç olarak, böyle bir durumda daha büyük bir mali kayıp olasılığı vardır ve varlık daha büyük bir serpinti ile karşı karşıya kalabilir.

Bununla birlikte, FOMO, yatırımcıların karar vermesini sağlamak için bir pazarlama taktiği olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle yeni altcoin projelerinde sosyal medyada yapılan sahte araştırmalar yatırımcıları tuzağa düşürebilir. FOMO’yu yenmek genellikle zor bir karar olabilir. Kripto para birimlerine yatırım yapıp yapmamaya karar vermeden önce araştırma yapmanız, ticaret kurallarını tanımlamanız veya bir kar/zarar limiti belirlemeniz çok önemlidir. Bu sayede kaybetme korkunuzu yenebilir ve çeşitli modifikasyonlar yaparak üstesinden gelebilirsiniz.

Borsada ve Kripto Para Piyasasında Fomo Nedir yazımızdan sonda Borsada Tahtacı Kimdir Tahta Ne Demektir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor