• ALTIN (TL/GR)
  2.513,08
  % 0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  4.076,00
  % 0,07
 • YARIM ALTIN
  8.175,00
  % 0,06
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.275,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2090
  % 0,07
 • € EURO
  35,0202
  % 0,02
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Borsada Tahtacı Kimdir Tahta Ne Demektir

Borsada Tahtacı Kimdir Tahta Ne Demektir

Borsada Tahtacı Kimdir Tahta Ne Demek

Borsada tahtacı kimdir, borsada tahta ne demek? Tahtacı deyimi, herkesin öğrenmek istediği borsada sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Borsa ile uğraşıyorsanız, sözde kaydedicilerin ne olduğunu bilmelisiniz.  Borsada işlem gören hisse senetlerinin alım satımını düzenleyen kişiye ağaç işçisi denir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hisse senedi alım satımı internet ve mobil uygulamalar üzerinden dijital olarak yapılmaya başlanmıştır. Canlı borsa verilerini buradan takip edebilirsiniz.

Borsada Tahtacı Ne Demektir?

Borsada tahtacı kimdir, tahta ne demek? Tahta deyimi; Teknolojinin bugün olduğu kadar gelişmiş olmadığı eski zamanlara kadar uzanıyor. Tabelaların veya dijital tahtanın olmadığı bir zamanda kullanıldı. Dijital ortam nedeniyle artık işlemleri mobil uygulamalardan yapılmaya başlandı.  Kayıtlı her şirketin kendisine ait tabelası vardı. Şirket hisselerinin alış ve satış fiyatları bu tablolara kaydedilerek takip edilirdi.  

Borsada Tahtacı Kimdir?

Borsada tahtacı kimdir Tahta Ne Demektir Tahtacı
Tahtacı Kimdir Tahta Ne Demektir Tahtacı

Borsada tahtacı kimdir, tahta ne demek?

Tahtacı kelimesi, hisse senedi alım satımında yüksek etkisi olan kişi veya kuruluşlara verilen addır.

Hisselerinin fiyatını istedikleri fiyattan artırma hakkına sahip olanlara Menkul Kıymetler Borsasında Tahtacı denir.

Bu kişi sadece hisse senedinin alış ve satış değerini belirlemekle görevlidir.

Borsa Tahtacısının Görevi

Günümüzde her şey bilgisayarlar ile yapılır olsa da kullanılan bu terim halen yerini koruyor ve geçmişten daha gizli bir konumdadır. Eski şirketler ve dünden bugüne pozisyonlarını korumayı başaran şirketler bu kavramlara aşinadır. Bu kişi sadece hisse senedinin alış ve satış değerini belirler.

Forex işlemlerine müdahale etmez ve etkilemez. Bu işi yapan yapay zekâ, geçmişte artık insanların yerini almıştır. Önceki seansların en yüksek ve en düşük fiyatlarına göre yeni seans fiyatları otomatik olarak değerlendirilir. Yatırım yapmak isteyen kişi sayısı arttıkça hissenin değeri de artar. Ancak fiyat hala yüksek olmasına rağmen satın almak isteyen yatırımcı sayısı düşük kalırsa bu sefer hissenin değeri düşecektir.

Borsa ve Tahta Sistemi

Borsada tahtacı kimdir Tahta Ne Demektir Borsa
BİST

Ülkemizin “borsa sistemi“, kuruluşu sırasında farklı ülkelerde yapılan uzun araştırmalar ve ziyaretler sonucunda Ürdün Menkul Kıymetler den esinlenilerek geliştirilmiştir. Hisse senedi alıcıları ve satıcıları, arz ve talebin bir fiyat oluşturacak şekilde buluştuğu her şirketin yönetim kurulunda teklif ve teklifleri kaydeder.

Tahtacı, alt seviyelerden yönetim kurulunu çalıştıracak büyüklükte alım yaparak hisse senedi taşır ve her seviyede alıma devam eder. Tahtacı’nın getiri oranı yüzde olarak daha düşük alıp bekleyen bir yatırımcınınki kadar yüksek değil. Kar marjlarını artırmak için direnci kırarak, daha yüksek seviyelerden yararlanarak ve stok değerini bir süre desteğin üzerinde tutarak hacim ve oluşumda kademeli bir artış sunuyor.

Bu süreçte ortaya çıkacak yeni KAP’lar (ödenen sermaye kazançları- ikramiyeler, temettüler veya hisseler için yeni sözleşmeler vb. gibi) gelecekteki alıcılar için bir tablo oluşturacaktır. Çünkü “geleceğe yatırım yapar”. Orta ve uzun vadeli yatırımların işe yaramasının ana nedeni budur. Şirket istikrarlı kar elde ediyor ve düzenli temettü ödüyorsa, rakipleri ve aynı lot numarasındaki hisselerin piyasa değeri, takip ettiğiniz hisse senedinin adil bir şekilde değerlendirilmesini sağlayabilir.

Spekülatör Nedir?

Borsada tahtacı kimdir Tahta Ne Demektir Spekülatör
Tahtacı kimdir Tahta Ne Demektir Spekülatör

Spekülasyon, bir para biriminin veya menkul kıymetin piyasa fiyatının tahmin edilerek ekonomik bir varlığın alınıp satılması ve bu tahminlere dayalı olarak tüm piyasa riskinin üstlenilmesidir. Bunu yapana spekülatör denir. Bir hisse senedinde spekülatör olmayan en yüksek lot sayısına sahip kişiye oduncu denir. Par Moc’a sahip bir kişi, yüksek fiyatları iterek ve onları aşağı çekerek kar elde etme veya hisse senetleri üzerinde spekülasyon yapma ve manipüle etme finansal kabiliyetine sahip olan kişidir.

Güçlü bir düşüş ve artış, nakit girişleri dengesine, siyasi ve güncel olaylara bağlıdır. Bu özellikle BIST endeksine bağlı hisse senetleri için önemlidir. Tüm eğitim koşullarına rağmen hisse hareket etmezse, bu noktada çelik gibi sinirleri olanlar kazanacaktır.

Hisse senetlerini fiyatlandırmak için kullanılan çizelgeler ve analizler hakkında bilgi sahibi olmayan bir yatırımcı olmak size fiziksel ve duygusal zarar verebilir. Özellikle sosyal medyada şirket hisseleri, Telegram ve Twitter grupları kullanılarak ve küçük yatırımcıların gücü kullanılarak büyük oranda satın alındı ve yeni anlaşmalar veya gelecek planları yoktur. SPK, geçtiğimiz yıllarda bu mağduriyetlere neden olan kişi ve kuruluşlara ağır cezalar verdi.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor