• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • TAM ALTIN
  16.383,67
  % 0,61
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.608,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Kripto Piyasasında Tarihi Gün Merge Nedir

Kripto Piyasasında Tarihi Gün Merge Nedir

Kripto Piyasasında Tarihi Gün Merge Nedir

Kripto para piyasasında en büyük ikinci konumunda olan Ethereum, uzun zamandır beklenen yazılım yükseltmesi Merge için gün saymaya başladı. Enerji verimliliği açısından yeni bir sisteme geçiş yapacak olan Ethereum kripto madenciliği noktasında da değişime gidiyor. Bazılarının riskli olduğunu düşündüğü bu değişim ne anlama geliyor?

Kripto Para Nedir

Kripto Piyasasında Tarihi değişim ne zaman Merge Nedir
Kripto Piyasasında Tarihi Gün

Sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklardır. Kriptografi, yani şifreleme yöntemi ile güvence altına alınmışlardır. Bu sayede sahtecilik veya aynı kripto parayla birden fazla işlem yapmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir.

Cryptocurrency: Kripto piyasasında Kripto para birimi, şifreleme algoritmaları kullanılarak oluşturulan alternatif bir ödeme şekli olan dijital bir para birimidir.

Şifreleme teknolojilerinin kullanılması birimlerinin hem para birimi hem de sanal muhasebe sistemi olarak işlev görmesi anlamına gelir.

Birleştirme nedir ve Ethereum platformu için yazılım güncellemesi ne zaman gerçekleşecek?

Yıllarca süren ve Eylül ayında gerçekleşecek olan birleştirme en yaygın kullanılan blok zinciri olan Ethereum’un en önemli yükseltmesi olacak.

Cryptocurrency: ‘Birleştirme’ nedir ve Ethereum platformu için yazılım güncellemesi ne zaman gerçekleşecek?

Uzun zamandır beklenen Ethereum ‘Birleştirme’ sonunda geliyor.

Kripto Piyasasında Tarihi Gün Merge Nedir
Kripto Piyasasında Tarihi Gün

Eylül ayının ortalarından itibaren, Ethereum blok zinciri, ” Birleştirme ” olarak bilinen ve en yaygın kullanılan kripto platformunda işlemlerin nasıl doğrulandığını etkileyen büyük bir değişimden geçecek. Temmuz 2015’te başladığından bu yana her işlemi, akıllı sözleşmeyi ve bakiyeyi içeren ve “iş kanıtı” kullanan mevcut Ana Ağ, “pay kanıtı” kullanan Beacon Zinciri ile birleştirilecektir.

Değişiklik, ağa Ethereum’a göre “daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik” sağlayacak. Yeni sistemin savunucuları, giriş engelinin daha düşük olacağı için mevcut madencilik yönteminden daha eşitlikçi olacağını söylüyor.

Ethereum neden ‘Birleştirme’ yapıyor?

Şu anda, Ethereum altyapısı, kripto işlemlerini doğrulamak ve merkezi olmayan defteri korumak için Bitcoin gibi “iş kanıtı” kullanıyor. Madenciler, blok zincirine yeni veri blokları eklemek için karmaşık bulmacaları çözen ilk kişi olmak için birbirleriyle rekabet eder.

Bu, çok miktarda elektrik tüketen oldukça yoğun bir enerjidir, Ethereum ve Bitcoin’in bir araya gelmesi durumunda, tüketimleri Endonezya’nınkinden biraz daha azdır. “Stake kanıtı”na geçerek, Ethereum blok zincirine yeni bloklar için bir fikir birliğine varmak için gereken enerji miktarını yüzde 99,9’un üzerinde azaltabilir.

Kripto Piyasasında Tarihi Gün Merge Nedir
Kripto Piyasasında Tarihi Gün

Doğrulayıcılar, rekabet eden madenciler yerine, doğrulama mekanizmasına katılmak için minimum 32 Ethereum dijital parası yatırır. Bir doğrulayıcının koyduğu bahis ne kadar büyük olursa, ağ üzerinden yayılan yeni blokların geçerli olduğunu ve dolayısıyla onunla birlikte gelen parasal ödülü kontrol etmek için seçilme şansı o kadar yüksek olur.

Ancak, bir doğrulayıcı uygunsuz bir şekilde davranırsa, hisseleri yok edilebilir. “Stake kanıtı”ndaki ekonomik cezalar, çoğunluk ağ kontrolüne sahip madencilerin yeni blokların kaydını kesebileceği yüzde 51’lik bir saldırının potansiyel failinin maliyetini artırarak blok zincirini daha güvenli hale getirmelidir. Aynı şekilde, bir saldırı kripto-ekonomik savunmaları aşması durumunda topluluk dürüst zinciri toplu olarak kurtarabilir.

‘Birleştirme’ karmaşık bir girişimdir

Ethereum blok zinciri, 2015 yılında defterine işlemler eklemeye başlamadan önce bile, kripto platformunun kurucusu Vitalik Buterin, “ pay kanıtı ” kullanmayı öngördü . Ancak, yeni altyapı “iş kanıtı”ndan çok daha karmaşıktır. Mekanizmayı iyileştirmek için yıllarca araştırma ve geliştirme yapıldı.

Kripto Piyasasında Tarihi Gün Merge Nedir
Kripto Piyasasında Tarihi Gün

2020’nin sonlarında, Beacon Chain piyasaya sürüldü ve mevcut Ethereum yürütme katmanı olan Mainnet’e paralel olarak çalışıyor. O zamandan beri , Mainnet işlemleri doğrularken ve blok zincirine yeni bloklar eklerken , kendi durumu üzerinde fikir birliğine varması için Beacon Chain üzerinde testler yapıldı .

Ethereum, ‘Birleştirme’yi, yıldızlararası bir yolculuğa hazır olması için eski motoru yenisiyle değiştiren bir uzay gemisine benzetiyor. Eylül ayının ortalarında, Beacon Chain ve Mainnet, eski blok üretiminin motoru haline gelecek şekilde bir olacak.

Kripto paralardaki anlık değişimleri takip edebilirsiniz.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor