• ALTIN (TL/GR)
  2.511,60
  % 0,06
 • ÇEYREK ALTIN
  4.074,00
  % 0,02
 • YARIM ALTIN
  8.173,00
  % 0,04
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.270,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2010
  % 0,06
 • € EURO
  35,0402
  % 0,04
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Almanya’da Yıllık Enflasyon Yükselişte

Almanya’da Yıllık Enflasyon Yükselişte

Almanya’da Yıllık Enflasyon Yükselişte

Enflasyon Ağustos’ta yüzde 7,9’a yükseldi

Almanya'da yıllık enflasyon tekrar yükseliş grafiği
Almanya’da yıllık enflasyon yükselişte

Almanya’da enflasyon Ağustos’ta yeniden yükseldi. Federal İstatistik Ofisi’nin ön verilere göre yaptığı açıklamaya göre, Mayıs ayında olduğu gibi tüketici fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 arttı. Ana fiyat faktörleri: enerji ve gıda.

Temmuz ayında enflasyon oranı yüzde 7,5 idi. Edinilen bilgilere göre, yeniden birleşmiş Almanya’da hiçbir zaman mevcut düzeyde enflasyon oranları olmadı. Eski federal eyaletlerde, istatistikçiler, benzer yüksek değerleri bulmak için zaman serilerinin petrol krizi sırasında 1973/1974 kışına geri dönmesi gerektiğini açıkladılar.

Enflasyonun yakıtları enerji ve gıdadır

Enerji ve gıda aylardır enflasyonu yükseltiyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve tedarik darboğazlarının zaten gergin olan durumu daha da kötüleştirdiği belirtildi. Daha yüksek enflasyon oranları, tüketicilerin satın alma gücünü azaltır, çünkü sonuç olarak daha azını karşılayabilirler. Anketlere göre, birçok hane zaten fiyatlar nedeniyle tüketimini azaltıyor.

Federal hükümet, üç aylık tank indirimi ve yerel toplu taşıma için 9 avroluk biletle insanları biraz rahatlattı. Ekonomistlere göre, bu iki önlem Ağustos sonunda sona erdikten sonra enflasyon oranı önemli ölçüde artacaktır. İyileşme etkilerinin bazıları çoktan söndü.

Bundesbank yüzde 10 enflasyon bekliyor

Almanya'da yıllık enflasyon tekrar yükseliş trendinde
Almanya’da yıllık enflasyon yükselişte

Bundesbank, enflasyon oranının sonbaharda yüzde ona ulaşmasının mümkün olduğunu düşünüyor. Bundesbank’ın aylık raporuna göre, genel yasal asgari ücretteki artış ve avronun devalüasyonu önümüzdeki aylarda ek ivme sağlayacak.

Almanyada temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı sonucu artan enerji ve gıda fiyatlarındaki son yükselişle ağustosta yeniden yüzde 7,9a çıkarak 1974ten bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin ağustos ayı öncü verilerini açıkladı.

Temmuzda yüzde 8,5 olan AB ile uyumlu tüketici enflasyonu ise ağustosta yüzde 8,8e yükseldi.

1974’ten Beri Yıllık Enflasyon En Yüksek Seviyede

Almanya'da yıllık enflasyon tekrar yükselişte
Almanya’da yıllık enflasyon tekrar yükselişte

Buna göre, temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustosta 2 ay sonra yeniden yüzde 7,9a çıkarak, ilk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek orana geri döndü. Mayıs 2022’de ülkede enflasyon oranı yine yüzde 7,9 olarak kayıtlara geçmişti.

Toplu taşımada aylık 9 Euro’luk bilet ve yakıtta vergi indirimi uygulanmasına rağmen ülkede enflasyon oranının tekrar yüzde 7,9 seviyesine çıkması dikkat çekti. Her iki uygulama gelecek ay sona erecek.

Enflasyona ilişkin beklenti, ağustosta yüzde 7,8e yükselmesi yönündeydi.

Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,3 yükseldi.

Enflasyon Artışı Enerji Fiyatlarından Kaynaklandı

Destatis açıklamasında, yüksek enflasyonun, artan enerji fiyatlarından kaynaklandığı belirtilerek, Özellikle enerji fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana önemli ölçüde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu söyledi.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 35,6 artması dikkati çekerken, yıllık artış gıda fiyatlarında artış yüzde 16,6 ile ortalamanın çok üzerinde oldu. Hizmetlerde yüzde 2,2 artış görüldü.

AB uyumlu TÜFE de ağustosta aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 8,8 yükseldi.

Resesyon Riski Artıyor

Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank), 22 Ağustos’ta Alman ekonomisinde resesyon olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10’a ulaşabileceğini bildirmişti.

Bu arada, Almanya’da gelecek yıl teslimatlı elektrik kontratının fiyatı, Rusyanın doğal gaz arzını kısmasıyla artan enerji krizinin etkisiyle ilk kez 1000 Euro’yu aştı.

Ülkede enerji maliyetlerindeki artış, enflasyonu yukarı yönlü körüklerken, hane halkı ve şirketler üzerinde de baskıyı artırıyor.

Alınan ekonomik kararların gram altın fiyatına yansımaları da ilginizi çekebilir.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor