• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Manisa Altın Fiyatları

Manisa Altın Fiyatları

Manisa Altın Fiyatları

Manisa altın fiyatları, çeşitli parametrelere ve altın türlerine göre farklılık gösterebilmektedir Altın, eski antik çağlardan beri insanların kullandığı en değerli bir madendir. Altın, parlak olması ve özellikle üzerinden yıllar geçse dahi hiç paslanmadığı için oldukça sık tercih edilen bir maden olmaktadır. Altın aynı zamanda işleyip şekillendirmesi de en kolay olan madendir. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen asla kararma ve bozulma yapmaz. Altın doğada serbest bir şekilde yer alır ve sarı renkli olan bir madendir. Altın dünya çapında da oldukça kıymetlidir.

Manisa Altın Fiyatları
Manisa Altın Fiyatları

Altın, günümüzde takı olarak kullanılmasının yanı sıra birer yatırım aracı olarak da kullanılmaktadır. Eski antik çağlar altın madeni para olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise altın birer yatırım aracı olarak al-sat usulü ile kazandıran avantajlı birer maden haline gelmiştir. Altın takı olarak kullanılmasının yanı sıra ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Altının ilaç sektöründe genelde elektroskoplarda kullanılır. Altın aynı zamanda endüstriyel sektöründe CD ‘lerin paslanmasının önüne geçmek amacıyla da kullanılır. Bunların dışında altın uçakların camlarında, camların olası buzlanmasını önlemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Manisa Altın Fiyatları
Manisa Altın Fiyatları

Altın satın alma işlemi aşamasında dikkate alınması gereken bazı önemli hususlar yer almaktadır. Eğer altın satın alma işlemi aşamasında bu hususlar dikkate alınmaz ise yatırım amaçlı olarak alınan altın kârdan çok sizlere zarar getirecektir. Ayrıca dolandırıcılara maruz kalıp sahte altın satın alma işlemi de yapabilirsiniz. Altın satın alma işlemi aşamasında dikkate alınması gereken hususlar ise şu şekildedir;

 • Altın eğer takı amaçlı olarak satın alınacaksa mutlaka sertifikası olan TSE belgesinin olmasına dikkat edilmelidir.
 • Satın alınacak olan altının üzerinde ayar bilgisinin yazıp yazmadığı dikkate alınmalı
 • Satın alınacak olan altının üzerinde ilgili olduğu firmanın veya satın alma işlemi yapılan kuyumcu isminin patentin olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Satın alınacak olan altının faturasının olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Satın alınacak olan altının gram olarak ağırlık bilgisi, gram fiyatı bilgisi ve işçilik maliyeti bilgisi öğrenilmelidir.
 • Altın eğer al-sat usulü olan tasarruf amaçlı olarak satın alınacaksa Cumhuriyet altını ya da işçilik maliyeti daha az olan 22 ayar bilezik satın alınması en doğru tercih olacaktır.

Manisa Altın Fiyatları Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

Serbest piyasalarda altın fiyatları anlık olarak devamlı değişkenlik gösterir. Manisa altın piyasası da buna bağlı olarak sürekli bir şekilde değişkenlik göstermektedir. Altının fiyatı ayrıca kaç gram olduğuna ve kaç ayar olduğuna bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Manisa gram altın fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz.

Manisa Altın fiyatlarını etkileyen bir başka husus ise altını imalat eden firma ve firmanın altına yapmış olduğu işçilik maliyeti olmaktadır. Bunlar dışında genel olarak hediye amaçlı olan altınların ayarı yatırım amaçlı olan altınlara göre daha düşük ayarda olduğundan dolayı hediye amaçlı olan Manisa altın fiyatları biraz daha uygundur.

Manisa Altın Fiyatları Ne Kadar?

Manisa Altın Fiyatları
Manisa Altın Fiyatları

Manisa altın fiyatları, altın piyasasındaki çeşitli istatistik değerlendirmelerine göre değişiklik göstermektedir. Altınların gram bazındaki artış ve azalışları Manisa altın fiyatlarını da etkilemektedir. Kuyumculardan, sarraflardan, döviz bürolarından alınacak altınlar için güncel istatistiklere dayalı olarak anlık altın fiyatları değişmekte ve altın alım satımlarında da farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

Manisa altın fiyatları gram bazında ve altın türleri bazında değerlendirilmekte olup örneğin çeyrek altın ile gram altının, veya altın bileziklerin fiyatlarında değişiklikler görülebilir. Bunun temel sebebi tüm altınların gram altın fiyatları üzerinden değerlendirilmesi ve fiyat hesabının da altının bulundurduğu grama göre ortaya çıkmasıdır. Her altın türünün farklı bir gramı bulunur. Örneğin çeyrek altında gram bilgisi 1.75 GR olurken Burma bilezik altınlarda gramlar 7 ve 50 gram arasında değişiklik gösterebilir.

Altın Yatırımı Yapmak İçin Hangi Altın Tercih Edilmeli?

Altın yatırımı yapmak isteyenlerin sık sık sorduğu “Altın yatırımı yapmak için hangi altın tercih edilmeli?” sorusunun, belirli bir yanıtı yoktur çünkü alınacak yatırımlık altınlar her bütçeye ve her tercihe göre farklılık gösterebilir. Örneğin yatırım yapmak için alacakları altınları aynı zamanda takı olarak kullanmak isteyenler, sıklıkla diğerlerine nazaran uygun fiyatlı olan “Altın bileklik” ürününü tercih etmektedir. Altın yatırımı konusunda parametrelere ve en iyi yatırım aracını seçmek bakımından altın türüne göre farklı tercihler yapılabilse de, en önemli faktör altının kaç ayar olduğunun yanı sıra bütçeye uygun altın gramına göre çeşitlenebilir.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor