• ALTIN (TL/GR)
  2.490,88
  % 0,19
 • ÇEYREK ALTIN
  4.261,00
  % -0,02
 • YARIM ALTIN
  8.652,00
  % -0,03
 • TAM ALTIN
  16.613,26
  % 1,65
 • CUMHURIYET ALTINI
  17.019,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5187
  % 0,19
 • € EURO
  34,6071
  % 0,15
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Konya Döviz

Konya Döviz

Konya Döviz

Döviz kuru çeşitleri Nominal kur, reel kur, efektif kur ve çapraz kur olarak dörde ayrılmaktadır. Güncel döviz kurları ile ilgili Konya Döviz bürolarından bilgi alabilirsiniz.

Döviz yabancı ülkeler tarafından kullanılan para birimidir. Döviz kuru ise bir birim ülke parasının diğer bir ülke parası cinsinden belirlenen değerine denmektedir. Bu kavram iki taraflı bir ilişki içerir ve bu yüzden iki taraflı(nominal)döviz kuru olarak da adlandırılır. Kısaca döviz yabancı ülke parasıdır.

Herhangi bir döviz kurunun fiyatı, o dövize olan arz ve talep seviyesine uygun olarak serbest şekilde veya belirtilen dövizin ait olduğu ülkenin merkez bankasının, piyasadan para satın alarak ya da piyasaya para satarak yaptığı müdahaleler doğrultusunda belirlenir.

Döviz Kurunu Kim Belirler?

Konya Döviz
Konya Döviz

Türkiye de uygulanacak Döviz kuru rejimini, Hükümetle birlikte belirlemek ve uygulamak Merkez Bankasının temel görevlerinden biridir. Belirlenen döviz kuru rejimi doğrultusunda döviz kuru politikasının biçimlendirilmesi, uygulanması görevi ve yetkisi sadece Merkez Bankasına aittir. Belirlenen döviz kur fiyatlarını Konya Döviz Bürolarından güncel olarak öğrenebilirsiniz.

Bir ülkeye döviz  girişini, kurun istikrarı, faiz düzeyi ve ülkenin risk durumu belirlemektedir. Eğer kur istikrarlı, faiz düzeyi dünya faiz düzeyinin üzerinde ve ekonomideki riskler düşükse o ülkeye ihtiyacının ötesinde döviz girmektedir. Sayılan bu üçlüden birinde bozulma ortaya çıkarsa döviz kurlarında değişme başlamaktadır. Güncel döviz kurlarını Konya döviz bürolarından takip edebilirsiniz.

Döviz Alış -Satış İşlemi Nedir?

Konya Döviz
Konya Döviz

Elinizde bulunan Türk lirası, döviz büroları veya banka aracılığıyla yabancı para cinsine çevirme işlemine Döviz alış işlemi, Elinizde bulunan yabancı para birimi olan dövizi banka aracılığıyla veya döviz bürolarında TL ye çevirme işlemine de döviz satış(döviz bozdurma)denmektedir.

Günümüzde bankadan  döviz alım işlemlerini ATM üzerinden, şubeden veya internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu platformlar üzerinden döviz alım-satım işlemlerini yapabilirsiniz. Döviz alış-satış işlemlerinde edineceğiniz yanlış kur bilgileri yatırımlarınız ve günlük işlemleriniz için tehlikeli olabilmektedir. Merkez Bankası her gün saat 3 de döviz kurunu yenilemektedir. Güncel döviz kurlarını Konya Döviz bürolarından takip edebilirsiniz.

En Popüler Döviz Çeşitleri Hangileridir?

Türkiye’de de kullanılan uluslararası anlamda da piyasaları belirleyen en önemli döviz çeşitleri; euro, dolar ve sterlin olarak sıralanabilir. Dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılan bu para birimlerinin değerleri de diğer döviz çeşitlerine göre çok daha yüksek tutarlardadır. Güncel döviz kurlarını Konya Döviz bürolarından öğrenebilirsiniz.

Tüm Avrupa Birliği yani;

Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’da geçerli olan ve Dünyanın etkin ülkelerinin neredeyse tamamının anapara birimi olarak kullandığı döviz Euro’dur.

Euro Amerikan dolarından sonra dünyanın en büyük ikinci rezerv para ve en çok kullanılan para birimi olarak piyasalarda yer almaktadır. Güncel Euro kurlarını Konya Döviz bürolarından öğrenebilirsiniz. En popüler para birimlerinden biri olan diğer döviz çeşidi ise dolardır. Dolar; Amerikan Doları ve Kanada Doları olarak temel iki birimi ayrılmıştır. Dolar ve Euro kadar yaygın ve popüler olmayan İngiltere’nin resmi para birimi olan Sterlin; İngiltere’nin resmi para birimi olmasından dolayı en popüler döviz çeşitleri arasında yer almaktadır. Euro, dolar, sterlin ve diğer yabancı paraları alıp satmak veya yatırım yapmak için Döviz hesabı açabilirsiniz. Güncel kur bilgilerini Konya Döviz bürolarından öğrenebilirsiniz.

Döviz Çeşitlerinin Alış-Satış Fiyatları Nelerdir?

Konya Döviz
Konya Döviz

Döviz çeşitlerinin alış-satış fiyatları güncel kurlara göre değişiklik göstermektedir. Sadece ulusal durumlar değil yurt dışında gerçekleşen ekonomik ve siyasi etkenler de alış-satış fiyatlarının etkilenmesine sebep olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında alış fiyatı satış fiyatına oranla daha yüksek olmaktadır.

Döviz kuru çok değişkenlik gösterdiği için net bir fiyat vermek mümkün değildir. Döviz alış fiyatlarını Konya Döviz Bürolarından inceleyebilirsiniz. Döviz alış-satış fiyatları pek çok etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Temel olarak arz talep ilişkisinin ve siyasi dalgalanmaların döviz kurları üzerinde etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Ulusal para birimlerine olan talep azalıp bir anda döviz alım işlemleri gerçekleşirse değer artacaktır. Güncel döviz kurları için Konya Döviz Bürolarından bilgi alabilirsiniz.

Yatırım Yapılacak Döviz

Son dönemlerin en çok tercih edilen yatırım yöntemlerinden biri de dövizdir. Döviz yatırımı oldukça risklidir. Özellikle sürekli siyasi ve ekonomik hareketlilik yaşanan bir ülkedeyseniz yapmış olduğunuz yatırımlar bir anda değer kaybedebilir. Fakat aynı şekilde bir anda değer kazanabilir de bunu öngörmek pek mümkün değildir. Döviz kurları her zaman sabit düzeyle ilerlememektedir.

Artma ve azalma arasında da büyük farklar oluşabilmektedir. Dolayısıyla riskler hemen hemen her döviz biriminde aynıdır. Bu noktada döviz yatırımı yaparken kullanacağınız alan ve son yıllardaki döviz kuru değişimlerine bakarak karar verebilirsiniz. Döviz kurları ile işlem yapılmadan güncel kurları kontrol etmek gerekmektedir. Güncel döviz kurlarını Konya Döviz Bürolarından inceleyebilirsiniz.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor