• ALTIN (TL/GR)
  2.512,57
  % 0,10
 • ÇEYREK ALTIN
  4.077,00
  % 0,10
 • YARIM ALTIN
  8.179,00
  % 0,12
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.284,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2229
  % 0,10
 • € EURO
  35,0293
  % 0,05
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

İzko Altın Fiyatları

İzko Altın Fiyatları

İzko Altın Fiyatları

İZKO, İzmir Kuyumcular Odası’nın kısaltmasıdır. İzmir’de faaliyet gösteren kuyumcuların oluşturduğu bir meslek kuruluşudur. İZKO, kuyumculuk sektörünün gelişimini desteklemek, üyeler arasında iletişimi sağlamak, mesleki etik değerleri korumak ve sektörün halka daha iyi hizmet sunmasını sağlamak amacıyla faaliyet göstermektedir. İZKO, altın ve diğer değerli madenlerle ilgili bilgi paylaşımı, eğitim faaliyetleri, standartlar ve kuralların belirlenmesi gibi konularda çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, İZKO markası altında üye kuyumcular tarafından üretilen ve satılan altın ürünleri bulunmaktadır.

İzko altın fiyatları en iyi yatırım araçlarından birisi  olduğu için her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Günümüzde  çıkarılan çok sayıda  değerli element bulunmaktadır. Fakat  çok eski çağlardan beri altın madeni oldukça büyük önem taşımaktadır tabii de  günümüzde ise eski çağlardaki gibi  devam etmektedir.  Yapısı sayesinde  ve en güzel ve kalıcı maddi ve manevi  değerinden dolayı insanlar çoğunlukla tercih etmektedirler. Bu açıdan baktığımızda altının değişik  oluşum evreleri vardır ve hammaddeleri bulunmaktadır.

Altın üretim süreci oldukça uzun aşamalardan geçer. Oldukça zahmetli bir iş olan bu altının doğal olarak  değeri vardır. İzko altın fiyatları ise günümüz şartlarında  değişkenlik göstermektedir. İnsanlık tarihinin ilk zamandaki  dönemlerinden beri altın sürekli değişik şekillerde işlenerek günümüze kadar değerini korumaya ve değeri ilk günkü gibi kalmaya devam etmiştir.

Günümüzde oldukça sık aranan ve kullanım alanı bulunan madenler arasında bulunur. Altın doğal halinde canlı  sarı bir renkte görünmektedir. Oluşumu da  yer kabuğundaki bazı hareketler sonucunda gerçekleşmektedir. Ayrıca altının çıkarılma teknikleri de bulunmakla birlikte altın oldukça zahmetli bir iş olduğundan dolayı İzko altın fiyatları yüksek seviyelerden işlem görür. İzko tavsiye edilen fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz

Altın Nedir?

İzko Altın Fiyatları
İzko Altın Fiyatları

İzko altın fiyatları değerli  madenin yatırım amaçlı olmasından da kaynaklı olarak yüksek seviyelerdedir. Altın kimyada çok  önemli olan bir madendir. Bunun yanında birçok karışımlar sonucu günümüzde altın olarak adlandırılan altın karışımlı ürünler  bulunmaktadır. Lakin çoğunlukla kimyada atom sayısı yetmiş dokuz  olan saf   element olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her şeyden önce altın bir metaldir. Bu nedenle parlak sarı tonlarda ışıltılı  yapıda aynı zamanda da  ağırdır. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok zor  bir element olduğu için havadan ve suda etkilenmezler. Bu nedenle kullanım sonrasında paslanmaz ve kararma yapmaz. Bu özelliğinden dolayı yüz yıllar boyunca önemini korumuş metaller arasında yer alır.  İzko altın fiyatları bu açıdan oldukça aşırı maliyetlidirler.

Altının Ham Maddesi Nedir?

İzko Altın Fiyatları
İzko Altın Fiyatları

İzko altın fiyatları belirlerken belirli ölçütlerin yanında altının ne şekilde çıkarıldığı da bilinmelidir. Altın elementini değerli kılan bir diğer özelliği oldukça zor elde edilmesidir. Elde edildikten sonra  birçok işleminden geçmektedir. Altının ham maddesi de genellikle kuvarslı damarlardan ve altınlı kumlardan oluşur. Altını saf bir şekilde elde etmek için  ise mekanik veya kimyasal işlemler uygulanır. Bunun sonucunda altın elde edilir.

Mekanik sistemde mineraller öğütülerek  toz haline getirildikten sonra su ve yağlı bir madde karışımında yıkanır. İşlemin ardından  malgalama yöntemi kullanılarak karışım damıtılır ve altın elde edilir. Günümüzde de   genellikle siyanürleme yöntemi uygulanır ki bu yöntem oldukça zordur aynı zamanda  metal, geniş havuzlarda potasyum siyanür, sodyum siyanür içinde çözündürülüp, sonra bir başka metalle  işlenerek, altının çökelmesi sağlanır.

Bazı karmaşık altın minerallerini işlemede kolay yükseltgenen metaller, gerek ayrımsal yükseltgeme yoluyla gerek bazı asit ya da buharların etkisiyle elenir. İzko altın fiyatları bu meşakkatli yolculuk da  zaman zaman çok fazla yükselmektedir.

Altın Çeşitleri Nelerdir?

İzko Altın Fiyatları
İzko Altın Fiyatları

 Günümüzde altının işlenmiş şekilde birçok farklı kullanım alanları elbette ki vardır. Ancak  izko altın fiyatları çok yüksek olduğu için altının içerisine bazı elementler eklenerek değeri bir miktar azaltılırlar Günümüzde altın çeşitleri ise şu şekildedir. Cumhuriyet altını, 22 ayardır ve  altın para şekline bulunur. Ülkemizde Cumhuriyet Altını, değişik  boyut ve ağırlıklarda üretilir. İzko altın fiyatları  bu farklı ayrımlar sonucunda belirlenir. Cumhuriyet altınının 2 farklı türü bulunur. Bunlar  meşkûk ve ziynettir.

Meşkûk altın Ata Altın ismiyle   bilinir. Cumhuriyet Ata Altının ve genellikle  ziynet altının kendi ağırlıklarına göre beş farklı çeşidi vardır. Ziynet Altın  İlk  kez defa Cumhuriyet döneminde üretilmeye başlanan Osmanlı döneminde üretilmeye başlanarak, günümüze kadar sürekli gelen, geleneksel  altın türüdür. Çeyrek ziynet altının ağırlığı i 1.75 gram, Yarım Ziynet Altının ağırlığı  3.58 gram, Tam Ziynet Altının ağırlığı  yaklaşık olarak 7.02 gramdır.

İzko Altın Fiyatları
İzko Altın Fiyatları

 İki Buçuklu Ziynet Altının ağırlığı 17.54 gram, Beşli Ziynet Altın diğer adı ile de beşi bir yerdenin ağırlığı yaklaşık olarak 35.08 gram olduğu söylenebilir. Cumhuriyet Ata Altını  Ata Lirası ya da Ata Altını olarak da bilinen Cumhuriyet Ata Altını, ziynet altın ile neredeyse  aynıdır. Sadece küçük bir ayrıntı  vardır. Kuyumcular, sarraflar, döviz büroları bankalar gibi  çeşitli yatırım yerlerinde ise  kolaylıkla nakite çevrilebilir. İzko altın fiyatları ise bu şekilde seyretmekte ve değişiklik göstermektedir.

Kaynak: Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor