• ALTIN (TL/GR)
  2.512,09
  % 0,08
 • ÇEYREK ALTIN
  4.074,00
  % 0,02
 • YARIM ALTIN
  8.173,00
  % 0,05
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.272,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2094
  % 0,08
 • € EURO
  35,0348
  % 0,07
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Altın Nedir Altın Çeşitleri Sahte Altın

Altın Nedir Altın Çeşitleri Sahte Altın

Altın Nedir Altın Çeşitleri Sahte Altın

Altın Nedir

Parlak sarı renkli, yumuşak ve çoğunlukla küçük parçalar halinde bulunur. Geçmiş çağlardan beri dünyanın en değerli objelerinden sayılan altının en önemli özelliklerini sıralarsak, etkileyici ve göze hitap eden renklerine ilave olarak, asitlere karşı dayanıklı olup doğada serbest halde bulunabilen, kolay işlenebiliyor oluşu ve demir gibi paslanmaması, çok ince malzemelerde kullanılabilmesi, sağlam olmasıdır. Bu nedenlerle süs eşyası olarak kullanımını ön plana çıkarmaktadır.

Altın Ayarları ve Ağırlıkları Nelerdir

8 Ayar- 333 mg

14 Ayar- 585 mg

18 Ayar- 750 mg

21 Ayar- 875 mg

22 Ayar- 916 mg

24 Ayar- 1000mg

Altın Çeşitleri Nelerdir

Cumhuriyet Altını

Cumhuriyet Altınını 22 ayar kulpu olmayan altın para olarak bilinmektedir. Cumhuriyet Altını farklı boyutlarda ve ağırlıklarda olabilmektedir. Cumhuriyet Altınının iki çeşidi vardır. Bunlar ziynet ve Ata Altındır. Cumhuriyet Ata Altının ve ziynet altının ağırlıklarına göre beş çeşidi bulunmaktadır.

Ziynet Altın

Cumhuriyet döneminde üretilmeye başlanan Ata altınlarından önce, Osmanlı döneminde üretilmeye başlanıp, günümüze kadar gelen, geleneksel bir altın türüdür.

Ziynet Altın Çeşitleri

Cumhuriyet Ata Altını

Beşi Bir Yerde Beşli Ziynet Altın

İki Buçuklu Ziynet Altın

Tam Ziynet Altın

Yarım Ziynet Altın

Çeyrek Ziynet Altın

Ata Altını ya da Ata Lirası olarak da bilinen Cumhuriyet Ata Altını, ziynet altın ile tamamen aynıdır, sadece farklı bir ada sahiptir.

Ata Altın Çeşitleri

Altın Nedir Altın Çeşitleri Sahte Altın Çeyrek Altın
altın nedir Çeyrek Altın

Çeyrek Altın Çeyrek Ata Altın: Ağırlığı 1.80 gramdır.

Yarım Altın Yarım Ata Altın: Ağırlığı 3.60 gramdır.

Tam Altın, Tam Ata Altın, Ata Lirası: Ağırlığı 7.20 gramdır.

İki Buçuklu Ata Altın: Ağırlığı 18 gramdır.

Beşi Bir Yerde, Beşli Ata Altın: Ağırlığı 36 gramdır.

Altın Nedir Altın Çeşitleri Sahte Altın Reşat 5 li
altın nedir Reşat 5 li

Reşat Altın

Osmanlı döneminde Sultan Reşat zamanında çıkarılmış olan altın paradır. Cumhuriyet altınından biraz daha değerli olup cumhuriyet altını ile aynı şekilde piyasada alım satımı yapılır.

22 ayardır.

Hamit Altın

Altın Nedir Altın Çeşitleri Sahte Altın 2. Mahmut
altın nedir 2. Mahmut

Sultan ikinci Abdülhamit adına basılan Osmanlı dönemi parası ve ziynet eşyasıdır. Orijinalleri Reşat altını ile birlikte antik değere de haizdir. 2.5 ve beşliği de mevcuttur.

Külçe Altın

Altın firmaları altınları yeniden değerlendirme işlemi yapmak için altını eriterek külçe şekline dönüştürürler.

Yatırım için üretilen külçe altınlar 24 ayar olarak üretilmektedir. 1000 gram külçe altın, 500 gram külçe altın, 250 gram külçe altın, 100 gram külçe altın, 50 gram külçe altın, 20 gram külçe altın, 10 gram altın külçe, 5 gram altın külçe, 2,5 gram altın külçe ve 1 gram altın külçe şeklinde üretilmektedir.

Gram Altın

Gram Altın 1 gram altın, 5 gram altın, 10 gram altın, 50 gram altın, 100 gram altından oluşan, 995 ya da 999.9 saflık derecesinde, standart ağırlıkta küçük saf, işlenmemiş altın külçeleridir.

Altın Nedir Altın Çeşitleri Sahte Altın Gremse
Gremse

Gremse altın nedir Gremse Altın-Gramise Altın ya da 2,5’luk Altın

2,5 luk gremse ya da gramise normal on adet çeyrek altına eşittir. Gremse altının ağırlığı 17.54 gramdır.

Anlık altın alış satış fiyatlarına Altın Fiyatları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Genelde Kuyumcular genelde mihenk taşı kullanarak altını mihenk taşına sürterler mihenk taşına sarı bir renk çıkıyorsa sahte olduğu anlaşılır.

Altının sahte olduğunu anlamak için normal bir kişinin uygulayacağı yöntemler şunlardır.
Altının ayar damgasına ve patent damgasının olup olmadığına bakılır. Patent damgası altının üzerinde bulunmuyor olsa bile altının kaç ayar olduğuna dair Ayar Damgası mutlaka bulunması gerekir. Herhangi bir sebeple üzerinde ayar yazmayan altının sahte olma olasılığı oldukça yüksektir.

Zemine atıldığı zaman altının çıkardığı ses ile de ayırt edilebilir. Gerçek altın sert bir zemin üzerine vurulduğunda kalın bir ses çıkarır, sahte olan altından ise daha ince bir ses çıkar. Bu yöntem ayırt etmek için çok kolay bir yöntem değildir, genellikle uzmanlaşmış kişilerin kullandığı bir yöntem çeşididir.
Sahte altın üretilirken metaller daha ağırlıklı olarak kullanılabileceği için sahte altın mıknatıs tarafından çekilebilir. Gerçek altını ise mıknatıs çekmez. Altında oksitlenme olmaz sahte altında ise oksitlenme olabilir. Diğer metallere göre altın daha yumuşaktır.

Altın alırken ürününüzün sertifikalı ürün olmasına dikkat ediniz.

Altın Nedir Altın Çeşitleri Sahte Altın ile ilgili yazımızı okuduktan sonra Anlık Altın Fiyatları yazımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor