• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Dolar Altın Almak Mantıklı Mı

Dolar Altın Almak Mantıklı Mı

Dolar Altın Almak Mantıklı Mı

Yatırım yapmak isteyenler altın in mı yoksa doların mı daha kârlı olduğu konusunda araştırmalar yapıyorlar. Dolar ve altın in yükseliş göstermesi nedeni ile insanlar yatırım yapmaya yöneldi. Birkaç yıldan bu yana gündemde olan yatırım oranları nedeniyle en fazla konuşulan konular arasında olan yatırım yapma konusu insanlar tarafından araştırılıyor. İnsanlar daha fazla kazanabilmek adına farklı şekillerde yatırımlar deniyor. Ancak günümüzde en fazla yatırım dolar ve altın in üzerine yapılıyor.

Altın Almak Mantıklı Mı

Dolar Altın Almak Mantıklı Mı
Dolar Altın Almak Mantıklı Mı

Bilindiği gibi altın en eski yatırım araçları arasın yer alır. Altının her zaman kazandırdığı eskiler tarafından daima söylenir. Altın geçmişten günümüze enflasyon riski oldukça düşük olan bir yatırım aracı olmuştur. Bununla birlikte altın uzun yıllar boyunca eskimeyen kullanımından dolayı da en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Bu nedenle de yastık altı denilen şekilde saklanan altın birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Altının en bilinen saklama yöntemi ise kuyumcudan alınarak evde saklama şeklidir. 

Günümüzde bankaların altın mevduat hesapları vardır. Bankalar altın hesapları ile insanlara altın yatırımı yapma olanağı sunuyorlar. Satın almış olduğunuz altınları bankaya vererek o günkü değer üzerinden biçilen fiyatla altınlarınız altın hesabına yatırılır. Altın yatırımı yapmak isteyenler bankaların sunmuş olduğu altın hesabı olanaklarından faydalanabilirler. Altın hesapları en doğru tercihler arasında yer alır.

Dolar Altın Almak Mantıklı Mı
Dolar Altın Almak Mantıklı Mı

Dolar sürekli olarak düşüp artan biri yatırım aracı olduğundan dolayı altına göre daha fazla riski vardır. Bununla birlikte her bankada yer alan hesaplarına sermayenize yatırarak internet bankacılığı üzerinden takip edebilir anında satabilir ya da satın alabilirsiniz. Ancak sürekli olarak takip gerektiren bir yatırım aracı olduğundan dolayı sizi yorar. Bu açıdan bakıldığı zaman ve riskleri de olduğu için çok fazla tercih edilmeyen bir yatırım şeklidir. 

Dolar Altın Almak Mantıklı Mı 

Dolar Altın Almak Mantıklı Mı
Dolar Altın Almak Mantıklı Mı

Canlı dolar ve anlık altın fiyatlarında meydana gelen hareketlilik yatırımlarını bu iki yatırım aracından birine yaparak değerlendirmek isteyen kişiler tarafından yakından takip ediliyor. İnsanlar dolara mı yoksa altına mı yatırım yapmalıyım gibi soruların cevabını arıyorlar. Bilindiği gibi ülkemizde eskiden bu yana en fazla tercih edilen yatırım aracı altın olmuştur. Bununla birlikte son yıllarda dolar ve altın fiyatları düşüş eğilimi de göstermeye devam ediyor. Altın ve dolar yatırımlarını birbirinden ayıran bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar  altının daha uzun vadeli bir yatırım aracı olması ve doların ise daha kısa süreli bir yatırım aracı olması insanları daha çok altına yönlendiriyor. 

En İyi Yatırım Aracı

Altın eskiden bu yana en fazla kullanılan edilen yatırım aracı olması nedeniyle günümüzde de birçok insanın tercihi olmuştur. Ancak son zamanlarda altın piyasasında meydana gelen düşüşler yatırım yapmak isteyenlerin kafasını karıştırmıştır. Piyasada meydana gelen bu hareketlilik çok vatandaşın aklında soru işaretleri oluşturmuştur. Her ne kadar altına ilgi fazla olsa da çoğu kişi mantıklı bir yatırım yapmak amacı ile araştırmalar yapıyorlar.

Altın yatırımcıları ise uzun vadede bakıldığı zaman altının en iyi yatırım aracı olduğunu söylüyorlar. Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişilerin tercihlerini altından yana yapmalarının çok daha karlı olabileceği yönünde iddialar var. Altın yatırım yapmak isteyen kişiler unutmamalıdır ki altından kısa vadede kar elde edebilmek mümkün değildir. Bu nedenle de uzmanlar altından ancak orta ya da uzun vadede kazanç elde edilebildiğini ifade ediyorlar. 

Geleceğin Yatırım Aracı

Uzmanlar altın ve platinyumun geleceğin para birimi haline geleceğini iddia ediyorlar. Uzmanlar yatırım yapmak isteyenler için uzun vadede en iyi seçeneğin altın olduğunu söylüyorlar. Son zamanlarda doların düşüşe geçmesi yatırım yapacak olan kişileri daha çok altına yönlendirmiş durumdadır. Altın dolar yatırımına göre çok daha risksiz biri yatırım aracıdır. Bu nedenle insanlar dolara yatırım yapmaktansa altına yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Günümüzde insanlar altınları kuyumcudan alıp evlerinde saklayabildikleri gibi aynı zamanda bankaların kendilerini sunmuş oldukları altın hesaplarından faydalanarak altın yatırımlarını bankalara yapabiliyorlar. Bankalar kendilerine getirilen altınları o günkü fiyattan alarak daha değerli hale gelmesi için müşteriler adına saklıyorlar. Günümüzde hemen her bankada altın hesabı açtırabilmek mümkün.

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dolar Altın Almak Mantıklı Mı yazımızdan sonra Türkiye Altın Alım Satım Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor