• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • TAM ALTIN
  16.383,67
  % 0,61
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.608,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Ata Altını

Ata Altını

Ata Altını

Ata altın gibi altın türü olan ürünler, birçok kuyumcuda bulunmakta ve rahatlıkla bulunabilmektedir.

Ata altınlar genel olarak hediye vermek amacıyla satın alınıyor olsa da fiziksel altın yatırımı yapan çoğu kişi çeyrek altın birikiminden sonra ata altınını tercih etmektedir.

Anlık Ata Altın Fiyatı

Alış16.895,66
Satış16.895,66
Değişim0,61
Son Güncelleme:
Ata altını temsili
Ata altını temsili

Satım sırasında herhangi bir sorun olmaması adına alınan bu altınlar, tüm kuyumcular tarafından hızlı bir şekilde bozulmakta ve düşük komisyon oranlarıyla satın alınmaktadır.

Ata altın alım fiyatları, günümüzde tüm kuyumcular tarafından takip edilen ve tüm kuyumcuların bilgisi olan bir konudur.

Bu anlamda sizler öncelikle güvendiğiniz birkaç kaynaktan baktıktan sonra; altın satın alma ve satım işlemleri için genel anlamda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Ata Altın Fiyatları (Temsili)
Ata Altın Fiyatları (Temsili)

Bunun haricinde bazı finans kuruluşları, bazı döviz büroları ve bazı dernekler sizi altın satın alma ve satış ile ilgili olarak bilgilendirmektedir. 

Bu tür oluşumlardan öğreneceğiniz fiyat bilgileriyle birlikte sizlerde yapmış olduğunuz altın yatırımlarınızı dilediğiniz vadede satabilir ya da tekrar alım yapabilirsiniz.

Altın seviyesi düşükken altın almak güzel bir tercih olurken, anlık altın fiyatları yüksekken altınları satmak ve beklemek çok daha mantıklı olacaktır.

Ata Altın Nedir?

Ata Altın, olarak bilinmekte olan bu altın türü cumhuriyet altını olarak da çeşitli yerlerde karşınıza çıkabilmektedir.

7,2 gram ağırlığında olan bu altın türü, 24 ayar değildir. Genel olarak bu altın türünü satın alan kişiler yatırım amaçlı olarak ya da hediye olarak vermek için almaktadır.

Reşat Altın Nedir?

Yarım Reşat, çeyrek Reşat, iki buçukluk Reşat, Beşli Reşat ve Reşat lira gibi türleri olan bu altın türü; birden fazla renk ve ölçüde karşımıza çıkabilmektedir.

Ata Altını ata altın

Reşat altınlar, farklı ölçeklerde ve farklı gramajlarda üretilerek piyasaya sürülmektedir.

22 ayar altın olarak üretilen Reşat altın, Sultan Beşinci Mehmet Reşat’ın tahta çıkışının onuncu senesinde anı olarak bastırılıp, günümüze kadar kullanılan altınlar olarak bilinmektedir. Reşat altın, diğer altınlara göre daha nadir bulunduğu için diğer altın türlerine göre daha pahalı olabilmektedir. Reşat altın ne kadar buradan öğrenebilirsiniz.

Hamit Altın Nedir?

Hamit Altın

Osmanlı Devleti padişahlarından Sultan İkinci Abdulhamit Han anısına basılan Osmanlı parası olarak bilinen Hamit altınlar, 7,2 gram olarak piyasada bulunmaktadır. 22 ayar olan bu altınları piyasada bulmak çok zordur. Piyasada sadece 2,5 ve 5’lik Hamit altınlar bulunmaktadır.

Bu altınlar da sırasıyla 18 ve 36 gram ağırlığında olmaktadır. Reşat altın ya da Ata Altın gibi rahatlıkla bulunmayan bu altın türünü bulmak ve satın almak oldukça zordur. Hatta bu altın türleri antika değeri de taşımaktadır. Orijinalinde kulplu olmayan bu altın türüne sonradan kulp takılmıştır.

Yarım Altın Nedir?

Piyasada bulunan çeyrek altınların 2 katı olan yarım altının üzerinde Atatürk portresi bulunmaktadır. Yarım altın tarihi üzerinde basım tarihi yazmakla birlikte yarım altınlar; 22 ayar olarak üretilmektedir.

Çeyrek Altın Nedir?

Ülkemizde en fazla alım ve satımı yapılan altın ürünlerinin başında gelen çeyrek altın, Ata altın gibi rahatlıkla sektördeki tüm kuyumcularda bulunabilmektedir. Aynı zamanda diğer altınlar gibi 22 ayar olan bu altın türü; 1,75 gram ağırlığında olmaktadır.

22 Ayar Altın Nedir?

Ata Altını ata altın

Yukarıda yer alan tüm altın ürünlerinin de ortak özelliği olan 22 ayar altın özelliği; 24 ayar altının 24’te 22’si olarak hesaplanmaktadır. Yani saf altın 24 ayar olarak hesaplanmakta ve 22 ayar da 24 puan üzerinden 22 puan alan bir altın türüdür.

Ata altın ve yukarıda yer alan tüm altın türleri günümüzde çok fazla tercih edilen ve rağbet gören altın türleri olarak bilinmektedir. Bu nedenle yukarıda yer alan tüm altın türlerini, yatırım yapmak isteyen kişiler kafalarında herhangi bir soru işareti olmadan satın alabilirler. Buna ilave olarak yukarıda yer alan altın türleri satın alındığında kısa vadede gelen kazançlar yatırımcıyı çok fazla tatmin etmeyecektir.

Bu nedenle altın türlerini satın alan kişiler mutlaka uzun vade beklemeyi göze almaları gerekmektedir. Uzun vade altın yatırımı yapan kişiler ufak dalgalanmalara maruz kalmış olsalar bile uzun vadede mutlaka karlı çıkan kendileri olacaktır. Bunun haricinde Ata altın gibi hem satışı hem de alışı hızlı gerçekleşen altın türlerini alıp, uzun vade bekleyen yatırımcılar da uzun vadede oldukça yüksek kazançlar sağlayacaktır.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor