• ALTIN (TL/GR)
  2.511,60
  % 0,06
 • ÇEYREK ALTIN
  4.074,00
  % 0,02
 • YARIM ALTIN
  8.173,00
  % 0,04
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.270,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2010
  % 0,06
 • € EURO
  35,0402
  % 0,04
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Anlık Altın

Anlık Altın

Anlık Altın

Anlık altın fiyatları, piyasadaki arz ve talep koşullarına, uluslararası piyasalardaki altın fiyatlarına ve döviz kurlarındaki değişikliklere bağlı olarak sürekli olarak değişmektedir. Anlık altın fiyatları, yatırımcıların karar vermelerine yardımcı olan güncel ve gerçek zamanlı bilgiler sağlar.

Anlık altın, bir yatırım aracı olarak da kullanılabilmektedir. Ancak, anlık altın alım-satım işlemlerinin fiyatları, piyasadaki anlık değişikliklere bağlı olarak hızla değiştiğinden, bu işlemler yüksek risk taşımaktadır ve yatırımcıların piyasa koşullarını yakından takip etmeleri gerekmektedir.

Anlık altın, piyasadaki güncel altın fiyatlarına dayanarak alım veya satım işlemlerinin yapıldığı bir altın türüdür. Bu tür altın işlemleri, genellikle bankalar, özel yatırım kuruluşları veya çeşitli finansal platformlar tarafından sunulan online platformlarda gerçekleştirilir.

Altın piyasasında ülkeden ülkeye yüzlerce altın var. Ülkemizde de darphane tarafından basılan takı çeşitleri bulunmaktadır. Bu; Bunlara cumhuriyet altını (ata lire), çeyrek, yarım, tamamı altın denir.  Darphane Dışı; IAR, yatırım için altındır ve dünya çapında geçerlidir. Ülkemizde anlık altın fiyatı doların fiyatı ve onsun fiyatı ile belirlenir. Altının bu kadar sürekli bir değişimi olmasına rağmen büyük bir hareket olmadıkça altın kuyumculara yansımaz. Dünyanın herhangi bir yerinde yapılan her altın alım satımı, ne kadar küçük olursa olsun altının fiyatını etkiler. Bu ondalık sayılarla ifade edilir. Ancak bir madeni paranın veya madeni paranın büyüklüğüne göre altının cari fiyatı değiştiğinde fiyata yansıyacaktır. Anlık altın fiyatı bir anda saniyeler içinde büyük değişiklikler geçirebilir.

Çoğu banka artık müşterilerine altın hesabı imkânı sunuyor. Bu hesabı açtıktan sonra gram altın alıp satabilirsiniz. Bu banka hesapları sayesinde ülkemizde gram altın yatırımı hızla artmıştır. Ayrıca fiziki olarak depolanabilen Kıymetli Altın ve Cumhuriyet Altını her zaman yüksek yatırım potansiyeli olan altınlardır.

Anlık Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Anlık Altın
Anlık Altın Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Anlık altın fiyatını etkileyen faktörler arasında yatırımcıların tercihleri ve davranışları yer almaktadır. Arz ve talep dengesi ile ilgili davranışlar fiyatların düşmesine veya yükselmesine neden olabilir. Altın talebindeki artış, yatırımcıların onu güvenli liman olarak görüp satın almaları nedeniyle fiyatı yükseltiyor.  Altın fiyatını etkileyen diğer faktörler:

 • Dünya faiz oranlarındaki değişim,
 • Döviz değerlerinde ve döviz kurlarındaki değişim,
 • Nakit akımlarındaki değişim,
 • Dünya enflasyonunda artış veya azalış,
 • Durgunluk ekonomisi.

Tüm bu etkenlere bağlı olarak altının fiyatı düşebilir veya artabilir. Örneğin 2008 ve 2012 yıllarında patlak veren küresel ekonomik kriz nakit akışını etkilemiş ve ardından altın fiyatı yükselmiştir. Kriz dönemlerinde yatırımcıların altını güvenli liman olarak görmesi ve alış fiyatlarını bu yönde kullanması fiyatlara olumlu yansıdı. 11 Eylül saldırıları sırasında bu da yine ekonomik sorunlara yol açmış ve güvenli liman olarak görülen altının fiyatı yeniden yükselmiştir.

Düşük Faiz Oranları Anlık Altın Fiyatlarını Yükseltecek Mi?

Anlık altın fiyat artışı düşük faiz ortamında gerçekleşir. Reel faiz oranları düşerse, anlık altının fiyatı yükselir. Negatif reel faiz oranlarına yatırım yapmayı seven kişiler, riskten korunma amacıyla altın almayı tercih etmektedirler.

Kriz Dönemlerinde Altın Fiyatı Nasıl Hareket Eder?

Anlık Altın
Anlık Altın Kriz Dönemlerinde Altın Fiyatı

Altın fiyatı kriz başladığında hemen yükselmedi. Aslında fiyat artışı bir süreç içerisinde gerçekleşir. Temelde altının mücevher gibi bir fiyatı vardır. Küresel olarak, mücevher talebi Hindistan, Türkiye ve Çin gibi ülkelerde en yüksek seviyededir. 3 ülkede altın takı satışları özellikle düğün sezonunda yani ilkbahar ve yaz aylarında artıyor. Bu durum anlık altın fiyatını artırıyor. Ancak kriz dönemlerinde takı alışverişine olan talep mevsim geçişlerinde bile azalmaktadır. Bu durumda satışların durması nedeniyle fiyat düşüşü yaşanabilir. Fiyattaki düşüş, yatırım amaçlı altın arayanların dikkatini çekerken, uzun vadeli yatırım hedefi olanlar da düşükten alma adımları atıyor. Alım talepleri, fiyat artışına yol açan düşük geri alım fırsatından yararlanmak isteyenler tarafından oluşturulur.

Dolar Değeri Anlık Altının Fiyatını Etkiler Mi?

Uluslararası piyasaya baktığımızda altının değerinin dolar ile ifade edildiğini görüyoruz. Bu nedenle doların değerindeki değişimler altın fiyatını da etkiliyor. Dolar, Euro karşısında değer kazandığında altının fiyatı düşer. Dolar, Euro karşısında değer kaybettiğinde, altın fiyatlarındaki artış genel olarak yansır.  Türkiye’de altın fiyatlarının performansına baktığımızda dolar kurunun fiyatları şekillendirdiğini görüyoruz. Enflasyon ve dolar kurundaki değişimler de altın fiyatını şekillendiriyor. Dolar-TL kuru ters yönde hareket ettiğinde anlık altın fiyatı yükselir, tersi durumda altının fiyatı düşer.

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Altına yatırım yapmanın birçok yolu vardır. Altını takı bazında satın alarak uzun vadeli yatırım yapmak mümkündür. Altına yatırım yapma yollarına ilişkin bilgiler:

 • Altın ve mücevhere yatırım yapın: Maddi bir varlığa yatırım yapmak için bir nedeni olan kişiler, altın takı şeklinde veya gümüş olarak altın almayı tercih ederler. Altın ve mücevher değerindeki dalgalanmalar sadece altının fiyatıyla değil, aynı zamanda varlığın gerçek değeriyle de ilgilidir.
 • Külçe Yatırım: Orta ve uzun vadede büyük miktarlarda yatırım yapmak isteyenler altın külçelerine yatırım yapma eğilimindedir. Bu tür bir yatırım, güvende tutulması için bir banka kasasının kullanılmasını gerektirse de büyük maddi varlıklara yatırım yapma eğiliminde olanları cezbeder.
 • Altın hesabı: Bir bankada açılan vadeli hesap mantığı ile altın hesaplarına birikim yapılabilir. Bu çerçevede altın hesaplarını internet bankacılığı çerçevesinde yönetmek ve yatırım planlarını izlemek mümkündür.

Bankadaki Anlık Altın Fiyatı Yüksek Mi?

Bankalarda anlık altın fiyatları kuyumculardan biraz daha yüksek olabilir. Bir hesaptan altın alırken bankanın verdiği fiyat bilgisi değişebilir. Bir bankadan altın alırken, altının cari değeri üzerinden makas açılmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Bir Ons Altının Fiyatı Nasıl Değişir?

Bir ons altının fiyatı, doların döviz kuruna göre dalgalanır. Bir ons altının dünya fiyatı sabitken dolar kuru TL karşısında yükselirse 1 gram altının fiyatı artacaktır. Dolar kuru TL karşısında sabit kalırsa ve 1 gram altının fiyatında bir düşüş olursa, dünya çapında bir ons altının fiyatı düşecektir.

Anlık Altının Fiyatı Neden Düşer?

Anlık Altın
Anlık Altın

Olumsuz ekonomik koşullara ve siyasi dengedeki değişikliklere bağlı olarak altının fiyatı aniden düşebilir.

Dünya borsalarında veya ülkelerin para birimlerindeki yatırım türlerinde kar koşullarının yüksek olması ve yatırımcıların talebinin bu piyasalarda yoğunlaşması durumunda altının fiyatı gerçekleşecektir.

Aynı düşüş, yatırımcıların hisse senedi veya kâğıt parayı sevmeyip altına yönelmesiyle süreçte görülmedi.

Altın Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Altın borsasında işlem gören fon, kâğıt altın olarak bilinir. ETF’lere yatırım yapan kişiler çoğunlukla profesyonel yatırımcılardır. ETF’ler, fiziksel altını destekleyen ve hisse senetlerine benzer işlemler yapan kâğıt altındır. Borsa mantığının daha yüksek riskli unsurlarını alıp satarak kâr etmek isteyenler kâğıt altına yatırım yapmayı tercih ediyor.

Altın Yatırımı Karlı Mıdır?

Altın güvenilir bir yatırım olarak kabul edilir ve dünyanın en değerli metallerinden biridir. Hediye ve yatırım amaçlı kullanılan altın, tarih boyunca en popüler metallerden biri olmuştur. Bunun temel nedeni altının işlenmesinin kolay olması ve yapısını uzun süre korumasıdır. Anlık altın fiyatı piyasadaki en popüler yatırım araçlarından biridir. Bilezik ve takı gibi işlenen altınlar genellikle hediye ve takı amaçlı kullanılmaktadır. Gram Altın, Çeyrek Altın, Katı Altın ve Külçe Altın gibi seçenekler yatırımcılar tarafından en çok güvenilen yatırımlar arasındadır. Ne kadar az altın işlenirse değerini o kadar çok korur. Altının ışıltılı uçuk sarı rengi uzun ömürlüdür ve parlaklığını kaybettiğinde biraz çaba ile ilk günkü gibi parlayabilir.

Au (aurum) sembolü ile temsil edilen altın, her gün kullandığımız gram altın, çeyrek altın veya bileziklerde işlenmeden önce 1.064 derecelik bir sıcaklıkta erir. Altının paslanma direnci, yapının düzenli kullanımla zamanla bozulmamasını sağlar.  Altın nasıl alınır Türkiye’de altına yatırım yapmanın iki yolu vardır. Bunlardan ilki kuyumcudan işlenmiş altın satın almaktır. Bir diğeri ise herhangi bir bankada altın hesabı açıp bu hesapla gram altın almaktır. Her iki yöntem de benzerdir, ancak bazı farklılıklar vardır. Bankalar altın hesabı oluşturarak yapılan yatırımlara fiziki altın koymazlar. Hesaplar altın gram bazında oluşturulur ve takas etmek isterseniz cari kur üzerinden para alırsınız. Bankalar, altının fiyatının aniden yükselebileceği veya düşebileceği bir ortamda yatırımcılara daha fazla manevra kabiliyeti sunar.

Kısa vadeli işlem yapmak isteyen yatırımcılar bir banka altın hesabını tercih ederler. Bir kuyumcudan satın aldığınız altının fiziksel olarak sahibisiniz. Bir kuyumcudan satın alınan altın, hediye veya yatırım olarak kabul edilebilir. “Yastık altın yatırımı” modelini seçen yatırımcılar fiziki altını tercih ediyor. Bu yöntemin ana dezavantajı, fiziksel atı hırsızlıktan korumaktan tamamen yatırımcının sorumlu olmasıdır.

Anlık Altın ve Dolar İlişkisi

Anlık Altın
Anlık Altın

Dolar, Euro ve Altın en popüler yatırım araçlarıdır. Altın ile dolar arasında ters bir ilişki vardır. Genel olarak dolar yükseldiğinde anlık altın fiyatı düşer. Altının değeri arttıkça doların fiyatı düşer. Ayrıca altının ons birim fiyatı dolar cinsinden gösterilir. Tersine, yatırım yapmak isteyen insanlar, dolar düşerse varlıklarını korumak için daha fazla altın almaya başlıyor. 

 Ancak, bu her zaman böyle değildir. Bu ikisi arasındaki ilişkiyi etkileyen faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Anlık altın fiyatını etkileyen başlıca faktörler jeopolitik riskler, Federal Rezerv (Fed) kararları, arz ve talep ve enflasyondur. Bu nedenle “1 kg altın ne kadar, güncel döviz kuru ve yorumlar” en çok endişe edilen konulardan biridir. Dolar fiyatındaki dalgalanmalar altın piyasasında ani değişikliklere neden olur. Bu değişikliğin nedenleri arasında son dakika olayları ve küresel piyasaları etkileyen ekonomik kararlar yer alıyor.

Döviz kuru makul mü?

 Altın hesapları, altın birikimlerini yatırıma dönüştürmek için en çok tercih edilen yatırım kanalıdır. Altın hesap ile nakliye ve depolama derdi olmadan güvenle alım satım yapabilirsiniz. Ayrıca ayarlarınızın kaybolması, yıpranması ve yıpranması gibi risklerden de kendinizi koruma olanağına sahipsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta bankanızın alış ve satış kur değerleridir. Her banka aynı döviz kuru üzerinden altın alıp satmaz. Bu nedenle yatırım yapmadan önce bankanın daha uygun döviz kurlarını karşılaştırarak yararlanabilirsiniz.

Banka 7 Gün 24 Saat Döviz Kuru Avantajı Sunuyor Mu?

Altına yatırım yaparken bir diğer önemli konu da zamanlamadır. Piyasada altının işlem gördüğü saatler genellikle işlerin en yoğun olduğu ve günün koşuşturmaca olduğu dönemlere denk gelir. Bu nedenle çoğu zaman yatırım zaman aşımına uğrar ve kur avantajını kaybeder. Ancak, bankanız hafta içi ve geceleri mesai saatlerinde işlem oranlarını korur ve makul marjlar uygularsa, önemli avantajlar vardır. Banka gişe döviz kurlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Mobil ve Web Şubeleri İçin Destek Olacak Mı?

Anlık Altın
Anlık Altın

Daha önce de belirttiğimiz gibi yatırım süreniz gününüzün yoğunluğuna göre sürekli değişiyorsa bankanızın internet ve mobil şubesi size çok yardımcı olacaktır.

Çünkü bu kanallar şubeye gidip piyasanın açılmasını beklemenize gerek kalmadan masanızdan gece gündüz işlem yapmanızı sağlayarak günün hangi saatinde olursa olsun yatırımlarınızdan sorumlu olmanızı sağlar. Çeyrek ve Cumhuriyet Altını, tasarruf etmek için altın alan kişilerin ilk tercihi olabilir. Bu altınları tasarruf amacıyla satın alamayan kişiler. İşçilik maliyeti olmayan altın tercih edilebilir.

Anlık Altın Çeşitlerinden Hangisine Yatırım Yapılmalı

Gram Altın ve Çeyrek Altın farklı derecelerde olabilir. Bir gram altın 22-24 karattır ve hemen hemen her gram şeklinde yapılabilir. Çeyrek altın ise genel olarak 22 ayar saflıkta ve ortalama 1,75 gram ağırlığa sahip. Bununla birlikte, gram altının çeşitlendirilmesi çeyrek altından daha kolay olduğu için piyasada en çok bulunan gram altındır. Bir kuyumcu, bir kesinti karşılığında eski tarihli çeyrek altın satın alır. Çok fazla altın çeyrek satın alırsanız, çok fazla para çekme ücreti ödersiniz. Çeyrek Altınınızı bir arada tutmak zor olabilir.

Gram altın satın aldığınızda, mevcut satış fiyatından satın alırsınız ve herhangi bir ücret veya para çekme ücreti yoktur.  Banka hesabınızdan gram altın bozdurabilirsiniz. Bu sayede fiyat durumunu en güncel şekilde kontrol etme avantajından yararlanabilirsiniz. Herhangi bir işçilik maliyeti olmadan Gram altın alma veya Gram altın bozdurma işlemlerinde para kaybetmezsiniz. Yastık altında toplamayanlar için çeyrek altın, kasa gibi bir kiralamayı gerektirirken, gram altın bir banka hesabında saklanabilir.

Anlık altın alırken orta ve uzun vadeli en iyi yatırımlardan biridir. Ayrıca işçilik maliyetleri, depolama koşulları, ücretler gibi detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Cumhuriyet altını, gram Altından daha pahalıdır ve hazır bulunmayabilir. Ayrıca altındaki yastık içinde gerçekten büyük bir altındır ancak gram altın, hemen hemen her şekil ve ayarda basılabildiği için tercih edilen alternatif yatırımlardan biridir. Yatırımcılar, fiyatının düşük olması ve eski veya yeni tarih fark etmeksizin alım satım yapabilmesi nedeniyle gram altını tercih edebilirler.

Gram başına altın fiyatı, son dakika gelişmeleri ve dünyadaki ekonomik ve siyasi olaylardan etkilenmektedir. Gram bazında altın alış ve satış fiyatları kuyumcudan kuyumcuya biraz değişebilmektedir. Diğer ancak alış ve satış fiyatları diğer altın türlerine göre daha düşüktür. Yatırımlarda gram altının kullanılmasının nedenlerinden biri de budur. Çoğu banka, yatırımcılara altın hesapları ile altın biriktirme imkânı sunar. Bankalar genellikle bu hesapları gram altın üzerinden oluştururlar ve bu da yatırımcıların altının gramının fiyatını daha çok merak etmelerine neden olur. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık ile anında alım satım yapabilme özelliği ile yatırımcılar kısa vadede de kazanç sağlayabilirler. Ancak bankaların altın gram alım satım fiyatları farklı olabilir.

Altın Fiyatındaki Anlık Değişiklikler Yurt İçinde Belirlenmiyor

Anlık altın fiyatları, tüm dünyada aynı şekilde belirleniyor. Çünkü altın dünyanın her yerinde alınıp satılmaktadır. Yani Türkiye’de işlem görürken İngiltere’de, İngiltere’de bitince ABD’de, Uzak Doğu’da açılıyor. Bu durum, fiyatı belirlemede önemli bir faktördür. Dünyadaki ekonomik gelişmeler altının fiyatını belirliyor. Olası fiyatı kim belirliyor sorusunun cevabı elbette en büyük payın hangi devlete ait olduğudur. ABD liderliği ele alıyor. Alınan kararlar ve alınan aksiyonlar altının fiyatını belirleyecek. Ancak altının fiyatını belirlemek, güçlü ülkelerin ekonomileriyle sınırlı olamaz.

Ekonomik gelişmelerden sonra altının anlık fiyatını belirleyen en önemli faktör arz ve taleptir. Yani talebin yüksek olduğu zamanlarda altının fiyatı orantılı olarak artacaktır. Ancak sadece teklif ve talep fiyatlarını etkileyen faktörleri atfetmek yanlış olur. Tüm bunlara ek olarak küresel jeopolitik riskler, küresel enflasyon, nakit akımları ve küresel reel faiz oranları gibi faktörler altının fiyatını belirlemektedir.

Altın Güvenli Liman Mı?

Türkiye’nin en popüler tasarruf ve yatırım araçlarından biri olarak kabul edilen Altın, birçok yatırımcı için enflasyon, kâğıt para ihracı ve devalüasyon riskine karşı tasarruflarının değerini korumak için en güvenli limandır.  Uluslararası piyasada anlık altının fiyatı ons başına ABD doları (1 ons = 31,10 gram) olarak belirlenir. Altına yatırım yapmak diğer yatırımlardan farklı olarak basit gibi görünse de kısa vadede oldukça oynaktır çünkü aynı anda Türk Lirası’nın ABD doları ve ABD doları karşısındaki değerinden etkilenir.

Altına yatırım yaparak birikimlerini değerlendirmek isteyenler için günümüzde birçok yatırım ürünü bulunmaktadır. Yakın zamana kadar altına yatırım yapmak, piyasada fiziki altın satın almak anlamına geliyordu. Bununla birlikte, bir banka kasasında veya evde tutmak için kuyumculardan fiziksel altın satın almayı içeren geleneksel altın yatırımına ek olarak, yatırımcılar artık internetten altın satın alabilir, altın kiralama sertifikaları ve tahvilleri, altın yatırım fonları veya vadeli holdingler satın alabilirler veya bankalarda birikmiş altın hesapları açılarak altına yatırım yapılabilir.

Bankada Altın Hesabı Açma

Birçok banka tıpkı vadeli veya vadesiz mevduat hesabı açar gibi altın hesabı da açar. Altın biriktirmek ve fiziki altın varlıklarını güvenle saklamak isteyen yatırımcılar bir bankada altın hesabı açabilirler. En karlı altın hesabı hangi bankada yazımızı okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Vadeli mevduat hesapları, vadeye göre belirlenen bir faiz oranının üzerinde faiz geliri sağlar. Vadesiz altın hesabı ise faiz kazandırmaz, sadece altının çalınma, kaybolma riskine karşı, hesap işletim ücreti, herhangi bir ücret, herhangi bir ücret ödemeden güvenli bir şekilde bankada saklanmasını sağlar.

 Vadeli Altın Sözleşmeleri ile Altına Yatırım

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda altın, dayanak varlığı gram Altın olan türev ürünlere yatırım yapılabilmektedir. Sözleşme karşılığında 1 gram altın almak veya satmak için sözleşme yapılır.  Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve aralık aylarına ait altın kontratları VİOP’ta mevcuttur.

 Yatırımcılar, diğer vadeli sözleşmelerde olduğu gibi, dayanak varlığın, altının fiyatının sözleşmenin ömrü boyunca artacağı veya düşeceği beklentisine bağlı olarak altın vadeli işlem sözleşmelerinde uzun veya kısa pozisyon alırlar. Tahminlerine göre, %0,05 komisyon karşılığında kâr ediyorlar. İlgili sözleşmenin sona ermesi sırasında altının fiyatının yükselmesini bekleyen yatırımcılar altın vadeli işlemlerinde uzun pozisyon açarlar, yani altın sözleşmesi satın alırlar. Sözleşme fiyatından satın alacaklar. Altının fiyatı tahmin edildiği gibi yükselirse, yatırımcı sözleşmenin büyüklüğü ve farkın miktarı ile orantılı bir kâr elde edecek, tersine altının fiyatı düşerse spread kadar kaybedecektir. Tersine, bir yatırımcı, sözleşmenin ömrü boyunca altının fiyatının düşeceğini tahmin ederse, kısa pozisyon alır ve altının fiyatı beklentileri doğrultusunda düşerse, yatırımcı aradaki farktan kâr eder, aksi takdirde yatırımcı aradaki farktan kâr eder.

Altın Tahvili ve Kira Sertifikaları

 Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilk kez 2018 yılında ihraç edilen ve ekonomiye tasarruf sağlamak amacıyla bankalar aracılığıyla satışa sunulan altın bono ve altın cinsinden kira sertifikası. Online olarak satın alınabilen bu ürünler vergisiz olup, altı aylık ödemeler ve altın yatırımları ile yıllık %2,40 faiz getirisi sağlamaktadır.

Birikimli Altın Hesabı

Anlık Altın
Anlık Altın Birikimli Altın Hesabı

Altın birikim hesabı, düzenli otomatik ödemeler yaparak altın biriktirmenizi sağlayan vadesiz altın hesabıdır. Vadeli döviz hesabı için Türk Lirası veya ABD Doları veya kredi kartı ile verilen otomatik ödeme talimatı ile veya kredi kartınızdan her ay otomatik olarak çekilen altın mevduat hesabı ile düzenli olarak altın biriktirip birikmiş altın hesabınıza yatırmanıza olanak sağlar. Düzenli otomatik ödemelerin yapılacağı hesap bakiyesi veya kredi kartı limiti, ödeme tutarını karşılamaya yeterli olmalıdır. Vadeli mevduat hesabından faiz borçlandırılmaz. Bankalar genellikle birikmiş altın hesaplarından hesap işletim ücreti veya komisyon almazlar.

Altın Fonları

Piyasada yaklaşık 350 farklı altın fonu bulunmaktadır. Altına dayalı menkul kıymetlerde performansa dayalı gelir sağlayan yatırım fonları. Altın fonları da diğer fonlar gibi değişken risklere tabidir, anapara koruma garantisi yoktur ve faiz geliri sağlamaz. Bu fonlar Türkiye’de çeşitli banka ve finans kuruluşları tarafından ihraç edilmektedir. Altın yatırım fonu izahnamesinde yatırım stratejisi, ağırlıkça fon portföyündeki varlık dağılımı, fon yönetim ücretleri, ihraç eden şirkete ilişkin bilgiler, değer riski, kıyaslama oranı ve fiyat getirisi, fonun geçmiş performansı gibi veriler yer alır.

Kaynak: Anlık Altın Anlık Altın Fiyatları

error: Seçim Çalışmıyor