• ALTIN (TL/GR)
  2.492,36
  % 0,25
 • ÇEYREK ALTIN
  4.263,00
  % 0,00
 • YARIM ALTIN
  8.657,00
  % 0,02
 • TAM ALTIN
  16.613,26
  % 1,65
 • CUMHURIYET ALTINI
  17.026,00
  % 0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5160
  % 0,19
 • € EURO
  34,6325
  % 0,18
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı

Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı

Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı

Günümüzde birçok insan ellerindeki parayı altına çevirerek yatırım yapmak istiyorlar. Altın eski yıllardan günümüze kadar en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri olmuştur büyüklerimiz altın yatırımının her zaman en iyisi olduğunu söylerler. Altın uzun vadede oldukça iyi kâr getiren bir yatırım aracıdır. Altına yatırım yapmak isteyenler hangi altın türüne yatırım yapacakları ile ilgili araştırma yapıyorlar.

Eğer siz de yatırımlarınızın verimli bir şekilde değerlendirmesini istiyorsanız doğru altına yatırım yapmanız gereklidir. Altın yatırımında en iyi ve en kârlı seçenek gram altındır. Çünkü gram altın değerinde satılır ve işçilik maliyeti de yoktur. Gram altın fiyatları sayfamızı da inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte gram altın kuyumcularda 1 ve 20 gram aralarında satılabilen bir altının çeşididir. Herkes kendi bütçesine göre gram altın alabilir. Gram altınlar 22 ve 24 ayar olarak üretilmiş ve satışa sunulmuştur. 

Altın Yatırımı Nasıl Olmalı?

Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı
Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı

Altının en saf hali 24 ayardır. 24 ayardan daha aşağıya indikçe altın esnekliğini kaybeder.  24 ayar altın esnek bir yapıya sahip olduğundan dolayı ziynet eşyası altın bilezik gibi takı yapımında kullanılmaz. Bu nedenle de takı üretimi yapılırken altının içerisine farklı materyaller karıştırılır.

Altının esnekliğini düşüren bu durum dayanıklılığını artırır nokta örnek vermek gerekirse bilezikler çeyrek altınlar veya yarım altınlar 22 ayar olarak üretilir. Altın yatırım yapmak istiyorsanız tercihinizi Cumhuriyet altını veya bilezikten yana yapabilirsiniz. Ancak bu altınlarda altın değerine ek olarak işçilik maliyeti de vardır. İşçilik maliyeti altının fiyatını olması gerekenden daha da yükseğe çıkarır. Aynı zamanda işçiliği fazla olan bir altın bozdurulurken de daha düşük fiyattan bozulur. Bu nedenle de işçiliği fazla olan altınlardan yana tercih yapılması önerilmez. 

Yatırım İçin Altın

Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı
Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı

Daha az işçilik maliyeti ödemek için iki tane çeyrek altın almak yerine bir tane yarım altın veya bir tane yarım altın almayı değil bir tane tam altın almayı düşünebilirsiniz. Eğer yatırım için altın bilezik almayı düşünüyorsanız bu durumda daha az işçilik maliyetine sahip olan düz bileziklerden yana tercih yapabilirsiniz.

Altın yatırım yapmak istediğiniz süreçte altının alış ve satış arasındaki fiyat farkını da göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. İşçilik maliyetinin bulunmaması gram altını diğer altın türlerine göre daha avantajlı kılar. Bu açıdan bakıldığı zaman gram altının alış ve satış sırasındaki fiyat farkı çeyrek altın yarım altın Cumhuriyet altını ya da bilezik gibi diğer altın çeşitlerine göre daha düşük seviyededir. Ayrıca bankalarında yatırım amaçlı gram altın seçenekleri mevcuttur. Altına yatırım yapmayı düşünüyorsunuz bankaların sunmuş oldukları bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. 

Belli bir birikim yapan kişiler ve bu birikimin katlamak isteyenler yatırım amaçlı altına almayı düşünüyorlar. Yatırım amaçlı altın alırken işçiliği daha az olan altınlardan yana tercih yapmanız sizin için çok daha kârlı olur. Altın yatırımı yapmayı düşünen kişiler için mevcut seçenekler arasında çeyrek altın gram altın yarım altın Cumhuriyet altını ve bilezik vardır. Bu altın türleri işçilik maliyeti az olduğundan dolayı diğer altın türlerine göre çok daha kârlıdır. Yatırım amacıyla hangi altının alınması gereklidir sorusunun yanıtı olarak gram altının çeyrek altın yarım altın tam altın veya daha az işçilik maliyetine sahip olan düz bileziklerdir denilebilir. Altın alış satış fiyatlarını canlı olarak anlık altın fiyatları sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yatırım Altını Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı
Altına Yatırımda Ne Tür Altın Alımı Yapılmalı

Yatırım altını araştırması yaparken muhakkak işçilik maliyeti terimini duyarsınız. İşçilik maliyeti altında alış ve satış fiyatını büyük ölçüde etkiler. Çünkü işçilik maliyeti fazla olan altının fiyatının yüksek olması burada emek maliyetidir. Bu nedenle işçiliği fazla olan altın alınırken yüksek fiyattan alınır ve satılırken de daha düşük fiyattan satılır. Bu nedenle yatırım altını alırken işçilik maliyeti daha az olan altınlardan yana tercih yapmalısınız.

Bununla birlikte takı olarak altın almayı düşünüyorsanız muhakkak altında TSE belgesi olmasına dikkat etmelisiniz. Altın satın aldığınızda muhakkak faturasını almalısınız. Yatırım için ya da başka bir sebeple altın alırken altının gram ağırlığını fiyatını ve gram işçiliğini öğrenmeniz sizin açınızdan büyük yarar sağlar. Bu bilgiyi öğrenmeniz gerektiği zaman yapılan hesabı sizin de kontrol edebilmenize olanak tanır.

Anlıkaltın

error: Seçim Çalışmıyor