• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • TAM ALTIN
  16.383,67
  % 0,61
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.608,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Altın Ons Nedir

Altın Ons Nedir

Altın Ons Nedir

Altın ons nedir özellikle altın hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan fakat detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Ons aslında bir ağırlık ölçüsü birimidir. Ons terimi özel olarak ekonomi konularında oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ekonomi ile ve altın piyasasındaki gelişmelerle yakından uzaktan ilgisi olan kişiler bu terimle çoğu zaman iç içedir.

Ağırlık birimi olarak kullanılmakta olan bu terim, aynı zamanda bir hesaplama çeşidi olarak da bilinir. Yeryüzünde bulunan bütün değerli maden çeşitleri hesaplama işlemlerinde bu terimden yararlanılır.

Altın da yine bu kütle birimi yardımıyla hesaplaması yapılan maden türleri arasında yer almaktadır. Genel olarak ons için ekonomi sektörü üzerinde büyük bir öneme sahip bir ifade biçimi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kütle ölçüm birimi olan bu kelime köken olarak İngilizcedir. Altın sektöründe meydana gelen yükselişler, bu terimi de sık sık duymamıza neden olur. Ons farklı ülkelerde farklı rakamlarla kullanılmaktadır. Altın alım satım fiyatlarına ilişkin kullanılmakta olan sözlerin çoğunda ons kelimesi ile karşı karşıya gelinebilmektedir. Altın ons nedir? Ons altın ne demek?

Anlık Ons Fiyatı Nedir

Alış2.411,18
Satış2.411,18
Değişim-0,17
Son Güncelleme:

Ons Nedir Altın Ons Nedir

Altın Ons Nedir
Altın Ons Nedir

Ons nedir diye küçük bir araştırma yaptığımız zaman, piyasa genelindeki kullanımlarında ons altın şeklinde karşımıza çıktığını görürüz. Bunun nedeni ise değerli madenlerin hesaplamasında kullanılıyor olduğu içindir.

Altın başta olmak üzere bütün değerli madenlerin hesaplanması ons birimi üzerinde yapılmaktadır. Ülkemizde gram altın çeşidinin Türk Lirası karşılığına gelen miktarını bulmak için uygulanmakta olan bir yöntemdir. Onsun birim fiyatı üzerindeki yapılan hesaplamalar sayesinde madenlerin gerçek değerleri öğrenilir. Ons altının fiyatı nasıl belirlenir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Altın Ons Nedir
Altın Ons Nedir

Gram altın çeşidinin Türk Lirası cinsinden karşılığının bulunmasının sonunda çeyrek altın ve yarım altın gibi altın türlerinin hesaplaması yapılır. Gerçekte bir kütle birimi olarak kullanılan ons kelimesinin kullanımı ilk olarak Avrupa bölgesinde ortaya çıkmıştır.

Ons terimi dünya genelindeki özel olarak da büyük yatırımcıları çok ilgilendiren genellikle de çok etkileyen bir konudur. Bu sebeple de büyük önem teşkil eder. Özellikle de ülkelerin merkez bankaları bu konuyla oldukça yakında ilgilidirler ve son derece titiz davranırlar. Ons altın fiyatlarının oluşması ise dolar kur oranıyla bire bir ilgili olur.

Bir 1 Ons Altın Kaç Gram Eder

Altın Ons Nedir
Altın Ons Nedir

Altın ons sorusunun anlamına cevap bulan kişiler bir sonraki adımda bir 1 ons altının kaç grama denk geldiğinin cevabını bulmak için araştırma yapmaya başlamaktadır. Bir 1 ons altının kaç gram ağırlıkta olduğu dünya altın piyasalarında sabit bir şekilde belirlenmiştir.

Belirlenen standartlara göre dünya üzerinde ons altının ağırlığı her zaman aynı olur. Bu standart ise 3,103 gram olarak belirlenmiştir. Yani bir ons altın 3,103 gram ağırlığına göre hesaplanmaktadır. Fakat finansal piyasalardaki hesaplamalar yapılırken 31,10 gram olarak hesaplamalarda kullanılır.

Tüm piyasalarda hesaplamalar bu oran üzerinden yapılır. Ülkelerin para birimlerindeki değerlerde meydana gelen yükseliş ve düşüşler ons birim değeri üzerinde de direkt olarak etkisi olur. Ons hesaplaması yapılırken o an ki karşılık gelen ons değeri 31,10 sayısına bölünerek hesaplanır. Çıkan rakam o sırada piyasadaki aktif anlık dolar kuruyla çarpılır. Bu işlemler sonunda 24 ayar gram altının fiyatı hesaplanmış olur. Gram altının belirlenmiş olan fiyatı üzerinden de çeyrek altın ve yarım altın fiyatları kolaylıkla hesaplanarak bulunur. Anlık altın fiyatlarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Ons Altın Nasıl Alınır

Altın Ons Nedir
Altın Ons Nedir

Ons altın yer altından çıkarılarak son derece kıymetli olan bu madenler her geçen gün de değerine değer katmayı başarmaktadır. Altın finans piyasalarında sık sık işlem yapılan madenler arasında genellikle ilk sıraları işgal eder. Fakat bu kıymetli maden yerin altından çıkarıldıktan sonra piyasaya sunuluncaya kadarki geçen süreçte bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir. Satışa sunulmadan önce tüm bu işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Bütün altın ürünlerde aynı durum geçerlidir.

Ons altın has altın olarak da ifade edilir. Bu altın çeşidi fiziki olarak satın alma ve satma olanağı vardır. Bu alım ya da satım işlemlerini ülkemiz sınırları içerisinde Borsa İstanbul üzerinden Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar piyasasında gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlemeleri maalesef bireysel bir şekilde yapma imkanı yoktur. Bu nedenle alım satım işlemlerinin banka üzerinden yaptırılması daha doğru olur. En karlı altın hesabı hangi bankada buradan öğrenebilirsiniz.

Halkbank altın hesabı

Ziraat Bankası altın hesabı

İş Bankası altın hesabı

Ufak yatırım düşünenler için bu kadar detaya gerek yoktur. Genellikle çok büyük yatırımlar düşünen yatırımcılar ons altın seçimine yönelmektedirler. Altın ons fiyatı yazımıza buradan ulaşılabilir.

Kaynak: Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor