• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • TAM ALTIN
  16.383,67
  % 0,61
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.608,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Altın İn Mi Out Mu

Altın İn Mi Out Mu

Altın İn Mi Out Mu

Altın Uzun Vadeli Bir Yatırımdır

Parasını kıymetli metale yatıranlar uzun vadeli düşünür bu uzun yıllar anlamına gelir. Altın insanların diğer yatırım araçları ya da piyasanın güvenini kaybettiğinde kendini her zaman ispatlamıştır. O zaman altın fiyatları aşırı yükselir. Sarı kıymetli metalin tersine para alım gücünü kaybeder. Ancak böyle ortamlarda yastık altındaki altın insanlar tarafından bozdurmak durumunda kalınır, piyasada ev sayısı artar, piyasadaki arz fazlalığından dolayı fiyatlar düşer. Ancak altın piyasada sadece sınırlı olarak mevcuttur. Diğer yatırım araçlarının aksine arz fazlası nedeniyle bugüne kadar bir düşüş yaşanmış değildir.

Altın İn Mi Out mu
Altın İn Mi Out mu

Bir ekonomik kriz yaşandı bazılarına göre ise hala devam ediyor ve tepe seviyesine henüz ulaşılmış değil. Bu zirve seviyesiyle karşılaştırınca 2008 krizi solda sıfır kalacak. 2001 ila 2011 arası altın fiyatları dört katına çıkıp 2011 yılında ise zirve noktasına erişti. Ekonomik kriz dönemleri borsa ve yatırımcılar için dalgalı yıllardı.

Birçok insan Avronun çökmesinden korkup bu durum da külçe altına ve sikkelere olan talebi büyük oranda artırdı. Eğer bir mali kriz daha yaşanırsa ya da herhangi bir kur aşağı yönde seyir yaparsa altının değerini koruması hatta değer kazanması kuvvetle muhtemeldir. Geçmişte aşağıdaki durum gözlemlendi: Toplumda belirsizlik ne kadar yüksek olursa, örneğin finansal kriz nedeniyle altın insanların ona olan güvenini de o kadar artırır.

Altına yatırım yaparken bazı noktaların göz önünde bulundurulması gereklidir.

Altın Satın Almak İçin Nedenler

Altın değer korumaya yönelik bir yatırım aracıdır

Acil durumlarda nakite dönüştürebilme objesi olarak da kullanılabilir

Altın katma değer vergisinden muaftır, bu nedenle örneğin gümüş ve platinden daha uygun fiyata alınabilir

Altın bilinen haliyle diğer değerli metallere göre daha iyi işlem görür

Bankalardan ve finans kurum ve kuruluşlarından bağımsızdır

Sadece güvene ya da kağıda dayalı olmadığı için gerçek fiziksel değeri vardır

Kriz dönemlerinde risk dağıtımı aracı olarak kullanılabilir.

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Her altın birbirinin aynı değildir! Örneğin mücevher eğer bir tarihsel kültür içermiyorsa mücevher satın almak bir yatırım olarak değerlendirilmez. Aynı şekilde bankalara büyük külçe üretimi yapan üreticilerden külçe altın satın almak daha makul bir çözümdür. Gerçi diğer külçe altınlar da aynı altın miktarına sahip olabilirler ama bankalar ve birçok diğer değerli metal tacirler tarafından satın alınmayacaklardır.

Külçe olarak altın almak mı yoksa altın sikke almak mı sizin için daha avantajlıdır

Yaşam şartları değerlendirildiğinde ne kadar para yatırmak mantıklıdır?

Külçe altınlarınız sertifikalı mıdır?

Altınları nerede saklıyorsunuz?

Altına yatırım yapmak için doğru zaman ve doğru fiyat nedir?

Hangi çeşitler satışa daha uygundur ve alış satış fiyatları arasında ne kadar fark vardır?

Hangi altın çeşitlerini gram cinsinden hesaplıyorsunuz ve hangilerinden kaçınmak gerekir?

Alacağınız ürünlerin dağılımı ve değerleri istekleriniz ve ihtiyaçlarınızla yakından ilişkilidir. İster halihazırda altına yatırım yapıyor olun ve hangi formda altına sahip olursanız olun, yatırım yapacağınız miktar önemli bir rol oynayacaktır. Bu doğru külçe altın ya da altın sikke oranını yakalamakta önemlidir. Ağırlık belirlendikten sonraki adım kendinize uygun ürünleri bulmaktır.

Altın Almak Mantıklı mı Risk Var mı

Altın İn Mi Out mu
Altın İn Mi Out mu

Her yatırım gibi, altın alış ve satışta da hem fırsat hem de risk vardır. Anlık altın fiyatlarındaki hareketlilikle birlikte kurda oluşan dalgalanmalar da altın yatırımınızın değer kazandırır ya da kaybettirir. Örneğin altın fiyatının Amerikan Doları cinsinden düşmesi, elinizdeki altının otomatik olarak daha değersizleştiği anlamına gelmez. Amerikan Doları Avro karşısında yüksek seviyede olduğu sürece, altının fiyatının Amerikan Doları cinsinden düşmesiyle Euro cinsinden kar elde edilebilir. Altın insanlar için uzun yıllardır değerini koruyan bir yatırım aracı olmuş ve en kötü hava koşullarında bile rengini ve güzelliğini korumuştur.

Kriz zamanlarında riski aşağı çekmek ve gerçek değeri satın alabilmek için imkanlarınızı akıllıca dağıtmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Klasik yatırımlar değer kaybetse de altının değerini koruma ihtimali yüzyıllar boyunca gelen tecrübenin sonucudur. Yine aynı tecrübesiyle altın sürekli değerini korumuştur ve bu nedenle uzun vadeli yatırım için idealdir.

Tarihte Altın

Altın İn Mi Out mu
Altın İn Mi Out mu

Altın eski Mısırlılarda bile dönüştürülebilen para olarak değerlendiriliyordu. Altın o dönemde paraydı. Özellikle alım ve satımda külçe altın ve altın sikkeler kullanılıyordu. Kıymetli metali tanıyor ve değerini iyi biliyorlardı. Doğal kaynakların sınırlı olması her zaman belirli bir değere sahip olmasını sağlamıştır. Her savaşta savaşı kazanan ülke öncelikle savaşı kaybeden ülkenin altın rezervlerini ele geçirir. Büyük altın miktarları her zaman kazanan ülkenin para birimini güçlendirmiştir.

Geçmişte kazandığı büyük değer artışlarına rağmen, altın kısa vadede spekülatif yatırımlar için uygun bir araç görülmez. Fiziksel formda olsa dahi kısa vadede spekülatif yatırımlar için tavsiye edilmez. Parasını orta vadede ya da uzun vadede değerlendirmek isteyenler için altına yatırım oldukça güvenli bir yatırımdır.

2015 Avrupa Merkez Bankası Avronun değeri sağlama almak amacıyla on beş bin ton altın satın aldı.

Altın gümüş gibi fiziksel ödeme araçlarının yanı sıra bugün kullandığımız elektronik paranın ve bunun meydana getirdiği modern finans enstrümanları gelişmiştir. Bu tip ödeme araçları spekülasyonlardan ve kur dalgalanmalarından önemli ölçüde etkilenir ve krize yatkındır. Altın fiyatlarını etkileyen faktörlere buradan ulaşabilirsiniz.

Geçmişteki değer artışına rağmen altın insanlar için kısa vadeli spekülatif yatırımlar için uygun bir araç değildir. Fiziksel olsa da kısa vadeli spekülatif yatırımlar için tavsiye edilmiyor. Parasını orta veya uzun vadeli olarak değerlendirmek isteyenler için ise altına yatırım oldukça güvenli bir yatırımdır.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor