• ALTIN (TL/GR)
  2.490,88
  % 0,19
 • ÇEYREK ALTIN
  4.261,00
  % -0,02
 • YARIM ALTIN
  8.652,00
  % -0,03
 • TAM ALTIN
  16.613,26
  % 1,65
 • CUMHURIYET ALTINI
  17.019,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5187
  % 0,19
 • € EURO
  34,6071
  % 0,15
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altının fiyatını etkileyen faktörler var ve onu neyin harekete geçirdiğine dair bazı ipuçları var. Peki,  güncel Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir? Mücevher ve yatırım talebi size bir ipucu verebilir ancak kuyumculukta altının yıllarca piyasadan etkin bir şekilde kaldırıldığını unutmayın. Merkez bankaları aynı zamanda, iyi zamanlarda sahip oldukları altınlardan kurtulmak istedikleri için büyük piyasa hareketlendiricileridir. Aksi takdirde altın, getirisi olmayan ölü bir varlıktır.

Altının fiyatını etkileyen faktörler Faiz Oranları

Enflasyon ve altın fiyatı dolaylı bir etkiyle bağlantılıdır. On yıl boyunca enflasyonda yüzde puanlık bir artış, altının gerçek fiyatını neredeyse yüzde 37 artıracaktır. Bu artış, ekonomistlerin “enflasyon hedge” teorisi ile uyumludur. Enflasyon ve altın fiyatının bir başka göstergesi de karamsar anket katılımcılarındaki artış. Ancak, daha uzun vadeli göstergelere bakarsak, enflasyon ve altın fiyatı arasındaki ilişki daha az nettir. Altının fiyatlarınını etkileyen faktörler arasında en ciddi olanıdır.

Yükselen enflasyon altın fiyatını etkileyen önemli bir faktördür. Fed’in son teşvik turu altın fiyatını etkileyecek ve ortaya çıkan yüksek enflasyon, herkesin beklediğinden daha uzun süre yerinde kalacak. Enflasyonun sonunda düşmesi ve altının fiyatlarının geri dönmesi bekleniyor. Bu arada, enflasyon borsayı hırpalamaya ve şirket karlarını ezmeye devam edecek. Sonuç olarak, enflasyonist canavar kendi kendine beslenecektir.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir 1
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Enflasyon yükselmeye devam ettiği sürece, altında fiyatları takip etme eğiliminde olacaktır. ABD Çalışma Bakanlığı, Haziran ayı tüketici fiyat endeksini bugün daha sonra yayınlayacak. Bu endeksin aylık bazda %1,1 ve yıllık bazda %8,8 artması bekleniyor. Veriler, Fed’in önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırıp artırmayacağını belirlemeye yardımcı olacak. Bu arada, enflasyon beklenenden düşük olursa altının fiyatı da düşebilir. Anlık altın fiyatlarında Fed kararları önemli rol oynamaktadır.

Döviz Dalgalanmaları

Mevcut ekonomik ortamda, döviz dalgalanmaları altın fiyat değişikliğinin ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Altın ve döviz fiyatları piyasasındaki dalgalanmalara karşı güvenli liman ve koruma görevi görür. Dolar güçlü olduğunda, altın fiyatı düşme eğilimindedir. Tersine, dolar zayıfsa altın fiyatı yükselir. Enflasyon, fiyat para birimlerini daha az çekici hale getirir ve bu da altın fiyatını artırır. Ancak altın fiyatını etkileyen tek faktör kur dalgalanmaları değildir. Altının fiyatını etkileyen faktörler arasında günlük olarak bu durum etki eder.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Yükselen faiz oranları ve ekonomik toparlanma işaretleri, yatırımcıların başka varlıklara yönelmesine neden olabilir. Ancak ABD doları hareketsiz kalırsa, altın fiyatı yüksekken yatırımcılar çekilebilir. Mevcut ABD doları, altın fiyatlarını olumsuz etkileyen euro karşısında güçleniyor. Bu faktörler altını diğer emtialardan daha güvenli bir yatırım haline getirir. ABD doları güçlenmeye devam ederse altın fiyatları da düşebilir. Benzer şekilde, altın fiyatındaki düşüş, yatırımcıların varlıklarını satmalarına neden olabilir. Anlıkaltın fiyatlarını takip ederek ciddi kazançlar elde edilebilir.

Fed sıkılaşma yolunda olsa da, finansal piyasaları ve ekonomiyi çevreleyen belirsizliği yansıttığı için altın fiyatı pozitif kalmaya devam ediyor. Küresel ekonomiyi çevreleyen belirsizlik ve Rusya-Ukrayna savaşı, altın fiyatlarına fayda sağlayan bir belirsizlik havası yarattı. Ek olarak, Federal Rezerv’in sıkılaştırma konusundaki duruşu daha güvercin olabilir ve altın fiyatlarının yükselmesi muhtemeldir.

Hisse Senedi Endeksleri

Hisse senedi endekslerinin altın fiyatlarını etkileyip etkilemediğini hiç merak ettiyseniz, yaldızlı metalin aslında borsa ile ilişkili olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Hisse senetlerinin borsa düşüşlerine olumlu tepki vermesi ve altının da bu düşüşlere olumsuz tepki vermesi gerçekten de bir dereceye kadar doğrudur. Açıkçası, bu madalyonun iki yüzü var ve altın ve hisse senedi fiyatlarının her zaman birlikte hareket ettiğini varsaymak iyi bir fikir değil.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Ancak araştırmalar hisse senedi endekslerinin altın fiyatlarını farklı şekillerde etkilediğini göstermektedir. İlk olarak, makroekonomik faktörlerden oldukça etkilenirler. Altının fiyatı Amerika Birleşik Devletleri enflasyon oranıyla doğrudan ilişkilidir ve enflasyon oranındaki bir artış altın fiyatını etkileyecektir. Ve enflasyon yükselmeye devam ederse, altın Enflasyona karşı bir koruma görevi görerek fiyat yükselmeye devam ediyor. Sonuç olarak, altına yatırım yapmayı düşünüyorsanız, farklı makroekonomik değişkenlerin altın fiyatını nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Artan merkez bankası altın alımı son on yılda arttı ve güvenli liman yatırımı olarak görülüyor. Pek çok merkez bankası altını riske karşı bir önlem olarak görüyor çünkü hiçbir sorumluluğu yok. Bu, yatırımcıların paralarını depolamak için iyi bir yer olduğu anlamına gelir. Ancak altın fiyatları genel piyasadan daha fazla dalgalanabilir ve bu da fiyatın düşmesine neden olabilir. Peki merkez bankaları altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Merkez bankaları, istikrarı ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla piyasa büyüklüğünü kontrol etmek için altın satın alırlar. Yakın tarihli bir Küresel Külçe raporu, altının özellikle serbest piyasa aşırılıklarının yaygın olduğu ve bir merkez bankasının satın alımının serbest piyasa faaliyetiyle ilişkili riskleri dengelemeye yardımcı olabileceği gelişmekte olan ekonomilerde değerli olduğunu belirtti. Bu altın fiyatları için önemli bir faktördür. Merkez bankaları da rezervlerini kontrol altında tutarak fiyatları etkiler. Bu nedenle merkez bankaları altın piyasalarında kilit oyunculardır.

error: Seçim Çalışmıyor