• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • TAM ALTIN
  16.383,67
  % 0,61
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.608,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

22 Ayar Bilezik

22 Ayar Bilezik

22 Ayar Bilezik

22 ayar bilezik, altın içeriğinin 22/24 oranında saf altın (ayarı 22) ve geri kalan kısmının alaşımlı metal olduğu bir tür altın bileziğidir. Altın, saf haliyle çok yumuşak bir metal olduğu için takı yapımında dayanıklılığını artırmak ve şekil vermek için diğer metallerle karıştırılır. Bu alaşım işlemiyle 22 ayar altın bilezikler, daha dayanıklı ve kullanışlı hale getirilir.

22 ayar bilezikler, Türkiye ve birçok Ortadoğu ülkesinde oldukça popülerdir. Ayrıca, takı olarak kullanımının yanı sıra, altın birikimi veya yatırım amacıyla da tercih edilmektedir. Altının yüksek saflık derecesi, 22 ayar bileziklere parlak bir görünüm verir ve zamanla altın sarısı rengini korur.

Altın bilezik alırken, kaliteli ve güvenilir bir kuyumcudan satın almak önemlidir. Ayrıca, altın bileziğin gramajı, fiyatı ve ayarı gibi bilgileri de kontrol etmek alım sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Kalitenin ve İhtişamın Adresi. Günümüzde takı denince akla ilk gelen parçalardan biri bileziklerdir. Özellikle kadınlar için özel bir yere sahip olan bilezikler, hem günlük hayatta hem de özel günlerde şıklık ve zarafet sunarlar. Bileziklerde kullanılan altın ise kalitesi, dayanıklılığı ve gösterişli görünümüyle dikkat çeker. İşte tam da bu noktada 22 ayar bilezikler, şıklık ve ihtişam arayanların tercihi haline gelir.

Altın kadınların vazgeçilmez Ziynet eşyalarından biridir. Özellikle bilezik, işçiliği az ise yatırım amaçlı olarak takılır. Bilezikler içeriğindeki maden karışımına göre çeşitlendirilir. En çok piyasada satılan ürün ise 22 ayar bilezik olmaktadır. 

Altın çok eski yıllardan bu yana gerek yatırım amaçlı gerek de Ziynet eşyası olarak sıklıkla tüketilen bir madendir. Bu parlak Sarı renkli olan kullandıkça kararmayıp parlayan ve değerini asla kaybetmeyen yatırım amaçlı maden takı olarak da kullanımından dolayı çok fonksiyonludur.

Günümüzde gerek düğünlerde gerek de olimpiyatlarda başarı ödülü olarak verilen altın değerini gün geçtikçe korumaya devam ediyor.

Anlık 22 Ayar Bilezik Gram Fiyatı

Alış2.332,55
Satış2.332,55
Değişim0,89
Son Güncelleme:

22 Ayar Bilezik Nedir?

22 ayar bilezikler, %91,6 oranında altın içeren ve geri kalan kısmı ise diğer metallerden oluşan bileziklerdir. Bu bilezikler, altın oranı yüksek olduğu için daha parlak, daha altın rengi ve daha yoğun bir görünüme sahiptir. Bu özellikleriyle de tercih edilen bir takı türüdür.

 22 Ayar Bileziğin İçeriğinde Neler Bulunur?

22 Ayar Bilezik
Bilezik

 Bir bilezik tercih edilirken öncelikli olarak yatırım amaçlı mı yoksa sadece kullanım amaçlı mı olup olmadığına karar vermek gerekir. Eğer yatırım amaçlı bir bilezik alınacak ise işçiliğinin çok az şekilde yapılması önem taşır. Çok fazla işçilik bulunan bilezik satıldığında yüksek miktarda değerini kaybeder. Düz bir bilezik alındığında ise tekrar satmak isteyince işçilik parası çok az olur.

22 ayar bilezik içinde yaklaşık olarak %8.4 miktarında başka maddeler kullanılır. Geri kalan %91.6 ise saf altın elementinden oluşmaktadır. Yatırımcılar için 22 ayar bilezik çok avantajlı bir üründür. Günümüzde 22 ayar bilezik sıklıkla tercih edilmektedir.

22 Ayar Bileziklerin Avantajları

 • Yüksek Altın Oranı: 22 ayar bileziklerde %91,6 oranında altın bulunur, bu nedenle de diğer altın türlerine göre daha yüksek bir altın oranına sahiptir.
 • Gösterişli Görünüm: 22 ayar bileziklerin yoğun ve altın rengi görünümü sayesinde, diğer altın türlerine göre daha gösterişli bir görünüme sahiptir.
 • Yatırım Amaçlı Kullanım: Yüksek altın oranı sayesinde 22 ayar bilezikler, yatırım amaçlı kullanılabilirler. Özellikle uzun vadede değer kazanmaları, yatırım yapmak isteyenlerin tercih sebebi haline gelir.

 22 Ayar Altın Bilezik Doğru Bir Yatırım Aracı mıdır?

 22 ayar altın bilezik modelleri de kendi içerisinde farklı işçilik ve tekniklerle üretilir. Bu açıdan farklı teknik ve işçiler uygulandığı için fiyatları da farklılık gösterir. Örneğin üçlü burma bilezik Adana burma bilezik Mersin burma bilezik isimleri ile bildiğimiz bu bileziklerin üretim işçiliği farklıdır. Bu tarz ürünlerde genel olarak 22 ayar kullanılır.

22 ayar altın kullanılmasının amacında ise bozdururken değerini en az kaybetmesi yer alır. Bunun haricinde kuyumcularda satılan ve en çok tercih edilen desenli bilezikler burma bileziklere göre %1 oranında gelir kaybına uğratabilir. Öte yandan 22 ayar kepçeli altın bilezik modellerinde işçilik diğer ürünlere göre daha fazla olmakta ve daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bu açıdan düz bir 22 ayar bilezik almak en karlı ve en akılcı yatırım aracı olacaktır. 

 22 Ayar Altın Bileziği Bozdururken Ne Kadar Zarar Oluşabilir?

22 Ayar Bilezik
Bilezik

Günümüzde altın yatırım amacı olarak kullanılan bir emtiadır. Altın bankalarda bulundurulabileceği gibi fiziki olarak da bulundurmak mantıklıdır. Altını fiziki olarak evinde bulundurmak isteyen bayanlar 22 ayar bilezik olarak yatırımlarını yaparlar. 22 ayar bir bilezikte bozdurulurken maddi kayıp oranı %2,5 ile %3 oranı arasındadır.

Örneğin 10.000 TL’ye alınmış olan bir altın bilezik bozdurulacağı sırada 9700 ya da 9.750 lirasında bir para bırakabilir. Bu kayıp oranı nakit alımlarda ortaya çıkan bir farktır eğer 22 ayar altın bilezik alımında kredi kartı ya da taksit kullanıldıysa bu kayıp oranı %10 miktarına kadar çıkabilmektedir.  

 22 Ayar Bilezik Alaşımları Nelerdir?

 Altın saf halinde kullanılamayacağı için işlenip bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekir. Saf altının rengi parlak bir sarı renktedir. İçerisinde gümüş bakır alaşımları bulunan sarı altın oranları altının ayarında etkendir. Günümüzde sarı altın yeşil altın beyaz altın ve rose altın yani kırmızı altın çeşitleri mevcuttur. Bu tarz altınların içerisine gümüş bakır gibi alaşımlar eklenerek değişik çeşitlerde altın üretmek mümkündür. Altın dışında başka elementleri eklemek altına maliyetini düşürerek satın almayı kolaylaştırıcı bir etkendir.

22 Ayar Sarı Altın Bilezik
22 Ayar Sarı Altın Bilezik

Günümüz şartlarında altın gittikçe yükselen bir trend yakalamıştır. Bunu altın grafiklerinden de görmek mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda 22 ayar bilezik almak isteyen kişilerin gücü yetememektedir. Bu gibi durumlarda gramı düşük olan bilezikler tercih edilebilir. Altın ayar durumuna göre şekil değiştirebilir ya da sert bir şekilde formunu bozulmadan yıllar boyunca koruyabilir. 22 ayar bilezik satın almak için güvenilir bir kuyumcuya başvurmak lazımdır. Gerekirse 22 ayar bilezik satın alınırken sertifikasının olup olmadığı da sorulabilir.

Satın alma işlemi yapılırken ürünün faturası da mutlaka alınmalıdır. 22 ayar bilezik ister Ziynet eşyası olarak kullanılsın isterse de yatırım amaçlı olarak kullanılsın değerinden hiçbir şey kaybetmeden yüzyıllar boyunca da bozulmadan kalabilir. Yatırım amaçlı bilezik alınacak ise mutlaka düz modeller tercih edilmelidir.

Bileziklerin Bakımı Nasıl Yapılır

22 ayar bilezikler, diğer altın türleri gibi özel bakım gerektirirler. Bileziklerin parlaklığını ve güzelliğini korumak için düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Bunun için, ılık su ve hafif bir sabun kullanılabilir. Ayrıca, bilezikleri düzenli olarak bir altın ustasına götürerek, daha profesyonel bir bakım da yaptırılabilir.

22 Ayar Bilezik Fiyatları

Diğer altın türlerine göre daha yüksek bir altın oranına sahip oldukları için fiyatları da diğer altın türlerine göre daha yüksektir. Bileziklerin fiyatları, altın piyasasındaki dalgalanmalara göre değişiklik gösterir. Ancak, yüksek altın oranı sayesinde uzun vadede yatırım amaçlı kullanımı da mevcuttur.

Kaynak: Anlık Altın anlikaltin

error: Seçim Çalışmıyor