• YARIM ALTIN
  4.010,00
  % 0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1109
  % 0,11
 • € EURO
  20,7200
  % 0,46
 • £ POUND
  23,5764
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  2,7796
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2485
  % -0,35
 • BITCOIN/TL
  515884,169
  % -1,36
 • BIST 100
  4.829,81
  % -3,36

22 Ayar Bilezik

22 Ayar Bilezik

22 Ayar Bilezik

Altın bayanların vazgeçilmez Ziynet eşyalarından biridir. Özellikle bilezik, işçiliği az ise yatırım amaçlı olarak takılır. Bilezikler içeriğindeki maden karışımına göre çeşitlendirilir. En çok piyasada satılan ürün ise 22 ayar bilezik olmaktadır. 

Altın çok eski yıllardan bu yana gerek yatırım amaçlı gerek de Ziynet eşyası olarak sıklıkla tüketilen bir madendir. Bu parlak Sarı renkli olan kullandıkça kararmayıp parlayan ve değerini asla kaybetmeyen yatırım amaçlı maden takı olarak da kullanımından dolayı çok fonksiyonludur.

Günümüzde gerek düğünlerde gerek de olimpiyatlarda başarı ödülü olarak verilen altın değerini gün geçtikçe korumaya devam ediyor.

 22 Ayar Bileziğin İçeriğinde Neler Bulunur?

22 Ayar Bilezik
22 Ayar Bilezik

 Bir bilezik tercih edilirken öncelikli olarak yatırım amaçlı mı yoksa sadece kullanım amaçlı mı olup olmadığına karar vermek gerekir. Eğer yatırım amaçlı bir bilezik alınacak ise işçiliğinin çok az şekilde yapılması önem taşır. Çok fazla işçilik bulunan bilezik satıldığında yüksek miktarda değerini kaybeder. Düz bir bilezik alındığında ise tekrar satmak isteyince işçilik parası çok az olur.

22 ayar bilezik içinde yaklaşık olarak %8.4 miktarında başka maddeler kullanılır. Geri kalan %91.6 ise saf altın elementinden oluşmaktadır. Yatırımcılar için 22 ayar bilezik çok avantajlı bir üründür. Günümüzde 22 ayar bilezik sıklıkla tercih edilmektedir. 

 22 Ayar Altın Bilezik Doğru Bir Yatırım Aracı mıdır?

 22 ayar altın bilezik modelleri de kendi içerisinde farklı işçilik ve tekniklerle üretilir. Bu açıdan farklı teknik ve işçiler uygulandığı için fiyatları da farklılık gösterir. Örneğin üçlü burma bilezik Adana burma bilezik Mersin burma bilezik isimleri ile bildiğimiz bu bileziklerin üretim işçiliği farklıdır. Bu tarz ürünlerde genel olarak 22 ayar kullanılır.

22 ayar altın kullanılmasının amacında ise bozdururken değerini en az kaybetmesi yer alır. Bunun haricinde kuyumcularda satılan ve en çok tercih edilen desenli bilezikler burma bileziklere göre %1 oranında gelir kaybına uğratabilir. Öte yandan 22 ayar kepçeli altın bilezik modellerinde işçilik diğer ürünlere göre daha fazla olmakta ve daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bu açıdan düz bir 22 ayar bilezik almak en karlı ve en akılcı yatırım aracı olacaktır. 

 22 Ayar Altın Bileziği Bozdururken Ne Kadar Zarar Oluşabilir?

22 Ayar Bilezik
22 Ayar Bilezik

Günümüzde altın yatırım amacı olarak kullanılan bir emtiadır. Altın bankalarda bulundurulabileceği gibi fiziki olarak da bulundurmak mantıklıdır. Altını fiziki olarak evinde bulundurmak isteyen bayanlar 22 ayar bilezik olarak yatırımlarını yaparlar. 22 ayar bir bilezikte bozdurulurken maddi kayıp oranı %2,5 ile %3 oranı arasındadır.

Örneğin 10.000 TL’ye alınmış olan bir altın bilezik bozdurulacağı sırada 9700 ya da 9.750 lirasında bir para bırakabilir. Bu kayıp oranı nakit alımlarda ortaya çıkan bir farktır eğer 22 ayar altın bilezik alımında kredi kartı ya da taksit kullanıldıysa bu kayıp oranı %10 miktarına kadar çıkabilmektedir.  

 22 Ayar Bilezik Alaşımları Nelerdir?

 Altın saf halinde kullanılamayacağı için işlenip bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekir. Saf altının rengi parlak bir sarı renktedir. İçerisinde gümüş bakır alaşımları bulunan sarı altın oranları altının ayarında etkendir. Günümüzde sarı altın yeşil altın beyaz altın ve rose altın yani kırmızı altın çeşitleri mevcuttur. Bu tarz altınların içerisine gümüş bakır gibi alaşımlar eklenerek değişik çeşitlerde altın üretmek mümkündür. Altın dışında başka elementleri eklemek altına maliyetini düşürerek satın almayı kolaylaştırıcı bir etkendir.

22 Ayar Bilezik
22 Ayar Bilezik

Günümüz şartlarında altın gittikçe yükselen bir trend yakalamıştır. Bunu altın grafiklerinden de görmek mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda 22 ayar bilezik almak isteyen kişilerin gücü yetememektedir. Bu gibi durumlarda gramı düşük olan bilezikler tercih edilebilir. Altın ayar durumuna göre şekil değiştirebilir ya da sert bir şekilde formunu bozulmadan yıllar boyunca koruyabilir. 22 ayar bilezik satın almak için güvenilir bir kuyumcuya başvurmak lazımdır. Gerekirse 22 ayar bilezik satın alınırken sertifikasının olup olmadığı da sorulabilir.

Satın alma işlemi yapılırken ürünün faturası da mutlaka alınmalıdır. 22 ayar bilezik ister Ziynet eşyası olarak kullanılsın isterse de yatırım amaçlı olarak kullanılsın değerinden hiçbir şey kaybetmeden yüzyıllar boyunca da bozulmadan kalabilir. Yatırım amaçlı bilezik alınacak ise mutlaka düz modeller tercih edilmelidir.   

Anlık Altın Fiyatları En Güncel, Canlı Döviz