• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • TAM ALTIN
  16.383,67
  % 0,61
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.608,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Yatırım İçin En Uygun Altın Fiyatları Modeli

Yatırım İçin En Uygun Altın Fiyatları Modeli

Yatırım İçin En Uygun Altın Fiyatları Modeli

Altın fiyatları, Eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de altın, en güvenilir yatırım araçlarından biri durumundadır. Altın geçmiş çağlardan günümüze kadar hediye olarak da en değerli maden olarak kabul görmüş ve en çok kullanılan maden olmuştur. Altının güvenli bir yatırım aracı olarak da çok tercih edilir olması nedeni ile altın fiyatları sürekli bir değişim içerisindedir.

Altının işlenebilir bir madendir. Bu neden ile altın yıllar boyunca çeşitli şekillerde işlenmiş ve oldukça değerli hediyeler üretilmiştir.

İşçiliği en az olarak değerlendirilen altın türleri gram altın, çeyrek altın, cumhuriyet altın ve külçe altın olup, bunlar daha çok yatırım amaçlı kullanılmaktadır.

İşçiliği ile ön plana çıkan ve ülkemizdeki evlilik merasimlerinin en değerli ve en vazgeçilmez hediyelerinden biri olan altın bilezik ise takı olarak çok tercih edilmekte ve yıllardır bu gelenek halinde sürmektedir.  

Altına Yatırım Neden Daha Güvenilir Bir Yatırım Türü Olarak Değerlendirilir?

altın fiyatları

Diğer yatırım türleri ile kıyaslama yapıldığında, altının dünyada ve ülkemizde meydana gelmiş ve hala da gelmekte olan ekonomik krizlerden en az oranda etkilendiği görülür. Ülkelerde yaşanan ekonomik krizlerde, o ülkenin para birimi en fazla etkilenen değerdir. Fakat altın piyasası küresel değerlere sahiptir ve uzun vadeli olarak değerlendirildiğinde büyük bir ihtimalle karlı bir kazanç elde edilmesi sağlanacaktır. Bu neden ile anlık altın fiyatları son derece büyük ilgi görmektedir. Ayrıca altına yatırım yapmış olan kişiler tarafından, geçmiş dönemlerin altın fiyatları da önemlidir.

Altın piyasasında altın fiyatlarının gelecekte yapacağı hamleleri doğru tahmin edebilmek için, geçmiş altın fiyatlarının iniş çıkışlarına göz atmak da oldukça büyük bir öneme sahiptir. 

Hangi Altına Yatırım Yapılmalı?

Yatırımını altına yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususlardan biri de hangi altına yapılan yatırımın daha karlı ve daha güvenli olduğudur. Uzun emekler sonucu elde edilen tasarrufların doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu neden ile altına yatırım seçenekleri incelendiğinde, genellikle en karlı seçenek olarak gram altın gösterilir.

Yatırım İçin En Uygun Altın Fiyatları Modeli altın fiyatları

Genellikle işçilik maliyeti gerektiren altın türlerinde satış işlemleri gerçekleştirilirken değer kaybı yaşanır. Gram altın, altın türleri içerisinde en düşük işçilik maliyetine sahip altın ürünüdür. Bu neden ile satış işlemi yapılırken genellikle fazla değer kaybetmez ve satış işleminin zamanlaması da doğru bir şekilde ayarlanırsa yine değerinde satılmış olur.

Kuyumcularda 1 gramdan başlayarak 20 grama kadar gram altın çeşitleri bulunur. Mevcut bütçeye göre alıcısı da değişmektedir. Anlık altın fiyatları takip edilerek gram altında en güncel fiyatlar öğrenilebilir ve alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir.

Altına Yatırım Yaparken Altın Ayarı Önemli Midir?

24 ayar altın, altın madeninin en yalın ve en saf halidir. Altının en esnek olduğu ayardır. Gram altınlar 24 ayar olarak ve 22 ayar olarak değerlendirilir. Altın çok esnek bir yapıda iken, işlenerek takı ve ziynet eşyası yapımında değerlendirilememektedir. Altının rahat bir şekilde işlenebilmesi için 24 ayar altına bazı farklı metal türleri ilave edilir.

Altının takı veya ziynet eşyası olarak kullanılması için dayanıklı olması gerekir. 24 ayardaki altına katılan, altının esnekliğini azaltacak farklı türden metaller ile, altının esnekliği azalır ve dayanıklılık özelliği artar. 22 ayar bilezik, bu nedenle 24 ayar olarak üretilemez. 

Çeyrek Altın mı Bilezik mi Yatırım İçin Daha İyidir?

Altında işçilik maliyeti arttıkça, bu fiyat olarak ekleneceği için ekstra işçilik maliyeti de ödenmiş olur. İşçilik maliyetinin mevcut olması alım satımlarda da fiyat farklılıkları oluşturur. Altın yatırımı yapmayı tercih edenler en çok da altın bilezik veya çeyrek altın şeklinde yatırım yapma yolunu seçerler.

altın fiyatları

Çeyrek altın ya da bilezikten hangisinin daha avantajlı olduğu konusuna gelindiğinde ise; bilezikte işçilik maliyeti olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Yine de yatırım tercihi bilezikten yana yapacak ise daha düz modeller tercih edilmelidir. Böylece işçilik maliyeti en aza indirilmiş olunur.

Yatırım tercihini  çeyrek altından yana kullanmak isteyenler için ise şöyle bir seçenek olabilir. Örneğin farklı zamanlarda iki çeyrek satın almış olmak yerine, para muhafaza edilip tam altın olarak tercih etmek işçilik maliyetini oldukça düşürecektir. Veya iki çeyrek altın almak yerine yarım altın almak olarak da düşünülebilir.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor