• ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • TAM ALTIN
  16.383,67
  % 0,61
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.608,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Malatya Altın Fiyatları

Malatya Altın Fiyatları

Malatya Altın Fiyatları

Altın yüzyıllaran beri sıklıkla tercih edilen ve zaman zaman takı olarak zaman zaman ise yatırım amaçlı olarak satın alınan bir üründür. Üzerinden uzun bir zaman  geçse bile paslanmayan ve kararmayan, güzelliğini yitirmeyen özellikleri sayesinde de  insanları cezbetmiştir. Altının cazibesine kapılmayan insan ırkı yoktur. Tarihi geçmişinin de yaklaşık olarak  M.Ö. 4000’li yıllara kadar uzandığı bilinmektedir. Malatya altın fiyatları ise değişkenlik göstermektedir. Günümüzde de devam eden düğünlerde hala en popüler takılar, altın takılardır. Geline beşi bir yerde takılır ve kolları altın bilezikler ile donatılmaktadır.

Altın eski çağlardan bu yana önemini yitirmiş değildir. Bazı düğünlerde çeyrek, yarım ve tam altınlar takılır. Olimpiyat gibi spor ve kültürel aktivitelerin başarılı olan kişilerine de dağıtılan birçok ödülün objeleri altın içerir. Malatya altın fiyatları da eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de inişli ve çıkışlı bir yapıya bürünmüştür.

Malatya Altın Tarihçesi

Malatya Altın Fiyatları
Malatya Altın Fiyatları Filozof Taşı

 Malatya altın fiyatlarının oluşmasından önce mutlaka altının tarihi hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Altının geçmişinin hangi uygarlığa kadar uzandığını tespit etmek yüzde yüz olarak bilinmemektedir. Ancak mö 4000’li yıllara kadar uzanan tarihi olduğunu tahmin etmek mümkündür.

Bir zamanlar da eski Mısır’da para olarak kullanıldığına dair bazı kanıtları bulunmaktadır. Peru bölgesinde bazı antik kalıntılarda M.Ö. 2000’li yıllara ait altın takılar kazılar esnasında bulunmuştur. İnka, İskit, Yunan, Sarmat, Mısır, İran, Asur, Sümer ve Lidya gibi medeniyetler başta olmak üzere hemen hemen bütün medeniyetlerde de para, takı, mücevher ve süs eşyası olarak altının kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

Bursa kapalı çarşı altın fiyatları nasıl değişkenlik gösteriyor ise mutlaka geçmiş zamanlarda da altının karşılığı olan emtia da değişkenlik göstermiştir. Simyacıların kullandığı ve adından sıklıkla bahsettikleri “filozof taşı” da büyük ihtimal çerçevesinde altından oluşmaktaydı.

 Malatya  Altının Farklı Anlamları

Malatya Altın Fiyatları
Altın Fiyatları Malatya

 Malatya altın fiyatlarından bahsederken diğer yandan da altın kelimesinin başka dillerde karşılığı bilinmelidir. Altın diye adlandırdığımız bu  kelime Latince de   aurum kelimesinden türeyen  bir sözcüktür. Altının ingilizce karşılığı “gold”dur. Diğer bazı dillerde “şafak, parlak, şafakların  parıltısı” gibi anlamlara gelen benzer kelimelerden türetilen sözcüklerle ifade edilir. Parlaklığı ile bizleri halen daha cezbetmeyi başaran bu element yüzyıllar boyunca özellikle bayanları cezbetmeye ve etkilemeye devam edecektir.

Altın ihtiyaçlarınız oluştuğunda ise fiyatları da araştırmanız gerekir. Bu açıdan Malatya Altın Fiyatları bilgisi için bizlere danışarak en doğru fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Malatya Altınının Hangi Alanlarda Kullanımı Vardır?

 Malatya altın fiyatlarını araştırırken altının çok farklı kullanım alanlarının olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Altın, başta takı olarak kullanılmakta  ve yatırım sektörleri olmak üzere birçok üründe değerlendirilmektedir. Kuyumculuk ve takı sektörünün en çok kullanılan hammaddesi, vazgeçilmez metalidir. Ayrıca  Malatya Altın Fiyatları konusunu araştırırken de altın elementinin de yüksek elektrik iletkenliği sebebiyle elektronik cihazlarda kullanıldığını bilmek gereklidir.

Altın, kızılötesi ışınların yüzde 98’ini yansıtır. Bu sebeple uzay sistemlerinde ve araçların yapımları aşamasında bu özelliğinden faydalanılır. İnce levha haline getirilerek büyük binaların pencerelerinde ısı yalıtımı amacıyla fayda sağlanılır. Bilgisayar işlemcilerinin bazı parçaları ise altın alaşımıdır. Malatya altın fiyatları için altın paralar, genellikle altın-bakır alaşımlı olarak piyasaya sürülür. Altın daha birçok alanda da yaygın bir şekilde kullanılır. Bunlardan bazıları ise  elektrik terminalleri, baskı devreleri, transistörler, yarı iletken sistemler, uzay kıyafetleri, uzay araçları, süs eşyaları, kaplama, kokpit camları, fotoğrafçılık gibi alanlardır.

Malatya Altın Çeşitlerinden  Satışa Sunulan Beyaz Altın

Malatya Altın Fiyatları
Malatya Altın Fiyatları

 Malatya altın fiyatları içinde beyaz altının fiyatları da farkılık gösterir.  Bu alaşımda yüzde 80 altın, yüzde 16 nikel, yüzde 3 çinko ve yüzde 1 bakır kullanılmaktadır. Bakır, platin, paladyum ve iridyum gibi metaller beyaz altın üretiminde kullanılabilir. Beyaz altın üretimi tamamlandığı zaman  kirli beyaz bir renk alır. Bu alaşım, rodyum ile kaplanarak parlak ve tam beyaz yüzey elde edilir ve bu uygulama işleme kuyumculukta “rodyum yansıması” ismi verilmektedir. Ancak nikelli beyaz altınlar, bazı insanlarda alerjik durumlara yol açabilmektedir. Bu yüzden Malatya altın fiyatları araştırılırken bizlere uğrayarak bu konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Malatya altın fiyatları anlık olarak paylaşılmakta ve kullanıcılara piyasada bulunan en doğru fiyat bilgisi ile vermektedir.

Kaynak: Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor