• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Beyaz Altın Sarı Altin Arasındaki Fark Nedir

Beyaz Altın Sarı Altin Arasındaki Fark Nedir

Beyaz Altin Sarı Altin Arasındaki Fark Nedir

Birçok kişi sarı altın ve beyaz altın isimlerini duymuştur. Fakat çoğu insan sarı ve beyaz parlak kıymetli metal arasında bir fark olup olmadığı konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Beyaz kıymetli metal işlendiği sırada içine çinko karıştırılır ve bu şekilde elde edilir. Sarı altın işlenirken ise içerisinde çinko kullanılmadan üretimi yapılır. işlenme sırada içerisine bakır ve nikel karıştırılarak beyaz cinsi elde edilir. Çinko karıştırılan da ise beyaz bir görünüm elde edilir. Birçok kişi sarı ve beyazın değerinin birbiri ile aynı olup olmadığı ile ilgili araştırmalar yapıyor. Sarı olanın da beyaz olanın da değerleri aynıdır.

Değer olarak aralarında herhangi bir fark yoktur. Sarı olan ve beyaz olan arasındaki tek fark renkleridir. Bu da içermiş oldukları maddelerden kaynaklanır. Sarı altın saf altındır. Fakat beyazın içerisinde gümüş rodyum ve çinko da yer alır. Beyaz içerisinde barınan bu yabancı maddeler altının değerinde herhangi bir düşüşe sebebiyet vermez. Bununla birlikte altının içerisinde yabancı maddelerin kullanılması gerekli bir işlemdir. Bu sayede altın daha yumuşak bir hale gelir. Böylece altının işlenmesi ve şekil verilmesi çok daha kolay olur.

Hangi Renk Altın Tercih Edilmeli? 

İnsanlar altın alışverişi yaparken sarı altın mı yoksa beyaz altında almaları gerektiği konusunda kararsız kalıyorlar. Sarı altın ve beyaz altın değer bakımından birbirinin aynıdır. Ancak dayanıklılık yönünden bakıldığında ise beyaz altın sarı altına kıyasla çok daha yüksek dayanıma sahiptir. Bununla birlikte beyaz altın sarı altından daha uzun yıllar boyunca kullanım imkanı sunar.

Ayrıca beyaz altın sarı altına kıyasla çizilmeye ve yıpranmaya karşı daha dayanıklıdır. İnsanlar beyaz altını pırlantaya benzemesi nedeni ile daha fazla tercih ediyorlar. Yüzüklerde ise genellikle sarı altından yana tercih yapıdır. Değer bakımından aralarında herhangi bir fark bulunmasa da sarı ve beyaz altın türlerinin kendilerine göre bazı avantajları bulunur. 

Beyaz Ve Sarı Altın

Beyaz Altın Sarı Altin Arasındaki Fark Nedir
Anlık Altın

Beyaz ve sarı altın çeşitleri arasında renkleri dışında hiçbir şekilde değer farkı bulunmaz. Her iki altın türünün arasındaki tek fark metal karışım içeriğidir. Beyaz altın türü sarı altına kıyasla içerisinde daha fazla çinko ve nikel barındırır.

Sarı altın türünde ise daha yüksek oranda bakır bulunur. Gerçek ve saf altın sarı altındır. Ancak beyaz altın sarı altına kıyasla daha az saflık içerir. Anlık altın fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Beyaz Altın

Beyaz Altın Sarı Altin Arasındaki Fark Nedir
Arasındaki Fark

Aslında üzeri kaplanmış sarı altin türüdür. Görsel bakımdan her ikisinin arasındaki tek fark renkleridir. Bununla birlikte beyaz altın tercih eden kişilerin en fazla karşılaşmış oldukları sorun ise bir süre kullandıktan sonra sararmasıdır. Aslında bu durum sararma değildir. Üzeri kaplanmış olan sarı altının üst kısmı zamanla aşınır ve altın kendi rengini almaya başlar. Alyans, kolye, set, bileklik, tektaş, yüzük, küpe, bilezik, gram, zincir vb çeşitleri sarı olan türlerindeki gibi vardır.

Altın Renkleri

Beyaz Altın Sarı Altin Arasındaki Fark Nedir
Arasındaki Fark Nedir

Altın sarı renkte çıkan bir madendir. Altinın saf rengi sarıdır. Altın yapısı gereği sert ve dayanıklı olmadığından dolayı bükülme ve eğilme gibi sorunlar ile karşı karşıya kalır. Bunun çözümü olarak ise altın farklı elementler ile belli miktarlarda karıştırılır. Böylece altın daha dayanıklı hale getirilir. İşlendikten sonra altın takı bilezik çeyrek tam cumhuriyet altını gibi farklı şekillerde kullanılabilir. Sarı altın bakır çinko ve saf altın alışımlarının karışımı ile elde edilir. Beyaz altın ise Palladium gümüş ve saf altının bir takım beyaz alaşımların karıştırılması ile elde edilen bir altın türüdür. Beyaz ve sarı altin arasında değer bakımından kesinlikle bir fark yoktur. 

Altın Nedir? 

Altın madenlerden çıkarılan ve Aslı sarı olan saf bir madendir. Antik çağlardan bu yana görüntüsü ve ender bulunması nedeni ile altının oldukça büyük bir maddi değeri vardır. Altın çeşitleri arasında yer alan beyaz, sarı altının rodyumuna kaplanmış halidir. Böylece altında daha hoş bir görünüm ve parlaklık meydana gelir. Beyaz altın sarı altın ile kıyaslandığı zaman dayanıklılık bakımından çok daha sağlamdır. İnsanlar altın satın alırken sarı altının daha değerli olduğunu düşünse de her iki altın çeşidi de aynı değere sahiptir ve değer bakımından hiçbir farkları yoktur.

Anlık altın

error: Seçim Çalışmıyor