• ALTIN (TL/GR)
  2.511,54
  % 0,06
 • ÇEYREK ALTIN
  4.074,00
  % 0,02
 • YARIM ALTIN
  8.172,00
  % 0,04
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.272,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2002
  % 0,06
 • € EURO
  35,0310
  % 0,03
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Altın Nasıl Parlatılır

Altın Nasıl Parlatılır

Altın Nasıl Parlatılır

Altın, nazik kullanım gerektiren güzel ama yumuşak değerli bir metaldir. Altını yılda sadece bir veya iki kez cilalamalısınız. Altının çok fazla parlatılması hasara neden olabilir. Ancak özel bir özen ve çaba ile altınlarınızın yeni gibi parlamasına sahip olabilirsiniz.

Altın nasıl parlatılır altını suya, kabartma tozuna ve bulaşık deterjanına batırın. Bir kaseyi suyla doldurun. Az miktarda kabartma tozu ve hafif bir bulaşık sabunu ekleyin. Altını karışıma batırın. Birkaç dakika ıslanmasına izin verin.

Altını yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla ovalayın. Yeni, bebek boyutunda yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmak için idealdir. Altını diş fırçasıyla nazikçe ovalayın. Fırçalarken o kadar baskı uygulamanıza gerek yok. Varsa altının yarıklarına girdiğinizden emin olun.

Altın Nasıl Parlatılır
Altın Nasıl Parlatılır

Altını durulayın. Diş fırçasını kullandıktan sonra altını ılık su altında tutun. Tüm kabartma tozu karışımını duruladığınızdan emin olun. Sonuçtan memnun olup olmadığınızı görmek için altını inceleyin.

Altını bir bezle kurulayın. Altını kurutmak için yumuşak bir bez kullanın. Altını çizebilecekleri için kağıt havlu gibi ürünleri kurutmak için kullanmaktan kaçının. Ayrıca havayla kurumasına da izin verebilirsiniz.

Parlatma işlemini bitirmek için bir kuyumcu bezi kullanın. Yüzüğün yüzeyini nazikçe silin. Kalan kalıntıları silin. Herhangi bir kalıntı veya toz kalmamışsa, altını daha da parlatmak için halkanın üzerinden birkaç kez geçin.

Bir kuyumcu bezini internetten, kuyumcudan veya bazı süpermarketlerden satın alabilirsiniz.

Altın Nasıl Parlatılır Çizikler Nasıl Çıkartılır

Altın Nasıl Parlatılır
Altın Nasıl Parlatılır

Altını bulaşık deterjanı ve suyla temizleyin. Altını temizleyerek başlayın. Yumuşak, temiz bir bulaşık bezinin üzerine yumuşak bir bulaşık deterjanı ve su koyun. Altının yüzeyini nazikçe ovalayın. Ardından altını suyla durulayın ve kurumaya bırakın.

Su ve amonyak birleştirin. Bir kaseye bir ölçü amonyak ve altı ölçü su dökün. Amonyak eczanelerden ya da alışveriş siteleri gibi temizlik ürünlerinin bulunduğu her yerden satın alınabilir. Amonyak kullanırken eldiven giydiğinizden ve tamamen giyinik olduğunuzdan emin olun.

Altını karışıma batırın. Halkayı karışımın içine koyun. Bir dakika kadar ıslanmasına izin verin. Altını karışımda bir dakikadan fazla bırakmayın.

Altını kurutmak için bir yumuşak dokulu bez kullanın. Bir dakika sonra altını amonyak karışımından çıkarın. Çiziklerin büyük ölçüde kaldırılıp kaldırılmadığını görmek için altını inceleyin. Altını bir mendille kurutun veya kurumaya bırakın. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Altını Korumak

Altın Nasıl Parlatılır
Altın Nasıl Parlatılır

Yorucu aktivite sırasında altın takınmaktan kaçının. Terlemenize neden olan bir aktiviteye katılacağınız zaman altın takı takmayın. Ter asidiktir ve altına zarar verebilir. Aktivite sırasında altını çıkarmak mümkün değilse, yumuşak bir bezle mümkün olan en kısa sürede silmeyi unutmayın.

Altın takarken losyon kullanmayın. Losyon gibi bazı kozmetik ürünler altına zarar verebilir. Zarar verebilecek diğer maddeler saç spreyi ve parfümdür. Bu eşyaları altın takarken kullanabilirsiniz ancak iki malzemenin temas etmemesine dikkat edin.

Hareketinize dikkat edin. Altın takarken her zaman hareketsiz kalmak zorunda değilsiniz, ancak ne yaptığınıza dikkat etmenize yardımcı olur. Nesnelere çarpmaktan ve altını diğer nesnelere çarpmaktan kaçınmaya çalışın. Dikkatli olmak altının yüzeyinin çizilmesini ve zarar görmesini engelleyecektir.

Narin altınları daha az kullanın. Güzel altınınızı mümkün olduğunca sergilemek cazip gelebilir, ancak kullanımını sınırlamaya çalışın. Günlük olarak pahalı ve daha az dayanıklı altın kullanmaktan kaçının. Altınları özel günler için saklamaya çalışın. Daha az sıklıkta takmak ömrünü uzatacaktır.

Altından Çizikleri Parlatabilir Misin

Görsel olarak çizikler görüyorsanız, mücevherleri gerçekten profesyonelce parlattırmanız gerekir. Günümüzde lazer kaynak makineleri ile en derin çizikler bile giderilebilmektedir. Çizikleri kelimenin tam anlamıyla doldururlar ve parça daha sonra zımparalanabilir ve cilalanabilir, böylece asla fark etmezsiniz.

Altındaki Kararma Nasıl Giderilir

Altın ancak 50-60 yıl sonra kararır. Kararacak kadar eski altınlarınız varsa, kararma eskiliğini gösterdiğinden, kararmayı kaldırmak büyük olasılıkla altını devalüe edecektir yani değerini düşürecektir. Bu nedenle altını karartmayın.

Evde Altın Nasıl Saklanır

Altın takıları pamuklu astarlı bir kutuda orta sıcaklıkta saklayın.

Sonuçlardan memnun değilseniz altını bir profesyonele götürün. Bir profesyonel, ilk altın tabakasını çıkarmak için bir aşındırıcıyı nasıl doğru kullanacağını bilecektir.

Altın dolgulu mücevherleri cilalamak istiyorsanız, kabartma tozunu atlayın ve daha yumuşak bir seçenek için sadece bulaşık deterjanı ve su kullanın.

Altın Nasıl Parlatılır Püf Noktaları

Hedefinizi parlatırken aşındırıcı kullanmayın. Ürününüzün aşınmasına neden olabilirsiniz

Altın üzerinde sabun (yumuşak bir bulaşık sabunu olmadığı sürece) veya klor kullanmayın.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Hafif bulaşık sabunu

Yumuşak kıllı diş fırçası

Karbonat

Yumuşak dokulu bir bez

Kase (ıslatmak için)

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor