• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Altın Almak Caiz Mi

Altın Almak Caiz Mi

Altın Almak Caiz Mi

Altın satın almadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Örneğin, Altın Almak caiz mi Fiziksel altın satın alırken güvenli depolama maliyetini de göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Birçok yatırımcı, altını onlar için saklayan emanetçileri tercih ediyor. Bu seçeneklerin tümü altın yatırımınızın fiyatına eklenecektir.

Altın Almak Caiz Mi 2
Altın Almak Caiz Mi

Altın, dayanıklı olmasının yanı sıra reaktif olmayan bir metaldir. Bu, oksijenle veya çoğu kimyasalla reaksiyona girmeyeceği anlamına gelir. Bu, asla kararmayacağı, paslanmayacağı veya yok olmayacağı anlamına gelir. Altının yatırım olarak seçilmesinin bir diğer nedeni de diğer metallerden farklı olarak saf haliyle doğal olarak bulunmasıdır. Ayrıca altının rafine edilmesi diğer metallere göre daha kolaydır ve her miktarda satın alınabilir. Altın Almak caiz mi? Sorusuna kapsamlı bir şekilde cevap vereceğiz.

Saflığı

Altın Almak Caiz Mi Saflık
Altın Almak Caiz Mi Saflık

Altın satın alacakken dikkat edilmesi lüzum eden en önemli faktörlerden biri saflık seviyesidir. Genellikle karat seviyeleri on veya on ikidir ve on sekiz karat en saf olarak kabul edilir. Altına yatırım yapmak için yatırım amaçlı en az 22k altın kullanmak en iyisidir. Dekoratif amaçlar için, daha düşük bir saflık seviyesi daha iyi bir seçim olabilir. Karat ölçeğine ek olarak, binde parça olarak altın saflığını ölçen bir binlik incelik ölçeği vardır. Bu ölçeğin anlaşılması daha kolaydır ve kolayca yüzdelere çevrilir.

Altının değeri her zaman saflığıyla yakından bağlantılı olmuştur. Altının saflığını ölçmek için kullanılan sistem binlerce yıl önce kurulmuştu ve bugün hala önemli bir rol oynuyor. Altının saflığının değerini nasıl etkilediğini anlamak, eski tüccarlar için olduğu kadar modern yatırımcılar için de çok önemlidir. Altının dayanıklılığı, yoğunluğu ve parıltısı, onu servet depolamak için ideal bir seçim haline getirir. İnsanların bir servet deposu olarak altını seçmelerinin birçok nedeni vardır.

Saflığını sağlamak için bir mücevher parçasına karat numarası basılabilir. Örneğin, bir kolye, arkasından k veya kt ile iki basamaklı bir sayı ile damgalanabilir. Bir altın parçasının saf olup olmadığını belirlemek için Bellatory başka testler önerir. Karat numarası net değilse başka bir metalin işareti olabilir. Saflığın anlaşılmasını kolaylaştırmak için bir mücevher parçası 20k olarak işaretlenebilir. Anlık altın fiyatlarında saflık derecesi de önemlidir.

Altın Almak caiz mi; Çevrimiçi Satın Alma

Çevrimiçi altın ve gümüş satın almanın birkaç avantajı vardır. Çevrimiçi perakendecilerin genel giderleri daha düşük olduğundan ve fiziksel bir mağazayla sınırlı olmadıklarından daha rekabetçi fiyatlar sunabilirler. Online altın ve gümüş fiyatları genellikle spot fiyatların sadece birkaç dolar üzerindedir. Ayrıca belirli bir eyaletle sınırlı olmadıkları için daha geniş bir ürün yelpazesi sunabilirler. Çevrimiçi altın ve gümüş satın almak biraz sinir bozucu olsa da, birkaç avantajı da vardır. Anlık altın bankalar aracılığı ile de alınabilmektedir. Anlık altın fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Altın Almak caiz mi? Çevrimiçi altın satın almanın en önemli avantajı, üçüncü taraf riskine maruz kalmamanızdır. Üçüncü taraf bir mağazadan altın satın aldığınızda, mülkiyet garantisi olmayan kağıt ürünleri olan ETF’lere yatırım yapıyor olabilirsiniz. Bu tür altın alımı, yanlış yönetim, düpedüz dolandırıcılık veya daha kötüsünü içerebilir. Online altın satın alarak, paranızın karşılığını aldığınızdan emin olabilirsiniz. Güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, saygın bir şirketten çevrimiçi altın satın almayı deneyin.

Altın Almak Caiz Mi
Altın Almak Caiz Mi

Fiziksel altın satın alırken, düzgün bir şekilde saklamak önemlidir. Çoğu bayi fiyatı birkaç dakikalığına kilitler, ancak fiyatlar hızla değişebilir. Genellikle bir e-posta onayı ve devam eden sevkiyat bildirimleri almayı bekleyebilirsiniz. Ayrıca altınlarınızı evde saklayabilirsiniz ancak güvenli bir yerde saklamanız önerilir. Çoğu saygın emanetçi, güvenliğiniz için SSL şifrelemesi kullanır. Altınlarınızı hırsızlığa veya hasara karşı da sigortalayabilirsiniz.

Çevrimiçi altın satın almak giderek daha popüler bir seçenek haline geliyor. Birçok kişi, Diwali, Yılbaşı veya Hindistan’daki Pandemi gibi uğurlu durumlarda çevrimiçi altın satın almayı tercih ediyor. Fiziksel altın piyasasının hala çok geniş olduğunu ve çevrimiçi altının genellikle daha güvenli olduğunu hatırlamak önemlidir. Ancak riskler var. Online alışverişler dikkatli yapılmalıdır. Emin değilsen konuş saygın bir satıcıya. Bu sayede satıcıya güvenebilir ve altın takınızı kaybetme riskinden kurtulabilirsiniz.

Şeriat’ın İptal Seçeneği

İptal seçeneği İslami işlemler için önemli bir gerekliliktir. Bunun nedeni basittir: Bir mal belirtilen kalitede değilse ve teslim edilemiyorsa, bir taraf işlemi iptal edebilir. Ayrıca, satıcının ürünü yanlış tanıtması onları heyecanlandırıyorsa alıcı işlemi iptal edebilir. Şeriatta iptal etme seçeneği İslami işlemler için kritik bir husustur, bu nedenle bir satıcının yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak esastır.

Şeriatta iptal etme seçeneği, her iki tarafın da işlemden çıkabileceği bir süre olan khiyar olarak bilinir. Ancak, altın veya gümüş gibi tefeci emtialar için bu seçenek geçerli değildir. Birinci durumda, Peygamber Muhammed’in, işlem kesin ve yerinde olmadıkça altın veya gümüş satın almanın riba olduğunu söylediği aktarılır. İkinci durumda, satıcı malın maliyetini belirtmeli ve alıcı fiyatı daha sonraki bir tarihte kabul etmelidir. Satıcı tarafından belirlenen fiyat, spot fiyata eşit veya daha yüksek olabilir, ancak alıcı, kötü bir ekonomi durumunda sözleşmeyi de iptal edebilir. Şeriat, gelecekteki emtia işlemlerini düzenlemede oldukça katıdır, bu nedenle bir satın alma yapmadan önce iptallerle ilgili kuralları ve düzenlemeleri anlamak hayati önem taşır.

Anlık altın

YORUMLAR YAZ
 • Ali2 yıl önce
 • Fiyatlar aldı başını gitti

error: Seçim Çalışmıyor