• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Tam Altın Fiyatı

Tam Altın Fiyatı

Tam Altın Fiyatı

Mücevher altını olarak da bilinen tam altın fiyatı ve 22 ayardır. Bu altın miktarı 7 gramdan oluşmaktadır. Som altından 7 gramlık bir ölçü birimidir. Saf altın 6.42 grama eşittir. Özel kutlama ve ziyaretlerde karşı tarafa verilebilecek en özel hediyelerden biri de altın dolusu altındır. Bu zarif görünümü ve en güvenilir yatırım şekli olması nedeniyle verilebilecek anlamlı hediyelerden biridir. Altın, yeni evlilerin veya yeni doğum yapmış olanların en sevdiği hediyelerden biridir. Tam altın fiyatı sürekli olarak değişmektedir.

Anlık Tam Altın Fiyatı

Alış15.566,09
Satış15.566,09
Değişim0,75
Son Güncelleme:

Tam altın fiyatı, altın piyasasının tamamı çok hızlı düşen ve yükselen ve güvenilirlik vaat eden bir yapıya sahip olmadığı için sadece hediye olarak değil, kişisel yatırım için uygun fiyatlı bir araç olarak da tercih edilebilir

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tam Altın Fiyatı
Tam Altın Fiyatı

Tam altın hem takı hem de yatırım amaçlı kullanılabilecek en kullanışlı araçtır. Tam altın almak mantıklı bir yatırım tercihi olsa da çok dikkatli ve titiz davranılması gerekiyor, aksi halde alınan altın zarara uğrayabilir. Altın satın alırken öncelikle güncel altın fiyatını tam olarak bilmeniz gerekir. Bu piyasayı güncel bir şekilde takip etmek, herhangi bir satın alma fiyatı sıkıntısını ortadan kaldıracaktır. Normal fiyatın ne olduğunu bilmek, fahiş veya normalin altında altın alırken dikkatli olmanızı sağlayacaktır. Tam altın fiyatı kuyumcudan kuyumcuya da değişebilmektedir

Güncel fiyatı bilmenin yanı sıra altının kesin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir. Ayrıca kaç gram altın olduğunu ve gram başına değerini de düşünmek faydalı olacaktır. İnternet üzerinden yapılacak alışverişlerde kuyumcu veya üreticinin ürün üzerinde bir patentinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Tam altın fiyatı anlık altın fiyatında olduğu gibi sürekli değişebilmektedir.

Tam Altın Kaç Gram?

22 ayar takı olarak da bilinen altın, 7.016 gram ağırlığındadır. Bütün altın genellikle Cumhuriyet altınıyla karıştırılır. Cumhuriyet altın fiyatları grafik yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. İki altın türü arasında gramaj ve tasarım açısından farklılıklar olsa da Cumhuriyet altınının ağırlığı 7.216 gramdır.  Kurumsal ve bireysel yatırımcılar tarafından günün genel Tam altın fiyatı son dakika hareketlerine odaklanır.

Altının tamamına sahip olanlar veya tamamını almak isteyenler Kapalıçarşı ve kuyumculardaki Tam altın fiyatı ve hareketini takip edebilecekler. Son dakika olayları, kalabalık ülkelerin aldığı ekonomik kararlar ve bunların piyasalar üzerindeki etkisi, Euro, dolar, petrol fiyatları ve altın piyasası beklentileri fiyat yönünde önemli rol oynuyor.

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Tam Altın Fiyatı
Tam Altın Fiyatı

Tam altın fiyatı ile cumhuriyet altını fiyatı arasındaki fark ağırlıklarıdır. Tam altın 7 gram iken Cumhuriyet altını ise 7.20 gramdır. İkisi de 22 kalibre. Net altın ağırlığına göre 6,42 gram Tam altın ve 6,60 gram Cumhuriyet altını bulunmaktadır. Cumhuriyet altını hem toplam ağırlık hem de içerdiği tek altın miktarı açısından tam altından daha pahalıdır. Cumhuriyet altını ile altına yatırım yapmak isteyen pek çok kişi de bir Cumhuriyet Lirası kaç çeyrek eder diye merak ediyor. Ekonomik açıdan bakıldığında, altın çeyrek bir bütün olarak daha küçük ve daha uygun fiyatlıdır.

Tam Altın Fiyatı
Tam Altın Fiyatı

Tam altının fiyatı sürekli değiştiği göz önüne alındığında, bir tam sayının yaklaşık olarak dört çeyreğe eşit olduğu söylenebilir. Yani 1 bütün 4 çeyrek altındır. Gram altının fiyatı 7.016 gram ile çarpılarak toplam Cumhuriyet altın veya lira fiyatı belirlenir.  Alış fiyatı, bir bankanın veya kuyumcunun altınınızı satın aldığı ve onu nakde çeviren fiyattır. Alış fiyatı, kıymetli altın, gram, tam altın ve yarım tael gibi her türlü yatırım altın için geçerli fiyattır. Ancak Tam altın fiyatı değişmesi ile alış fiyatı değişeceği için fiyatı takip etmek daha doğru olacağından, altına yatırım yapacak olanlar arasında altın satış fiyatı özellikle kafa karıştıran bir konudur.

Kısacası satış fiyatı; altınınızı satın aldığınız fiyattır. Yatırım veya hediye olarak tam altın almayı planlıyorsanız fiyat araştırması yaparken tam altın fiyatı ve satış fiyatını göz önünde bulundurmalısınız. Tam Altın birçok amaç için satılan bir emtia olduğu için birçok farklı tür ve boyutta bulunabilmektedir. En popüler modellerden biri tamamen altındır. Yarı altın, değerli altın, gram altın gibi birçok çeşidi bulunan altın, yüzük, kolye, bilezik ve küpe gibi aksesuarlar şeklinde de karşımıza çıkıyor.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor