• ALTIN (TL/GR)
  2.491,08
  % 0,20
 • ÇEYREK ALTIN
  4.262,00
  % -0,02
 • YARIM ALTIN
  8.654,00
  % -0,01
 • TAM ALTIN
  16.613,26
  % 1,65
 • CUMHURIYET ALTINI
  17.022,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5158
  % 0,19
 • € EURO
  34,6231
  % 0,20
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Adana Altın Fiyatları

Adana Altın Fiyatları

Adana Altın Fiyatları

Altın, tarihin her döneminde değişim aracı olarak kullanılmıştır. Ekonomilerin oluşmaya ve gelişmeye başlaması ile beraber altın yatırım ve saklama aracı olarak görülmeye başlanmıştır.

Parasal sistem içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan altın, fiziksel ve kimyasal özellikleri sebebi ile de sanayi sektöründe de son derece fazla bir şekilde kullanılmaktadır.

Altın satın alma gücünü koruması, her türlü belirsiz ortamda güvenilir bir liman olması, nerede ise tüm yatırım araçları ile negatif bir korelasyon sergilemesi sebebi ile son derece stratejik bir öneme sahiptir.

Bu derece değerli ve büyük bir öneme sahip olan altının, vatandaşlar tarafından yatırım aracı olarak görülmesi, takibinin yapılması ve saklaması son derece doğaldır.

Altın her ülkede ayrı bir borsası olan bir emtiadır. Uluslar arası para birimi olan dolar ile fiyatlandırılan altın için uluslar arası değeri fiyat açısından baz alınmaktadır. Ülkelerin kendi ekonomik sistemi içerisinde Adana altın fiyatları, uluslararası belirlenen fiyat ile şekillenmektedir.

Adana Altın Fiyatları
Adana Altın Fiyatları

Dünyada altın fiyatı ons üzerinden değerlendirilmektedir. Ons altın fiyatı ise uluslararası geçerliliğe sahip olan dolar ile ifade edilir. Dünya genelinde altın arz ve talep dengesi ve küresel ekonomik gelişmeler ons altın fiyatını belirlemektedir. Ülkeler içerisinde ki altın fiyatı ise ons altın fiyatından ve ülkenin kendi ekonomik problemlerinden etkilenmektedir. Bu çerçevede Adana altın fiyatları gibi anlık olarak paylaşılan veriler sayesinde değişimler takip edilmektedir.

Ülkemizde altın fiyatlarını etkileyen iki temel unsur ons altın ve dövizdir. Bu iki yatırım aracında yaşanan fiyat değişimleri ülkemizdeki altın fiyatlarının da değişmesini sağlamaktadır. Anlık olarak yaşanan fiyat değişimlerini altın borsası, banka ve aracı kurumlardan takip etmek mümkündür. Ayrıca her şehrin bir altın borsası bulunmaktadır. Buradan da A anlık veri takibi yapılabilmektedir.

Adana Altın Fiyatı Ne Kadardır?

Adana Altın Fiyatları
Adana Altın Fiyatları

Adana altın fiyatları, Adana ve bölgesinde yer alan altın yatırımcıları tarafından son derece sıkı bir şekilde takip edilmektedir. Paylaşılan anlık veriler ile yatırımcılar pozisyonlarını korumakta ya da satış işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Adana altın fiyatları bu bölgede yaşayan vatandaşların da takip ettiği göstergeler arasındadır. Onlarda ellerinde bulundurdukları fiziki altınları, belirlenen fiyat üzerinden satmaktadır.

Adana altın fiyatları, döviz ve ons alında yaşanan değişikliklerden etkilenmektedir. Ayrıca arz ve talep dengesinde oluşacak bir kırılım da altın fiyatı üzerinde etkilidir.

Altın En Çok Ne Zaman Tercih Edilir?

Altın her dönem yatırım yapılan bir emtia olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde güvenli bir liman olarak altın tercih edilmektedir. Altın ayrıca yaz aylarında çok daha fazla tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise düğün sayılarında yaşanan artıştır. Bu durum altın fiyatını etkilemektedir. Yaşanan değişim Adana altın fiyatları anlık veri ekranlarından takip edilebilmektedir.

Altın Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde en çok tercih edilen ve Adana altın fiyatları olarak anlık da takip edilebilen altın çeşitleri şu şekildedir;

 • Gram altın; küçük ve saf haldedir. 995 ya da 999,9 saflıkta ve standart ağırlıktadır.
 • Çeyrek altın; ülkemizde en çok tercih edilen altın çeşididir.
 • Yarım altın; yarımlık olarak da adlandırılır. Cumhuriyet altının yarısıdır.
 • Tam altın; Cumhuriyet ya da Ata altın olarak da bilinmektedir.
 •  Peşat altın; Osmanlıdan gelen bir altın çeşididir. Cumhuriyet altın ile aynı değerdedir. Az bulunan bir altın olması nedeni ile fiyatı daha da pahalı olabilmektedir.
 • Gremse altın; Cumhuriyet altının iki buçuk katıdır.
 • Külçe altını; on çeyrek altına eş değerdir.

Belirtilen altınların fiyatları anlık olarak değişmektedir. Adana altın fiyatları anlık verileri ile de fiyatlar takip edilebilmektedir.

Adana altın fiyatı özellikle fiziki altın alımlarında ve fiziki olarak altın yatırımı yapmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir.

Altın Çeşitleri Kaç Gram?

Adana Altın Fiyatları
Adana Altın Fiyatları

Ülkemizde yer alan ve en çok kullanılan altın çeşitlerinin gramajları son derece merak edilmektedir. Anlık olarak, Adana altın fiyatları verilerinin de takip edildiği altınların gramajları şu şekildedir;

 • Gram altın; 1 gr, 5 gr, 10gr, 50gr ve 100gr olarak bulunmaktadır.
 • Çeyrek altın; 1.754 gramdır.
 • Yarım altın; 3.508 gramdır.
 • Tam altın; 7.016 gramdır.
 • Cumhuriyet altını; 7.216 gramdır.

Bu gramajlar üzerinden kişiler dilediklerini satın alabilmektedir.

Kaynak: Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor