• ALTIN (TL/GR)
  2.511,35
  % 0,05
 • ÇEYREK ALTIN
  4.074,00
  % 0,02
 • YARIM ALTIN
  8.173,00
  % 0,04
 • TAM ALTIN
  16.053,23
  % 0,26
 • CUMHURIYET ALTINI
  16.272,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2041
  % 0,04
 • € EURO
  35,0458
  % 0,05
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Külçe Altın Fiyatı

Külçe Altın Fiyatı

Külçe Altın Fiyatı

Altın madenleri, serbest yapıları ve kolay işlenebilmeleri nedeniyle insanların ilgisini çekmiş ve eski çağlardan beri güvenli liman görünümünü korumuştur. Periyodik tabloda AU sembolü ile temsil edilen altın, diğer metallere göre 197 kütleli ve yoğunluğu yüksek, yumuşak, işlenebilir, parlak sarı bir elementtir. Altın 1064 derecede erimeye başlar ve 2856 derecede kaynama noktasına ulaşır. Altın için Latince kelime Aurum’dur. “Aurum” parlamak anlamına gelir. Havadan ve sudan etkilenmediği için asla paslanma ve kararma yapmaz.

Külçe Altın Fiyatı

Alış77.700,00
Satış77.700,00
Değişim0,19
Son Güncelleme:
Külçe Altın
Külçe Altın Fiyatı

Altının saflığı kimya dünyasında yüzde olarak ifade edilirken kuyumculuk sektöründe karat olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle 24 ayar altın külçeler %100 saf altın, 22 ayar altın külçeler %91,6 saf altın, 18 ayar altın külçeler %75 saf altın ve 14 ayar altın külçeler %58,5 saf altındır. Altına farklı metaller eklenerek farklı renklerde alaşımlar elde edilebilir. Günümüzde bu yöntemle altın, yatırım amaçlı altın, düğün takıları için sarrafya (çeyrek altın, yarım altın, tam altın, gremese altın ve mücevher beşlisi) şeklinde altın üretilmekte ve satılmaktadır. 

Yatırım amaçlı üretilen gram altın 24 ayardır. Türkiye 24 ayar külçe altın, 1 gram külçe altın, 2.5 gram külçe altın, 5 gram külçe altın, 10 gram külçe altın, 20 gram külçe altın, 50 gram külçe altın, 100 gram külçe altın, 250 gram külçe altın, şeklinde üretilmiştir. 500 gram külçe altın ve 1 kg külçe altın. Bugün 1 gram altın 200-210 TL’den (1 Aralık 2018) satılıyor. Dolayısıyla 1 kg altın 200-210.000 Türk lirası değerindedir.

Külçe Altın
Külçe Altın Fiyatı

Yukarıda listelenen farklı gramajlarda (gram altın) altın külçeler en uygun  fiyatlarla bilinen yerlerden satın alabilirsiniz. Güvenilir yerlerden satın alınan altınlar değer olarak değerli olduğu için aynı gün içerisinde sigortalanarak müşterilerine hızlı ve güvenli bir şekilde teslim edilmektedir.

Müşterilere (elektronik altın, gram altın transferi, online altın, altın transferi) ile 0,995 veya 0,999 saflıkta 24 ayar altın satın alma imkanı da verilebilmektedir.

Altın Nereden Alınır?

Yatırım yaparken doğru seçimler yapmak hem riski azaltabilir hem de getirileri önemli seviyelere çıkarabilir. Altın gibi değerli bir yatırım söz konusu olduğunda, külçe nereden alınır sorusuna cevap ararken çok titiz davranmalısınız. Çünkü yanlış alırsanız gram cinsinden bile değeri yüksek ve size çok pahalıya mal olabilir.

Külçe olarak altın almak istiyorsanız elbette kuyumcular ve altın satan bazı kurumlar size yardımcı olacaktır. Ancak tanımadığınız bir kuyumcudan altın, özellikle külçe olanı almak risklidir.

Külçe alırken dikkat edilmesi gerekenler

Satın alırken külçe altın fiyatı hakkında işinize yarayacak detayları bilmenizi ve olası dolandırıcılıklardan kaçınmanızı istiyoruz. Bu anlamda üzerinize düşeni yaparken külçe için alışveriş yaparken aşağıdaki detaylara dikkat etmenizi istiyoruz.

Külçe Altın
Külçe Altın Fiyatı

 1 gramdan 1 kg’a kadar olan külçe seçeneklerinde, 20 gramın üzerindeki külçelerin külçe altın fiyatı nedeniyle daha karlı olduğu bilinmektedir.

Kayıtlı her kalite altın külçe ve külçe için zaman zaman belirgin işaretlerle benzersiz bir seri numarası belirlenmektedir,  En önemli yatırım araçlarından biri olan külçe, katma değer vergisine (KDV) tabi değildir. Bu detayları bilmek, kısa ve uzun vadede büyük kazançlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Neden Külçe Altın? 

Yatırım yapmak isteyen birçok insan için seçeneklerin bolluğu kafa karıştırıcı olabilir. Bu anlamda tercihler değişse de profesyonellerin ve büyük yatırımcıların tercihi  her zaman altın külçeleri olmuştur. Altın külçe saf altın olduğu için altın değerinde olduğu açıktır. 

Altın külçeler Güvenilir Mi? 

Günümüzde güvenli bir yatırım aracı olarak kabul edilen altın külçe, uzun  ve kısa vadeli yatırımlarda tercih edilmektedir.

1 gr’dan başlayan altın külçeler 500 gr’a kadar çıkabilir.

Altın külçe yatırımları için küçük bir emek marjı ödenir.

Külçe Altın Fiyatı Değer Kaybeder Mi?

4000 yılı aşkın bir süredir bir değişim ve ödeme aracı olmuştur. Geçen süre içinde değerini veya özel anlamını kaybetmedi.

Altın Külçeleri Zarar Ettirir Mi? 

Ham altının fiyatı her yerde aynıdır. İşlenmemiş altın olarak bilinen 2
ayar altın, külçe ve altına yatırım yapanlar, piyasa tarafından belirlenen fiyatlar ile alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Külçe Altına Nasıl Yatırım Yapılır? 

Yatırımcılar, bankadan gram veya santimetre cinsinden altın satın alarak veya ellerinde bulunan fiziki altını şubeye getirerek altın hesabı açabilirler. Altın hesapları vadeli veya vadesiz hesap olarak açılabilir. Vadeli mevduat hesapları da yatırımcılarına faiz geliri sağlamaktadır.

Kaynak: Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor