• ALTIN (TL/GR)
  2.456,52
  % 2,76
 • ÇEYREK ALTIN
  3.943,00
  % 1,82
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • TAM ALTIN
  15.566,09
  % 0,75
 • CUMHURIYET ALTINI
  15.697,00
  % 1,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

Türkiye’de altın, Türk kültüründe büyük öneminin yanı sıra, sosyal etkinliklerde değiştirildiği için en önemli yatırım ve tasarruf araçlarından biridir.

Türkiye’de altın, mücevher, madeni para ve külçeler arasında değişmektedir, altın ürünlerinin tüketimi çok yüksektir ve Türk ekonomisini doğrudan etkiler.

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

Türkiye’de altın hakkında

Türk halkı altınları sosyal etkinliklerde hediye etmenin yanı sıra yatırım ve tasarruf için kullandığından, Türk toplumu ve genel olarak Türk kültüründe altın büyük önem taşımaktadır.

Bazı istatistiklere göre Türk halkı 3.500 tondan fazla altın biriktirdi.

Genel olarak Türkiye’de 4 çeşit altın bulunmakta olup, külçe altın üretiminde kullanılan ve bankalarda elektronik ortamda işlem gören ve külçe üzerinde 999.9 numarası ile tanımlanan 24 ayar altın bulunmaktadır.

Dekorasyon amaçlı takıların üretildiği Türkiye’de tedavüldeki en yaygın altın türü olarak kabul edilen 22 Ayar altınların yanı sıra külçeler de bulunmaktadır.

Bazı mücevher ve kuyumcuların üretildiği 18 ayar ve 14 ayar.

Türk Altın Paraları

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi
Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

Türkiye’deki altın sikkeler 22 Ayar altından yapılır ve düğünler ve sünnet törenleri gibi sosyal etkinliklerde hediye edildiği için Türk kültürünün önemli bir parçası olarak kabul edilir.

Türkiye’deki altın sikkeler ziynet altın denilen ve Cumhuriyet Altını  denilen Cumhuriyet sikkeleri olmak üzere ikiye ayrılır .

Ziynet Altınları

Dekoratif sikkelerin bir yüzünde Atatürk resmi, diğer yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ve madeni paranın basıldığı tarih yer almaktadır.

Madeni para yıldız ve motiflerle süslenmiş olup, asmak veya madalya olarak hediye etmek için üstte kulplu olarak üretilmiştir.

Çeyrek Altın Türk lirası

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi
Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

Türk altın çeyreği, Türk halkının sosyal etkinliklerde yoğun bir şekilde hediye olarak kullanması nedeniyle Türkiye’deki en popüler altın olarak kabul edilir.

Türkiye’de altın liranın çeyreğine, altınların en küçük kupürü olduğu için “küçük altın-küçük altın  ” denir.

Çeyrek lira yaklaşık 1.754 gram ile 1.6065 gram ağırlığında olup, 22 Ayar 18 mm çapında üretilmektedir.

Yarım Türk Lirası

Altın liranın yarısının ağırlığı 3.5 gram olup, 3.21 gram saf altın eşdeğeri içerirken, kalan 0.29 gram bakır veya gümüşten yapılmıştır.

Altın yarım lira 22 Ayar altından üretilmiş olup, madeni para 22 mm çapındadır.

Türkiye’de yarım Türk lirası altın

Altın Lira

22 ayar altın lira yaklaşık 7 gram ağırlığında ve 6.42 gram saf altın eşdeğeri içeriyor.

2.5 Altın lira

2.5 altın lira 10 çeyrek altın veya 5 yarıma eşittir ve Gremse denir ve ağırlığı 14 grama ulaşır.

Üretim eksikliği ve satın alma zorluğu nedeniyle fiyatı diğer altınlara göre daha uygun olup, piyasada en az işlem gören Türk altın türü olduğu için çoğu kişi 2,5 altın liraya yatırım yapmayı tercih etmemektedir.

Beş Altın Lira

Beş altın lira, 35 gram 22 Ayar altının ağırlığıyla Ziynet altınları arasında en yüksek madeni para olduğu için yatırımcılar için güvenli bir liman olarak kabul ediliyor.

Bazı yörelerde “ Beşi ” olarak anılan, düğün ve sünnet törenlerinde hediye edilen 5 Türk lirası en değerli hediyelerden biridir .

Cumhuriyet Altını

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi
Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

Cumhuriyet altını, ziynet altından biraz farklı olan, beş, iki buçuk, bir, yarım ve çeyrek olmak üzere beş çeşit olmak üzere toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta çıkarılan bir altın türüdür.

Demiryolu sikkelerinin bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ve cumhuriyetin kuruluş tarihi olan 1923, diğer yüzünde ise “milletin egemenliği” anlamına gelen “Hakimiyet Milletindir” ibaresi yer almakta ve altında “Ankara” yazıyor.

Maliye Bakanlığı Darphanesi, demiryolu para birimlerini yayınlar ve aşağıdaki tablo, Cumhuriyet altını ile ziynet altınının ağırlıkları arasındaki bir karşılaştırmayı gösterir.

TipCumhuriyet altını (gram cinsinden ağırlık)Ziynet altını (gram cinsinden ağırlık)
Çeyrek1.8041.754
Yarım3.6083.508
Bir7,2167.016
İki buçuk18.04017.540
Beş36.08035.080

Osmanlı Altın Lirası Reşad Altını

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi
Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

Reşad Altın olarak adlandırılan Osmanlı Altın Lirası, 1909 yılında Sultan Muhammed Reşad döneminde basılan bir tür altın paradır.

Osmanlı altın lirasının ağırlığı 7,2 gram olan 22 Ayar altının fiyatı, ağırlık farkının yanı sıra tarihi değeri ve arzın azlığı nedeniyle Türk altın lirasından daha yüksektir.

Osmanlı Reşad altın lirası sadece 22 Ayar altın olması ile cumhuriyet altınına ortak olup, üzerindeki yazının yanı sıra sikke ağırlığı ve çapının diğer tüm özelliklerinde farklılık göstermektedir.

Türkiye’de Altın Alım Satım Fiyatları

Altın fiyatını canlı olarak Türk lirası olarak gösteren sayfaya ulaşmak için Türkiye Anlık Altın tıklayın.

Türkiye’nin Altın Rezervleri

Türkiye, altın rezervleri açısından dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir, 2021 için son istatistiklere göre, Türk altın rezervleri yaklaşık 40,7 milyar doları buldu. Bu da 560 ton altına denk geliyor.

Türkiye Merkez Bankası, genel olarak para rezervlerinde istikrarı sağlamak için uzun süredir altınaltın rezervlerinin oranını artırmaya çalışıyor.

Türkiye’deki Altın Rafinerileri

Türkiye 2001 yılında altın çıkarmaya başladı ve o yıl üretim 1,4 tona ulaştı. Takip eden 20 yılda Türkiye 382 ton altın üreterek Türkiye’nin 76 ton altına eşdeğer vergi geliri elde etmesine yardımcı oldu.

Türkiye’nin altın endüstrisinin büyümesi, bugüne kadar bu sektörde 13.000’den fazla kişinin istihdam edildiği 6 milyar dolarlık bir yatırım gördü.

Bilimsel araştırmalara göre Türkiye’deki toplam potansiyel altın rezervi 6.500 ton olup, bunun 1.500 tonu çıkarılmıştır.

Aşağıdaki şirketler, Türkiye’de altın üretimi ve keşfi için en önemli şirketlerden biri olarak kabul edilmektedir:

Koza Altın

Koza Gold, Türkiye’deki altın madenlerini keşfetmek ve yönetmek için kurulmuş bir Türk şirketidir.

Koza Altın, İzmir (Bergama) Ovacık, İzmir (Dikili) – Kukralan, İzmir – Korakletepe, Gümüşhane – Maestra,  Eskişehir  – Kaymaz ve Kayseri madenlerinin sahibidir.

Koza, yakın gelecekte Türkiye’nin Ege ve Doğu Anadolu bölgelerinde maden rezervlerini işleterek üretimini artırmayı planlıyor.

İstanbul Altın Rafinerisi

Türkiye Altın Alım Satım Rehberi
Türkiye Altın Alım Satım Rehberi

İstanbul Altın Rafinerisi, Türkiye’de bakanlık Hazinesi tarafından tanınan ilk resmi altın rafinerisidir.

İstanbul Altın Rafinerisi, Türkiye’nin en büyük altın külçe üreticilerinden biridir.

Külçelerin çoğu rafinerinin istanbul altın rafinerisi adının kısaltması olan “İAR” kelimesini taşıyor.

Nadir Altın

Nadir Altan, değerli metallerin (altın, gümüş, platin, paladyum ve rodyum) üretimi ve ticaretini yapmaktadır. Ayrıca Nadir Metal ve Nadir Gold markalı altın, gümüş ve platin gram ve özel koleksiyon ürünleri de üretmektedir.

Nadir Altın Şirketi, İstanbul Altın Rafinerisi ve Piramit Altın’ın en büyük rakiplerinden biri olarak kabul ediliyor.

Harem Altın

Harem Altan Şirketi seksenli yıllarda kurulmuş olup, Türkiye’de ve genel olarak Avrupa’da altın satışı konusunda en önemli markalardan biri olarak kabul edilmektedir.

2012 yılından itibaren kendi logosu ile altın üretimine başlayan firma, bu tarihten itibaren Türkiye altın piyasasında büyük bir atılım gerçekleştirmiştir.

Türkiye’de Altın Nereden Alınır?

Türkiye’de kuyumcu olarak adlandırılan takı altın alım satımı yapılabilecek çok sayıda dükkan olduğu için Türkiye’de altın alım satım için birçok seçenek var .

Türkiye’de altın, doğrudan  Gram Altın  web sitesi aracılığıyla bir rafineri ve altın üretim şirketlerinden, Nadir Rafinerisi’nden  Nadir altın  web sitesinden ve Harem rafinerisinden Harem Altın  web sitesi ve  Yatırımım web sitesinden internetten oldukça kolay bir şekilde satın alınabilir .

Tüm altın ürünlerini bar veya para biriminde satışa sunan  Türk online alışveriş sitelerini kullanarak Türkiye’de doğrudan online olarak altın satın alabilirsiniz ve bu sitelerin en önemlileri TrendyolHepsiburada vb.

Çoğu banka hesabınızdan elektronik altın satın alma imkanı sağlayan bazı Türk bankalarından da altın satın alabilirsiniz. En karlı altın hesabı hangi bankada buradan ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Bankası, doğrudan bankadan altın satın alma ve kolayca elden külçe altın veya altın alma imkanı sağlar.

Türkiye’de Altın Satışı Nerede Yapılır

Türkiye’de altın satmanın birçok yolu var. Kuyumcuya giderek sahip olduğunuz takıları satışa sunabilirsiniz.

Ayrıca fiziki altınlarınızı bankaya yatırabilir ve internet bankacılığı üzerinden online olarak satabilirsiniz.

Altınınızı bankaya sattıktan sonra paranızı anında banka hesabınızdan Türk Lirası veya ABD Doları olarak alırsınız.

Türkiye’de Suriye Altını 21k Altın

Türkiye’deki Suriye altını, Türkiye’deki alışılagelmiş altın takılarda dekorasyon için kullanıldığından saflık bakımından Türk muadilinden farklıdır ve altın sikkeler 22 Karat, Suriye altını ise 21 Karat’tır.

Suriye altını, genellikle Türk altından %5 daha düşük olduğu için ucuz fiyatı ile karakterize edilir.

Türk altınının rengi açık, Suriye altını ise biraz kırmızımsı olduğu için, Türk altını Suriye altından rengine göre ayırt edilebilir.

Suriye altını, Türkler tarafından alınıp satılmadığı için Türkiye’de sadece Suriyeli kuyumculardan alınıp satılabiliyor.

Türkiye’de Altın Alım Satım Fiyatını Ne Etkiler?

Türkiye’de altının fiyatı, doların Türk lirasına karşı fiyatına ek olarak, en önemlileri küresel altının fiyatı olan birçok faktörden etkilenmektedir.

Türkiye’de Ucuz Altın Alım Satımı Yapılır Mı

Altın, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de aynı fiyattır, ancak satın alma gücüne kıyasla, Türkiye’de altın alım satımı ABD veya İngiltere vatandaşına kıyasla ortalama bir Türk vatandaşı için pahalı olduğu varsayılabilir.

Altın Alım Satım Türkiye’de Daha Mı Ucuz?

Hayır, Altın alım satımı Türkiye’de dünyanın herhangi bir ülkesinde aynı fiyattır.

Anlık Altın

error: Seçim Çalışmıyor