• ALTIN (TL/GR)
  2.492,02
  % 0,24
 • ÇEYREK ALTIN
  4.263,00
  % 0,02
 • YARIM ALTIN
  8.655,00
  % 0,00
 • TAM ALTIN
  16.613,26
  % 1,65
 • CUMHURIYET ALTINI
  17.025,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5136
  % 0,18
 • € EURO
  34,6262
  % 0,20
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Mersin Altın Fiyatları

Mersin Altın Fiyatları

Mersin Altın Fiyatları

Mersin Altın Fiyatları, Altın tüm dünyada ticareti yapılan değerli bir metal olmasına rağmen, gram altının fiyatını belirleme konusunda Londra endüstrinin merkezi konumundadır. Dünyanın resmi olarak tanınan tek külçe piyasası olan Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) burada bulunmaktadır. Dünyadaki tüm sektörler ve merkez bankaları burada oluşan altın fiyatını referans alıyor.

Gram altının fiyatı, Londra saatiyle 13:00 ve 17:00’de günde iki kez ABD doları cinsinden resmi olarak sabitlenmiştir. Altının vadeli teslim fiyatı olmasına rağmen, altının spot fiyatı yani günlük işlem ve teslimat fiyatı da oluşturulur. LBMA’ya ek olarak, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası (eski adıyla İstanbul Altın Borsası) dahil olmak üzere dünya çapında altın borsaları ve altın piyasaları bulunmaktadır.

Sonuç olarak Altın Fiyatlarının neden yükseldiğine ya da fiyatının neden düştüğüne baktığımızda altının fiyatını piyasadaki tüm alıcı ve satıcıların toplu davranışları belirler. Bu, uluslararası gram altın fiyatı için olduğu kadar ülkemiz altın fiyatı için de geçerlidir.

Altın ve özellikle Mersin Altın Fiyatları, bir yanda altın bono fiyatlarına eklenen işçilik ve işletme maliyetleri, diğer yanda iç piyasadaki alıcı ve satıcıların davranışlarından oluşmaktadır.

Mersin Altın Fiyatları Neden Yükselir?

Mersin Altın Fiyatları
Mersin Altın Fiyatları

Herhangi bir ticarete konu emtiada olduğu gibi, Mersin Altın Fiyatları da öncelikle arz ve talep dengesi tarafından belirlenir. Piyasaya arz edilen altın sıkıntısı varsa veya müşteri talebi artarsa, genellikle altının fiyatı yükselir.

Mersin Altın Fiyatları belirsizlik ve ekonomik durgunluk dönemlerinde yükseliş eğilimi göstermektedir. Bunun nedeni, bu değerli metalin hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar arasında istikrarlı bir güvenli liman olarak görülmesidir.  Altın, yalnızca maddi sıkıntıların yaşandığı dönemlerde değil, siyasi çalkantıların da yaşandığı dönemlerde, talebin ve fiyatın önemli ölçüde arttığı değerli bir madendir. Açıkçası, altına yatırım yaparak tüm paranızı kaybetme riskine girmezsiniz. Diğer yatırım araçlarında böyle bir risk her zaman mevcuttur.

Öte yandan para birimimiz olan Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi de sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Böyle durumlara yatırım yapan kişiler altın yatırımını tercih ederler. Bu, yurtiçinde Mersin Altın Fiyatları yükselten bir harekete yol açar.

Mersin Altın Fiyatları Neden Düşer

Mersin Altın Fiyatları
Mersin Altın Fiyatları

Çoğu üründen farklı olarak altın talebinde bireysel tasarruf ve süs eşyaları ön plandadır. Örneğin, Dünya Altın Konseyi’ne göre 2019’da altın talebinin yaklaşık yarısı kuyumcular ve kuyumculardan geldi. Bir ekonomik kriz sırasında, nispeten sıkı mücevher talebi, Mersin Altın Fiyatları geçici olarak düşürebilir. Ancak ekonomi toparlanmaya başladıkça bu talep hızla toparlanacak. Böylece altın genellikle çok güneşli bir ekonomik ortamda ve iyi piyasa koşullarında bile değerini korur.

Altının arz yönüne bakıldığında altın üretimi bazı ülkelerde çıkarılan bir ürün olduğu için her zaman sınırlıdır. Ancak zaman zaman piyasaya sunulan altın miktarı artarsa Mersin Altın Fiyatları düşebilir.

Bunlara ek olarak, özellikle dolar düştüğünde, Mersin Altın Fiyatları etkileyen diğer önemli faktörler değişmeden kalırsa ülkemizde altın ucuzluyor.

Döviz Kurları Altın Fiyatını Nasıl ve Neden Etkiler?

Unutulmamalıdır ki bir gram altının uluslararası piyasadaki fiyatı ABD doları cinsindendir. Bu nedenle, bu fiyat doların gücünden güçlü bir şekilde etkilenir, yani. Euro dahil diğer önemli para birimleri ile karşılaştırıldığında. Aynı zamanda, Türkiye’nin altın sektörü ithalata oldukça bağımlıdır.

Mersin Altın Fiyatları bakılırsa dolar ile TL arasındaki döviz kuru Türkiye’de altının fiyatını doğrudan etkiler. Genellikle dolar yükseldiğinde altın daha pahalı hale gelir ve dolar düştüğünde altın ucuzlar.

Altın Yurtdışında Ucuz Mu

Mersin Altın Fiyatları
Mersin Altın Fiyatları

Altının yurtdışında daha ucuz olduğu görüşü tamamen yanlıştır. Yukarıdaki detaylı hesaplamalardan da görebileceğiniz gibi altın tüm dünyada aynı fiyattan satılmaktadır. Altının daha ucuz olduğunu anlamak için iki ana faktörden bahsetmek gerekiyor.  Altının düşmesi aslında altının saflığını ortaya koyan şeylerden biridir. 14, 18, 22 ve 24. derecelerde sınıflandırılan altının saflığının metre arttıkça arttığı bilinmektedir. Bu nedenle bir gram altın değerlendirilirken 24 ayar altın dikkate alınır. Diğer ayarları dikkate almak, altının yurtdışında daha ucuz olduğu yanılgısını vurgular. Çünkü bazı ülkelerde 14 ayar altın yoktur. Bunun yerine en düşük ayar olarak kabul edilen 18 ayar altın kullanılır.

Mersin

Kaynak: Anlık Altın anlikaltin

error: Seçim Çalışmıyor